بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۸ شهریور

به روز شده:  01:40 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در گزارش‌های اصلی خود از وضعیت ارز و کاهش ارزش پول ملی نالیده و از نبود دولت گلایه کرده و نوشته‌اند به ظاهر دولت خود دست به گرانی ارز زده است. شکایت از گرانی کاغذ که مطبوعات را رو به تعطیل می‌برد از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

دولتی که خود را پاکدست می‌دانست

تیتر و کارتون جمال رحمتی، صفحه اول اعتماد

تیتر و کارتون جمال رحمتی، صفحه اول اعتماد

کلیک مردم سالاری در گزارشی نوشته، به روزهایی که اصلاح‌طلبان در راس قدرت قرار داشتند، محافظه‌کاران از هر فرصتی برای ضربه‌زدن به اصلاحات استفاده می‌کردند؛ طوری که محمد خاتمی رئیس جمهور وقت که کمتر لب به شکایت و گلایه می‌گشود، به صراحت اعلام کرد که برای دولتش هر ۹ روز یک بحران ایجاد کرده‌اند. بحران سازی‌ها از همان‌سال اول دولت هفتم شروع شد.

به نوشته این گزارش زمان گذشت و محافظه‌کاران - که به مرور زمان لباس اصولگرایی پوشیده بودند- قدرت را در اختیار گرفتند. محمود احمدی‌نژاد که خود را فردی ساده‌زیست معرفی کرده بود و شعار آوردن پول نفت بر سر سفره‌های مردم را مطرح می‌کرد، با وعده استقرار عدالت روی کار آمد. احمدی‌نژاد پس از آن‌که روی کار آمد، هم از ریشه‌کن کردن مافیای نفتی سخن گفت و هم وعده فاش کردن اسامی مفسدان‌ اقتصادی را که به قول خودش در جیب کتش قرار داشت مطرح کرد. اما طی هفت سال، همان‌طور که هیچ خبری از آوردن پول نفت بر سر سفره‌های مردم نشد، خبری از فاش شدن اسامی مفسدان اقتصادی هم نشد.

ساخت چین، علیرضا پاکدل، اعتماد

ساخت چین، علیرضا پاکدل، اعتماد

مردم سالاری در نهایت نوشته: تخلف مالی سه‌هزار میلیارد تومانی در ذهن کمتر کسی می‌گنجید. اما این تخلف در دولتی صورت گرفت که ادعای اصول‌گرایی داشت و هدفش برقراری عدالت بود. هرچند که دانه درشت پرونده خیلی زود از ایران رفت و درحالی که برای اتهاماتی به مراتب کمتر، قرار ممنوع الخروجی صادر می‌شود، خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی خیلی راحت به کانادا رفت تا در ویلای گران قیمت خود به آسودگی بخوابد و چند ماه بعد هم در همایش بانکداری اسلامی، تصویرش در کلیپ مربوط به بانکداری اسلامی پخش شود.

تفکیک جنیستی

امیرموسی کاظمی در سرمقاله کلیک مغرب نوشته موافق یا مخالف نقطه وسط ندارد یا باید موافق بود یا مخالف و تمام. باید برای همه این‌ها هم دلیل و برهان آورد. تفکیک جنیسیتی موضوعی است که این روزها موافقان اندکش و مخالفان پرشمارش می‌چربند و جالب این است که ظاهرا برنده این رقابت همان دسته اولند.

به نوشته این مقاله طرفداران و بانیان طرح تفکیک جنسیتی که اسلامی کردن دانشگاه‌ها را دلیل موافقت خود می‌دانند در میان دلایل خود روی موضوعی انگشت نهاده‌اند که طرح آن در جامعه عجیب می‌نماید. دانشگاه محیطی است که حاضران در آن قطعا به آن اندازه از عقل و سنی و درجه‌ای از شعور اجتماعی رسیده‌اند که حضور آن‌ها در کنار جنس مخالف برایشان غیرطبیعی نباشد چرا برخی می‌خواهند به بهانه جلوگیری از فحشا و اشاعه فساد در دانشگاه‌ها میان دختران و پسران که آینده‌سازان کشور هستند خط کشی کنند.

