بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۹ شهریور

به روز شده:  03:01 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود همچنان از اعتراض مسلمانان به فیلم توهین به پیامبراسلام پرداخته و در صفحات داخلی خود از ناکامی دولت در مهار نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی نوشته و خبر داده اند که در آستانه هفتمین سفر رییس دولت به نیویورک، بانک مرکزی باز هم به افزایش بهای ارز دولتی تن داده است.

برخورد ارزی، کارتون پیام برومند، اعتماد

اظهار نظر درباره اجلاس قاهره برای بررسی شرایط سوریه که به نظر بیشتر گزارشگران بدون هیچ دستاوردی بود بخش دیگری از مطالب این روزنامه هاست که با اشاره به گرانی ناگهانی بهای کاغذ در روزهای اخیر نسبت به سرنوشت روزنامه ها هشدار داده اند.

اوضاع ارز پیش از سفر به نیویورک

مهدی عباسی در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته کنترل ارز از دست دولت خارج شده است و اعتراف به این موضوع نیز از سوی دولتی‌ها مطرح می‌شود. ارز همچنان در نوسانات شدید است و قیمت حدود ۲۵۰۰ تومان آن در حال ثبت شدن در بازار است. افزایش قیمت ارز از آن جهت پراهمیت است که از یک سو ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر به صورت مستقیم برقیمت سایر اقلام نیز اثرگذار است و بار روانی آن عملا سبب شده تا شاهد افزایش قیمت در سایر کالاها هم باشیم.

به نظر نویسنده پاسخگو نبودن دولت نسبت به وضعیت موجود، سبب شده تا التهاب بازار، شرایط بدتری به خود بگیرد و بدتر از سیاست سکوت و فرار از پاسخگویی، تغییر جایگاه دولت از مجری به یک ناراضی از شرایط موجود است. اگر ذخایر ارزی کشور همانطور که مقامات دولتی مطرح کرده‌اند، بیشترین مقدار در تاریخ ایران بوده است، پس چرا اوضاع ارزی کشور اینگونه نابسامان است؟

به نوشته ابتکار در حالی که، اوضاع ارز تا این میزان نابسامان است و این افزایش قیمت دلار، سبب شده تا تاثیر مستقیمی بر قیمت دیگر کالاها داشته باشد، احمدی‌نژاد و همراهانش باز هم عزم سفر به نیویورک دارند و برای هشتمین بار به سازمان ملل می‌روند، تا شاید بازهم در خصوص مدیریت جهانی سخن بگویند؛ ای کاش رئیس جمهور پیش از خروج از کشور به این سوال هم پاسخ می‌داد که آیا از افزایش قیمت دلار خبری دارد؟

کلیک اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته بالاخره دولت برای مقابله با نوسانات قیمت ارز تصمیم گرفت «باند» جدیدی برای قیمت باز کند. براساس این تصمیم از فردا ارز بازرگانان با ۲ درصد زیر قیمت ارز آزاد قیمت می‌خورد.

این روزنامه نوشته با وجودی که بازار همچنان در تنش و التهاب از خبر پیشین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است، این‌بار خبر عرضه ارز بازرگانان بر پایه فرمول منهای دو درصد بازار آزاد ضمن اینکه التهابات جدیدی را در بازار ایجاد کرد، این تفکر را در بازار القا کرد که آیا کف قیمت ارز آزاد، در «باند» ۲۴۰۰ تومان می‌ماند؟

اما یاسر ملایی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد این تصمیم را نشانه انسجام در سیاست ارزی دولت دیده و از آن استقبال کرده است .

به نظر نویسنده این مقاله نخستین تحلیلی که با بررسی این سیاست به ذهن خطور می‌کند، این است که بانک مرکزی و مجموعه سیاست‌گذاران اقتصادی با چشم‌اندازی که از توانایی صادرات نفت و کسب درآمد در شرایط جدید پیش روی خود می‌بینند، به این جمع بندی رسیده‌اند، با نرخ‌هایی که امروز بازار ارز تجربه می‌کند و کاهش طبیعی‌ای که برای تقاضای ارز در نرخ‌های جدید رخ خواهد داد، قادر خواهند بود پاسخگوی تقاضای ارز بازار باشند. این خبر برای تحلیلگران اقتصادی و فعالان اقتصادی نویدبخش است و نشان می‌دهد اقتصاد ملی توانسته است خود را با وضعیت ناشی از آخرین دور تحریم‌ها انطباق دهد و به ثبات نسبی برسد.

