۱۱۸ نماینده مجلس ایران از ابقای سعید مرتضوی حمایت کردند

به روز شده:  10:58 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

رئیس دیوان عدالت اداری گفته بود که اگر نمايندگان مجلس هنوز نسبت به حضور آقای مرتضوی در تامين اجتماعی اعتراض دارند، می‌توانند دوباره شکايت کنند

خبرگزاری مهر از نامه ای خبر داده که به امضای ۱۱۸ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران رسیده و در آن از دولت برای اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی و تبدیل آن به سازمان و ابقای سعید مرتضوی به ریاست این سازمان حمایت شده است.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی به این خبرگزاری گفته است: "بیش از ۱۱۸ نماینده مجلس شورای اسلامی با رایزنی های مدیر کل امور مجلس سازمان تامین اجتماعی نامه قدردانی و تشکر از رئیس جمهور برای تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان و ابقای سعید مرتضوی در پست ریاست این سازمان را امضا کردند."

دو روز پیش محمدجعفر منتظری، رییس دیوان عدالت اداری درباره دلیل ابقای سعید مرتضوی در ریاست تامین اجتماعی علیرغم صدور حکم برکناریش از سوی این دیوان، گفت: "آن چیزی که ما در هیات عمومی رسیدگی کردیم و ارسال شد، مربوط به مصوبه شورا و ابلاغ وزیر برای این فرد، (سعیدمرتضوی) بود، که هم مصوبه لغو شد و هم ابلاغ وزیر ابطال شد".

رئیس دیوان عدالت اداری همچنین گفت: "اگر نمایندگان هنوز نسبت به حضور مرتضوی در تامین اجتماعی اعتراضی دارند، می‌توانند باز هم شکایت کنند."

انتصاب سعید مرتضوی به ریاست صندوق تامین اجتماعی در روزهای پایانی سال گذشته انتقاد نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و در فروردین ماه امسال اعلام شد که شماری از نمایندگان، به همین دلیل طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را مطرح کرده‌اند.

پس از آن هیات عمومی دیوان عدالت اداری با استناد به بخشی از اساسنامه صندوق تامین اجتماعی اعلام کرد که "هیات وزیران و هیات امنای صندوق، فقط صلاحیت (پیشنهاد) مدیر عامل را به وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی دارد و نه انتخاب وی".

به این ترتیب این هیأت حکم ریاست آقای مرتضوی بر صندوق تامین اجتماعی را "مغایر قانون" تشخیص داد و اعلام کرد که حکم صادرشده از سوی دولت برای آقای مرتضوی "ابطال می شود".

محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری هم اعلام کرد: "با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری انتصاب سعید مرتضوی به عنوان رئیس صندوق تامین اجتماعی خلاف قانون است."

پس از آن در مرداد ماه محمد اصلانی، وکیل سعید مرتضوی اعلام کرد که با اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی و تغییر نام این نهاد از صندوق به سازمان توسط دولت، رای دیوان عدالت اداری درباره برکناری موکلش اجرا شده است.

ابقای سعید مرتضوی، در پست این سازمان با واکنش منفی برخی از نمایندگان مجلس روبرو شده است. در همین رابطه علی مطهری، نماینده تهران گفت: "باید وضعیت انتصاب مرتضوی مجددا بررسی شود و نمایندگان تصمیم بگیرند که برای حضور یا عدم حضور مرتضوی در تامین اجتماعی از چه راهی پیش بروند."

انتقاد دانشجویی

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم امروز (سه شنبه ۲۸ شهریورماه) با انتشار نامه ای از انتصاب جدید سعید مرتضوی انتقاد کردند.

در این نامه که خطاب به رئیس جمهور نوشته شده است، از محمود احمدی نژاد خواسته شده تا درباره اصرارش برای حضور مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی و همچنین رفع ابهامات در این باره توضیح دهد.

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود، اما بعد از اعتراضات انتخاباتی و حادثه کهریزک که به مرگ چند نفر منجر شد، از این سمت برکنار شد و به دولت رفت.

او از سوی آقای احمدی‌نژاد ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.