سردبیر مغرب نوشته، موافقان تفکیک جنسیتی یا به عملکرد آموزشی و تربیت کشوری که ۳۳ سال از استقرار نظام اسلامی در آن می‌گذرد شک دارند و معتقدند پایه اعتقادات فرزندان این نظام چنان لق است که نمی‌توان آن‌ها را به حال خود رها کرد، یا این که عقل و شعور جوان بیست و چند ساله را تکامل یافته نمی‌دانند و از انحراف وی می‌هراسند.

مطبوعات بدون کاغذ

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته دولت‌ها براساس نگاه خاص خود به مسائل که عموماً گرفتار سلایق جناحی بود، به مطبوعات مورد پسند خود توجه ویژه می‌کردند و سایر مطبوعات را از حقوق قانونی محروم می‌نمودند. این رفتار غیرعادلانه متأسفانه از تمام دولت‌ها دیده شد و در سرتاسر سه دهه گذشته با اختلاف در شدت و ضعف وجود داشت و امروز نیز وجود دارد. تقسیم ناعادلانه یارانه کاغذ، تقسیم ناعادلانه آگهی‌ها، دادن امتیازات ویژه به همفکران و گسترش فرهنگ ویژه‌خواری در مطبوعات که نتیجه مستقیم آن ترویج فرهنگ تملق و چاپلوسی و در نهایت زمینه‌سازی برای تحکیم سلطه شیفتگان قدرت و منزوی شدن عاشقان خدمت است، از جمله اقدامات ناپسند و خلاف قانون متولیان مطبوعات در دوره‌های مختلف بوده و هست.

به نوشته این روزنامه اینها واقعیت‌های تلخی هستند که در فرصتی دیگر باید با جزئیات در اختیار افکار عمومی گذاشته شوند تا مردم در جریان مظلومیت مطبوعات قرار بگیرند. مظلومیت مضاعف گروهی که از یکطرف تحت فشار صاحبان سلایق جناحی قرار دارند و از طرف دیگر، دشمنان یا ناآگاهان نیز همین مطبوعات را به جرم همراهی با اصل نظام و رعایت منافع ملی، متهم به عدم استقلال می‌کنند.

روزنامه جمهوری اسلامی، در نهایت پرسیده آْیا مسئولان دولتی خبر دارند قیمت کاغذ ظرف چند ماه اخیر سه برابر شده؟ آیا حضرات می‌دانند که کارخانه‌های تولید کاغذ داخلی به دلیل مشکلات متعدد از تولید بازمانده اند؟ آقایان قطعاً اطلاع دارند که برای وارد کردن کاغذ و ملزومات ضروری چاپ روزنامه‌ها ارز دولتی در نظر گرفته نشده و در شرایط گرانی همه جانبه‌ای که مطبوعات را نیز در بر گرفته تهیه کاغذ و سایر ملزومات چاپ برای دست اندرکاران روزنامه‌ها میسر نیست.

رویه‌ای که عادت شده

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته دولت در گوشه‌ای نشسته و ابهام بازار و سرگردانی شهروندان را نظاره می‌کند. آیا دولت از این ابهام و سرگردانی لذت می‌برد؟ نمی‌توان با قطعیت به این سوال پاسخ منفی دارد چراکه در مقابل تمام اعتراض‌هایی که علیه نابسامانی‌های اقتصادی اخیر صورت گرفته دولت واکنش‌های ناامیدکننده و سرد نشان داده و وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در مجلس شورای اسلامی تنها به ذکر این جمله بسنده کرد که موضوع ارز به وزیر ارتباط ندارد و رییس بانک مرکزی که مسوولیت انتصاب و انتخاب وی با رییس‌جمهور است، مسئولیت بازار ارز و نرخ پول را برعهده دارد و او باید در قبال این مساله پاسخگو باشد. جالب آن است که رییس‌جمهور هم با بی‌میلی تاکید کرده که قولی برای کاهش نرخ ارز نداده است.

به نوشته این روزنامه، شایع شده است که تمامی افت‌وخیزهایی که در بازار سکه و ارز رخ داده نه از جانب بانک مرکزی که از جانب رییس‌جمهور فرماندهی شده و شمس‌الدین حسینی در مجلس شاید می‌خواسته نمایندگان را به همین نکته رهنمون کند، نکته‌ای که به هر حال از نظر نمایندگان معقول ماند. با این شرایط چه کسی می‌تواند به شهروندان اطمینان دهد که در مورد اقتصاد و راهبردهای اقتصادی دولت چه رویه‌ای انتخاب و اجرا کرده است؟

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته رییس‌جمهور در مواردی و در مصاحبه‌ها یا سخنرانی‌ها گاهی به حرکت دولت با چراغ خاموش اشاره و آن را موجد نکات با ارزش و مثبت دانسته است جالب آن است که هیچ‌کس جسارت بیان واقعیت و حقیقت را ندارد مانند سایر رفتارهای مبهم دولت قابل انتظار بوده است.