سرمقاله دنیای اقتصاد در عین حال توجه داده که نرخ‌هایی که این روزها در بازار ارز مشاهده می‌شود، بیش از اینکه نشان‌دهنده واقعیات عرضه و تقاضای ارز باشد، نشان‌دهنده عدم اطمینان فعالان اقتصادی به آینده است.

خلع سلاح آمریکا و اسرائیل

کلیک کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده جبهه بیداری اسلامی کار کارستانی با آمریکا کرده که در تاریخ معاصر جهان فراموش نخواهد شد و . ایران در متن و کانون این جبهه مشغول خلع سلاح آمریکا و اسرائیل است. جسارت و هنر بزرگی است که کسی اراده گلاویز شدن با چنین غول افسار گسیخته ای را داشته باشد چه رسد به اینکه حربه را از دست او بگیرد و دو تا کشیده آبدار هم در گوش وی بخواباند. بیداری و مقاومت اسلامی، با آمریکا چنین کاری کرده است.

سرمقاله کیهان تحلیلی هم از حوادث جهان بعد از جنگ جهانی ارائه داده و نوشته بمباران اتمی ژاپن، اعلام ابرقدرتی آمریکا و زدن سند پیروزی جنگ جهانی دوم به نام کاخ سفید را در پی داشت حال آن که ۱۰ برابر آدم کشی در افغانستان و عراق (و لبنان و غزه از سوی اسرائیل) گره از کار فرو بسته آمریکا باز نکرد هیچ، که چوب حراج به اعتبار و اقتدار و نفوذ استراتژیک واشنگتن زد. و این از اثر حضور ایران اسلامی است.

اجلاس بی دستاورد یا مفید و مثبت

سرانجام پروژه های پرصدای دولت، صفحه اول جهان صنعت

بسیاری از روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های خود از اجلاس قاهره که برای حل مساله سوریه برپا شد این اجلاس را بدون دستاورد نامیده اند از آن جمله کلیک تهران امروز که نوشته نشست وزرای امور خارجه مصر، ترکیه و ایران در غیاب سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان برگزار شد و شرکت‌کنندگان در پایان با تاکید بر اینکه مذاکرات خود را ادامه می‌دهند اعلام کردند نتایج ملموسی حاصل نشده است.

اما محمد صادق الحسینی در مقاله ای در همین روزنامه نوشته نشست قاهره،‌اجلاسی نه فقط مثبت بلکه ممتاز محسوب می شود و یک پیروزی روشن و شفاف برای طرح جمهوری اسلامی ایران در برابر نیروهایی است که از همان روز اول مطالبات مردم سوریه برای اصلاحات و ایجاد یک برون رفت سیاسی برای مسئله حادی مانند سوریه را نادیده گرفته اند. اما به دلایلی این نشست در نوع خود مثبت ارزیابی می شود:

به نوشته تهران امروز تمام طرحهای استعماری و خشونت آمیز و همراه با دخالت اجنبی در مسئله جهان اسلام و منطقه‌ای در این نشست با شکست مواجه شد و به جای آن طرح منطقه ای و اقلیمی مطرح شد که در معادلات کنونی منطقه بهترین است.

از سوی دیگر محمدعلی سبحانی سفیر سابق ایران در لبنان در مقاله ای که کلیک آرمان آن را منعکس کرده نوشته بیشتر باید به واقعیت‌های میدانی توجه کنیم تا بر آن مبنا بتوانیم بسنجیم که چقدر امکان توافق بین این ۴ کشور وجود دارد. بی‌شک از میان کشورهایی که در این اجلاس شرکت کرده‌اند، ایران در یک سوی این ماجراست و عربستان و ترکیه و مصر در طرف دیگر آن است. به‌طور قطع و یقین در این مدت نه ایران از موضعش عقب نشسته است و نه آن ۳ کشور. این ۳ کشور به‌دنبال برکناری حکومت اسد هستند و ایران با این مساله موافق نیست. در این موضوعات تردیدی وجود ندارد.

نکته بعدی به نظر نویسنده این است که در روی میدان، کماکان هر دو طرف از امکانات و توانایی‌هایشان در برخورد نظامی بهره می‌گیرند و درواقع وضعیت فعلی ترجمان جنگ داخلی است که روزبه‌روز دارد عمیق‌تر هم می‌شود. اما بالاخره چارچوب کلی حل مساله، هنوز راه‌حل بین‌المللی نیافته نشده. یعنی روس‌ها و چینی‌ها کماکان بر موضع خود هستند و امکان بردن قضیه به یک حالت دیگر، مثلا خواست به نتیجه رساندن آن از طریق شورای امنیت وجود ندارد.

اعتراض به توهین، کار دوست یا دشمن؟

در حالی که همچنان صفحات اول روزنامه ها پر است از عکس ها و گزارش هائی از تظاهرات علیه فیلم موهن به پیامبر اسلام در نقاط مختلف جهان روزنامه های تهران برداشت های گوناگونی در این باره دارند رسول جعفریان در کلیک ابتکار نوشته ما نباید در این ما‌جراها که هدف‌مان نشان دادن چهره مثبت از پیامبر به عنوان پیامبر رحمت است، تصویر خشنی از مسلمانی نشان بدهیم. اینها گاهی آدم را عصبانی می‌کنند و بعد می‌گویند شخصیت اینها همین است.

به نوشته این روحانی: زمانی که همین جونز یعنی کشیش افراطی قرآن را آتش زد، در تظاهراتی که در افغانستان صورت گرفت، ده نفر کشته شدند. در این زمینه فکر کردم این خبر چه واکنشی در میان مردمان فرهیخته عالم دارد؟ فکر می‌کنند این مردم در تظاهراتی در یک کشور مسلمان علیه یک کشیش نامتعادل، رفتاری دارند که دولتشان ده نفر را می‌کشد یا خودشان زیر دست و پا له می‌شوند؟ بعداً در نقاط دیگر هم این اتفاق افتاد و اخیراً هم باز کسانی در این ماجراها کشته شدند.

اما روزنامه کلیک جمهوری اسلامی به شدت به کسانی که خشونت ها را تقبیح می کنند تاخته و نوشته عده‌ای تلاش می‌کنند این تظاهرات و اقدامات را منفی جلوه دهند و چنین وانمود کنند که حمله به سفارت خانه‌ها و مراکز آمریکائی در کشورهای مختلف توسط مسلمانان به نفع آمریکا تمام می‌شود و همان چیزی را به اثبات می‌رساند که سازندگان فیلم آمریکائی - صهیونیستی موهن به ساحت پیامبر درصدد اثبات آن بودند. این عده چنین استدلال می‌کنند که دست اندرکاران تهیه این فیلم و دست‌های پشت پرده می‌خواستند به افکار عمومی جهان ثابت کنند که اسلام دین خشونت است و حمله به سفارت خانه‌های آمریکا توسط مسلمانان، همین هدف را تأمین می‌کند.

به نظر روزنامه اصولگرای صبح: افرادی که این طرز فکر را دامن می‌زنند دو دسته هستند؛ یک عده کسانی هستند که با نیت پاک و از روی دلسوزی چنین مطالبی را ابراز می‌کنند و آنچه در دل دارند نیز همانست که بر زبان جاری می‌کنند. دسته دوم کسانی هستند که بلندگوی دشمنان شده‌اند و حرف‌های آنها را که می‌خواهند راه برای ادامه اهانت به مقدسات اسلامی باز باشد این سخن به ظاهر زیبا را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند.

مشق نوشتن با تفکر حاجی بازاری

محمد اقبالیان در شرق و با عنوان "فرصت مشق نوشتن نداریم" نوشته راه‌اندازی بورس ارز چند هفته‌ای است که خبرساز بوده، روز دوشنبه هم خبرهای ضدونقیض توقف و راه‌اندازی این طرح به خبر اول اقتصادی تبدیل شد؛ آن هم در شرایطی که قیمت‌ها در بازار آزاد همچنان در حال پیشروی است و به نظر هم نمی‌رسد این رشد به این زودی‌ها متوقف شود. به هر حال توقف احتمالی راه‌اندازی بورس ارز اهالی بازار سرمایه را بعد از سال‌ها به یاد تجربه بورس کالا می‌اندازد.