علیرضا عسگری‌مارانی در مقاله‌ای در شرق نوشته، به نظر می‌رسد طی چند وقت گذشته تصمیمات اقتصادی بر پایه راهکارهای کوتاه‌مدت بنا شده. هدف، زیر سوال بردن دولت نیست اما متاسفانه کارهایی انجام شده که نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن گذشت. سال گذشته به مقامات توصیه شد که اگر قرار است نرخ بهره افزایش یابد در کنار آن معافیت مالیات هم لحاظ شود. چراکه در جایی که نرخ بهره افزایش یابد و معافیت مالیاتی صورت نگیرد قطعا رشد و توسعه اقتصادی یک رویا خواهد بود. زیرا نرخ بهره ۲۰‌ درصد برای یک اقتصاد به تنهایی «سم» است. اما متاسفانه توجهی به چنین توصیه‌ای نشد و تاثیرات مخرب سیاست‌های اتخاذی، هم‌اکنون هویداست.

به نوشته مقاله شرق، روند اقتصادی بازار مخصوصا در بخش ورود ارز به کشور به هم خورده چراکه بانک مرکزی در گذشته ارز را به راحتی وارد می‌کرد اما امروز تنها صرافی‌ها هستند که می‌توانند این ارز را وارد کنند. در شرایطی که روال گذشته به هم ریخته اما مشاهده می‌کنیم که بانک مرکزی همچنان برای ساختارهای قدیمی جایگزینی پیدا نکرده است. در بانک مرکزی هنوز فکر می‌کنند صددرصد ارز مملکت را دولت تامین می‌کند. مساله‌ای که اغلب به آن توجه کافی نمی‌شود این است که ایران توان تولیدی بالایی دارد و طی سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی در این بخش داشته‌ایم و واقعا شأن ایران دلار ۲۵۰۰ تومان نیست.

علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته سراسیمگی مسئولان اگرچه در نیمه دوم هفته قبل و تا همین دو روز پیش کمی تا قسمتی توانست دلار رام نشدنی را روی خط ۲۴۵۰ تومان مهار کند، اما ظاهرا از آن همه رفت و آمد و نشست و برخاست و خط و نشان، تصمیمی قاطع، کارشناسانه و اجرایی بیرون نیامد. اگرچه هزار و یک پیشنهاد و راهکار مطرح شد و نسخه‌های زیادی برای شفای این اقتصاد بیمار راهی پاستور و میرداماد شد اما آن کس که باید تصمیم آخر را می‌گرفت و اجرا می‌کرد، به جز لبخند وشوخی با خبرنگاران، نه تصمیمی گرفت و نه کاری کرد.

به نوشته این مقاله کار آنچنان گره خورده است که حتی دیگر همه تیم اقتصادی دولت هم در این ماجرا یکدست نیستند و کسانی مانند وزیر اقتصاد که تا همین دیروز در مقام تحلیل‌گر مسائل پولی و ارزی کشور همه گونه طرح و نقشه می‌داد به یکباره کنار نشسته و به سر انگشت آدرس بانک مرکزی و دفتر رئیس کل آن را به پرسش کنندگان و خبرنگاران نشان می‌دهد.

و خلاصه ابتکار نوشته قرار بر این است در شرایط حساسی که کشور با آن روبرو است قوای سه‌گانه، برنامه اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنند. اما بی‌عملی و رکودی که این روزها بر مسئولان اقتصادی کشور حاکم شده است، کمتر نشانی از وجود اراده‌ای بسیجی‌وار، مقاومتی و ستادی دولت برای گذراندن کشور از این گردنه سخت و تاریخی دارد.