نویسنده اقتصاددان مقاله شرق معتقد است واقعیت این است که بانک مرکزی از روز اول میلی به شراکت با بازار سرمایه برای کنترل قیمت ارز نداشت. تجربه معاملات آتی سکه هم نشان می‌دهد در روزهایی که قیمت سکه بی‌مهابا به سوی یک‌میلیون تومان پیش می‌رفت، رییس کل بانک مرکزی اختیار از دست داد و نه تنها تقصیر را به پای بورس کالا و مشتریانش نوشت بلکه معاملات آتی را به قمار تشبیه کرد. نتیجه اینکه بانک مرکزی در این مورد خاص هم نگران است اختیار کنترل بازار ارز و قیمت‌هایش را در صورت راه‌اندازی یک بازار جدید از دست بدهد.

علی شمس‌اردکانی مشکل کشور را بزرگ تر از این ها می بینند که با تغییر بنیان ارز تحولی صورت گیرد چرا که هفتاد سال از زمانی که اقتصاد ایران دچار «بیماری هلندی» شد، می‌گذرد و ما به جای آنکه دنبال مداوای این بیماری باشیم؛ مرتبا به آن دامن زده‌ایم. علت این بیماری کاملا روشن است؛ ما سال‌هاست به نعمت حضور اولیه انگلیسی‌ها در نفت ایران؛ عادت کرده‌ایم، نفت را به چشم منبع «درآمد» ببینیم. با این تفکر، اسم «فروش» نفت را «درآمد» گذاشته‌ایم. در حالی‌که این «درآمد» نیست بلکه «سرمایه» است.

نویسنده اقتصاددان و رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی با یک مثال کوشیده موضوع را روشن کند به نوشته وی فوتبالیستی روزانه نیم کیلو خرما بخورد. این بازیکن اگر تمرین و مسابقه مداوم داشته باشد، انرژی دریافتی از خرما را می‌سوزاند اما اگر همین نیم کیلو خرما را یک حاجی بازاری بخورد که همیشه بر صندلی تکیه داده و تحرک چندانی ندارد؛ ظرف شش ماه، دیابت می‌گیرد و در صورت درمان نکردن، دارفانی را وداع می‌کند. متاسفانه «بیماری هلندی» وارد پیکره اقتصاد کشور ما شده و باید نگران عواقب خطرناک آن باشیم.

کارتون سلمان طاهری، شرق

مقاله شرق تاکید کرده ایران ۷۵‌میلیون جمعیت دارد که در ازای آن باید ۳۰‌میلیون شغل ایجاد شده باشد اما به دلیل همین نگاه اشتباه به نفت، سرمایه‌ها را به باد می‌دهیم و نظاره‌گر منفعل افزایش روزافزون بیکاری در کشور هستیم. نه توان سرمایه‌گذاری داریم و نه اشتغالی ایجاد می‌شود. آمار دانشجوهای ایرانی با وجود بیش از چهار‌میلیون دانشجو از فرانسه پیشی گرفته و این نعمتی است که به دلیل نبود اشتغال به یک دغدغه بدل شده است.

تامین تولید با حراج اموال وزارتخانه‌ای

الله‌وردی دهقانی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته ارایه تسهیلات به صنایع کشور در شرایطی که تولید از کمبود نقدینگی رنج می‌برد، همواره یکی از دغدغه‌های موجود دولتمردان است. صنایع برای تامین سرمایه در گردش خود در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند. گران شدن نرخ ارز، افزایش هزینه‌ها، تامین مواد اولیه و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در کنار تحریم‌ها شرایط سختی را پیش‌پای تولید کشور قرار داده است. دولت با وجود وعده‌های داده شده سهم صنعت را از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نکرد.