ترکیه، دشمن دولت شیعی عراق

حجت کاظمی در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته در حالی که هر از چندگاهی اخباری در خصوص بمب‌گذاری و ناامنی در عراق شنیده می‌شود؛ ولی واقعیت آن است که روند عمومی در عراق امروز به سوی تثبیت وضعیت و خروج از وضعیت غیر عادی یک دهه‌ای است. هرچند بی‌تردید حصول به موقعیت تثبیت شده، هنوز راهی طولانی در پیش دارد. دولت نوری مالکی توانسته در سایه افزایش درآمدهای نفتی، به احیای ساختار نظامی- امنیتی و بازسازی ساختار بوروکراسی کشور بپردازد و اینها زمینه ارتقای توان دولت مرکزی را فراهم آورده است.

به نوشته این مقاله، دشمنی کشورها با دولت مرکزی عراق امری تازه نیست اما از مدتی قبل کشور دیگری به این جمع اضافه شده و جبهه مخالفان مالکی و دولت تحت کنترل شیعیان را تقویت کرده است. ترکیه کشوری است که گرچه از گذشته اشتیاق چندانی به یک دولت شیعی دارای روابط مطلوب با ایران نداشت؛ ولی در فرآیند دولت‌سازی در عراق نیز در صف سه کشور فوق الذکر قرار نگرفت. اما در دو سال گذشته و همزمان با ورود ترکیه به بحران سوریه که تقویت گرایش سنی‌گرایانه رهبران ترک در آن بی‌تاثیر نبوده است؛ شاهد تشدید الگوی رفتاری‌ای از سوی این کشور در عراق هستیم که معطوف به تضعیف دولت مرکزی و برانداختن دولت مالکی از طریق حمایت از مخالفان وی است.

تهران امروز حمایت علنی و اعطای پناهندگی به طارق الهاشمی و نیز نزدیکی و همراهی با سیاستمداران اقلیم کردی را نشانه‌های مشخص این رویکرد دانسته است.

مراکز ورشکسته علمی

کلیک کیهان در سرمقاله خود بدون ذکر ماخذ مدعی شده که مراکز اسلام شناسی آمریکا در زمینه جنبش‌های اجتماعی جهان تا آنجا پیش رفته‌اند که در فاصله سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ فقط در دانشگاه آمریکایی قاهره ۹۰۰ رساله دوره دکترای این دانشگاه به ایران و انقلاب اسلامی اختصاص یافته است. این مراکز اسلام شناسی که نام آن‌ها در سرمقاله کیهان ذکر نشده به ادعای این روزنامه بعدا اعتراف کردند که علت اصلی غافلگیری از وقوع انقلاب ایران، محور قرار دادن روشنفکران مذهبی و نادیده گرفتن طیف‌های واقعی مذهبی در این کشور بوده است.

این مقاله در دنباله این ادعا نوشته با پیروزی اسلام گرایان انقلابی در مصر و تونس در جریان تحولات اخیر منطقه اسلامی و به خصوص سر بر آوردن نیروهایی که هیچ شباهتی به امثال ارغون، سروش و گولن و ابونصر ندارند، بی حاصلی سرمایه‌گذاری آمریکا روی نیروهای شبه مذهبی سکولار را نشان داد و این موضوعی بود که مستقیما روی نحوه برخورد آمریکا به عنوان محور نظام سلطه با بنیان‌ها و نمادهای اصلی اسلام تأثیر گذاشت و به افراط‌ گرایی محافل آمریکایی دامن زد.

کیهان ادعا کرده با شکست این شیوه، بار دیگر برخورد صریح با ارزش‌های اصلی اسلام در دستور کار قرار گرفته و محور این افراط گرایی جریان صهیونیست مسیحی و اوانجلیست‌ها هستند که شعار خود را در داخل آمریکا بر مبنای اخراج مسلمانان از کشور آمریکا قرار داده‌اند بر این اساس سال گذشته «استنلی کورتز» یکی از اسلام شناسان یهودی معروف آمریکا در مقاله‌ای که در روز ۲۹ شهریور سال گذشته در هفته‌نامه استاندارد واشنگتن چاپ کرد تمام تحقیقات و توصیه‌های ارائه شده توسط مراکز اسلام شناسی آمریکا را «ورشکسته» خوانده و حمله مستقیم به اسلام و ارزش‌های مسلط و اجماعی آن را توصیه کرد.

صادرات قطعات پیکان به انگلیس!