این نماینده مجلس با اشاره به تصمیم جدید دولت برای فروش اموال و دارائی وزارت خانه ها نوشته این اقدام وزارت صنعت اگرچه در ذات خود خیرخواهانه و برای کمک به تولید ست اما نباید فراموش کرد که امکانات، اموال و دارایی‌های هر وزارتخانه‌ای اموال شخصی اش تلقی نمی‌شود و برای فروش اموال خود نیاز به مصوبه دولت دارد تا آنجایی که بنده می‌دانم دولت مصوبه‌ای برای فروش اموال وزارت صنعت، معدن و تجارت نداشته است. در شرایطی که مشاهده می‌شود برخی وزارتخانه‌ها دست به خرید ساختمان‌ها و دفاتر مجلل می‌زنند، وزارتخانه دیگری برای ارایه تسهیلات به صنعتگران چوب حراج به دارایی‌ها و اموال می‌زند تا جایی که می‌توان گفت نه به این شوری شور کار این وزارتخانه و نه به آن بی‌نمکی.

سرمقاله جهان صنعت نوشته ما تردید داریم که در مدت زمان یک‌سال باقیمانده عمر دولت وزارت صنعت، معدن و تجارت بتواند از محل فروش اموال و دارایی‌های مازاد شش هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش تولید را تامین کند بنابراین برای تامین اعتبار تولید و پرداخت تسهیلات به صنایع در شرایطی که منابع کشور محدود است باید از راه صحیح و منطقی آن وارد عمل شویم.

اگر بخواهیم آخر فیلم نمیریم!

سینا قنبرپور در مقاله ای در شرق نوشته موجودات زنده هر کدام که توانسته‌اند خود را با شرایط وفق دهند نسل‌شان باقی مانده است، حالا مطبوعاتی‌ها هم از این اصل مستثنی نیستند! این روزها کاغذ خیلی گران شده است؛ خیلی و کار برای مطبوعاتی‌ها خیلی سخت. این وضع در حالی رخ نموده و به درد مطبوعات تبدیل شده که مطبوعات با تیراژ‌های اندک، دخل و خرج‌شان نمی‌خواند.

تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

به نظر نویسنده گران کردن قیمت تک‌فروشی، دادن شماره حساب به خوانندگان و راه‌هایی از این دست بیشتر حکم قرص مسکّن برای یک درد مزمن را دارد. مشکل آنجاست که حل این مساله وظیفه خود مطبوعات است و نه مردم و عمدتا به سبب تیراژ اندک مطبوعات بروز و نمود پیدا کرده است.

نویسنده این مقاله در جواب این سئوال که چرا مطبوعات در این سال‌ها نتوانسته اند سهم محدود خود را افزایش دهند نوشته الان سهم مطبوعات از مردم، تیراژ محدودشان است. تیراژ این روزنامه‌ها و سایر نشریات را با هم جمع بزنیم به دو تا چهار میلیون نسخه نمی‌رسد. خودمان را فریب ندهیم که هرگاه فضای سیاسی باز بوده ما هم توانسته‌ایم حرف بزنیم و بعد مخاطب به ما اقبالی پیدا کرده است و تیراژ بهبود یافته است. آیا ۷۰ میلیون ایرانی دیگر، مشکل مالی دارند که روزنامه و مطبوعات را نمی‌خرند؟ چرا مطبوعات نتوانسته‌اند در این سال‌ها مخاطب جدیدی بیافرینند، نیازهای مردم را بیابند و راه‌حلی بجویند تا تعداد بیشتری از مردم برای تامین نیازهای خود به سراغ روزنامه‌ها بیایند.

و خلاصه این که: واقعیت این است که اگر ما محصولی ارائه نکنیم که صبح به صبح مردم جای خالی‌اش را حس کنند همان می‌شود که این سال‌ها تجربه کردیم.

شما خوبید

پوریا عالمی در بخشی از ستون کاناپه کلیک اعتماد از قول رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که ۱۶۴ نفر از نمایندگان نامه قدردانی از عملکرد سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی را امضا کردند.

طنز نویس اعتماد افزوده: مردم در همین رابطه گفتند: فقط شماها خوبید. ۱۶۴ نماینده گفتند: می‌دانیم. مردم گفتند: دارید حیف می‌شوید توی مجلس. کاش مستقیم کارمند دولت می‌شدید. ۱۶۴ نماینده گفتند: آره واقعا. منتها آشنا نبودیم. الان فهمیدیم چی به چی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.