قدس خبر داده که: آمار گمرک ایران حاکی از رشد ۳۱۹ درصدی صادرات خودرو کشور طی پنج ماه نخست ۱۳۹۱ است. در بین خودروهای صادراتی ایران، پراید بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. انواع پژو و تیبا نیز از دیگر خودروهای صادراتی ایران به شمار می‌روند.

به نوشته این گزارش از نکات جالب توجه که در آمار گمرک ایران به ثبت رسیده، می‌توان به صادرات تعدادی از اجزا و قطعات خودرو سواری پیکان به ارزش بیش از ۴۲۰۰ دلار از حوزه تجاری فرودگاه امام خمینی به انگلستان در مرداد ماه امسال اشاره کرد که دقیقا مشخص نیست دلیل این صادرات چه بوده است.

مارادونا را رها کن

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

کلیک ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته داستان «مارادونا و غضنفر» حالا دیگر به حوزه اقتصاد هم وارد شده است. یک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است مشکلات کنونی اقتصاد ایران را نه «مارادونا»های مهاجم که بی تدبیری «غضنفر»های وطنی، تهدید می‌کند و در حقیقت باید برای مقابله با این افراد تدابیری اندیشیده شود.

به نوشته این روزنامه دکتر محمد خوش‌چهره استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: «امروزه در تمامی نظام‌های سیاسی فارغ از جهت‌گیری‌ها و نوع نظامی که بر آنها حاکم است، به لحاظ کارکردی اشتراکاتی وجود دارد. به بیان دیگر معیار ارزیابی توانمندی و کارآمدی هر نظام سیاسی یا اقتصادی در اهداف استراتژیک متجلی می‌شود که البته اهدافی دیگر در زیرمجموعه آن وجود دارد.» نماینده مجلس هفتم در گفت‌وگو با فرارو ادامه داد: «این هدف استراتژیک که قطعا باید در اولویت اهداف تمامی نظام‌های سیاسی قرار بگیرد، ارتقای سطح رفاه ملی یا اصطلاحا بهبود عمومی سطح زندگی است. یعنی کارآمدی هر نظام سیاسی یا اقتصادی و توانایی آن برای بقا و ادامه کار بستگی به این دارد که تا چه میزان توانسته سطح رفاه ملی را در دوره مورد نظر افزایش دهد که نتیجه آن رضایت مندی عمومی می‌باشد.»

خوش‌چهره به نوشته ابتکار تصریح کرد: «اکنون نرخ رشد اقتصادی ما حتی در خوشبینانه‌ترین حالت نیز فاصله معناداری با آنچه تعیین شده دارد. یعنی نرخ رشد اقتصادی تعیین شده ۸ درصد می‌باشد؛ در حالی که اکنون زیر یک درصد است و اظهارنظرات خوش‌بینانه دولت آن را تا سه درصد بالا می‌برد و در این شرایط هم این شکاف ۵ درصدی نگران کننده است. مضافا اینکه اقتصاد کشور اکنون در شرایط رکود تورمی قرار دارد.

بلالش نمی‌پزه

پوریا عالمی در ستون کاناپه کلیک اعتماد نوشته "علی‌اکبر ناطق نوری، علی لاریجانی و خودم را برای ریاست‌جمهوری لایق می‌دانم" و پرسیده این جمله بانمک و تاریخی را چه کسی گفته است؟ دکتر علی شریعتی، مهندس بازرگان، دکتر مصدق یا محمدرضا باهنر.

سئوال دوم این است که: این جمله در کجا و در چه وضعیتی به زبان آمده؟ کنار آب رکن‌آباد در وضعیت سرودن شعر، در وضعیت پختن بلال، هنگام باد زدن زغال در وضعیت کباب کردن جوجه یا در نشستی با حضور برخی اصولگرایان در وضعیت سخنرانی.

جمله دیگری که طنزنویس اعتماد نقل کرده این است: علی‌اکبر ناطق نوری، علی لاریجانی و خودم را برای ریاست‌جمهوری لایق می‌دانم. با این وجود هر سه نفر ما رای نداریم. معنایش چیست: من بلد نیستم پیانو بزنم. اما یک دوست دارم که او هم بلد نیست، ما سه نفر را کجا می‌برید؟ و من خوبم.

کارتون روز

کارتون ابوالفضل محترمی، شرق

کارتون ابوالفضل محترمی، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.