مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۳۰ شهریور

به روز شده:  03:47 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391

اغلب روزنامه‌های تهران در روز پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ در صفحه اول خود به جلسه دیروز مجلس ایران پرداخته اند که در آن شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران از پاسخ به سوال نمایندگان مجلس در مورد سیاست‌های ارزی جدید بانک مرکزی خودداری کرد. این تیتر که «کارت زرد دوم مجلس به وزیر اقتصاد»، عنوان اکثر روزنامه‌های امروز است.

در این میان نیز اولین و بزرگترین مانور مین روبی ۳۰ کشور به رهبری آمریکا در آب‌های خلیج فارس و ادامه اعتراض‌ها به فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام دیگر عناوین مهم روزنامه‌ها را در برگرفته است.

روزنامه شرق: روان شدن، پیش شرط آرامش

صفحه اول روزنامه شرق

صفحه اول روزنامه شرق

محمد طبیبیان، اقتصاددان در سرمقاله امروز شرق نوشته که شرایط این روزها در بازار ارز بیشتر شبیه یک معمای بزرگ شده است. به نوشته آقای طبیبیان، چندان خوشبینانه نخواهد بود که نرخ های متعدد همانند تجربه‌های گذشته بتواند موفق عمل کند و تاثیر مثبتی بر بازار بگذارد.

به اعتقاد این اقتصاددان بهترین کار در شرایط فعلی این است که دولت به سمت یک برنامه ریزی مشخص و سازماندهی قوی پیش برود. به زبان ساده تر این که باید سعی شود در خصوص معاملات ارزی سازماندهی شده عمل شود و یک سازمان یا نهاد مشخص مسئول این امر قرار گیرد.

در ادامه سرمقاله شرق آمده است که بانک مرکزی با انتخاب نرخ سه گانه در واقع عدم کارآیی و سردرگمی را انتخاب می کند. در صورتی که بانک مرکزی برای این که بازار ارز را سامان دهد باید جریان معاملات ارزی را آسان کند، این مسئله برای کشور از هر چیزی ضروری تر است، چرا که روان شدن معاملات در بازار می تواند به ایجاد آرامش کمک کند.

روزنامه جهان صنعت: قانونی کردن بی ثباتی

حمید تهرانی در سرمقاله روزنامه کلیک جهان صنعت نوشته که اجرای تصمیم تبدیل ارز به ریال برای کمک به صنعتگران داخلی می تواند موید این شایعه باشد که دولت از تبدیل ارز برای جمع کردن پول های سرگردان یا تامین بخشی از کسری پولی خویش بهره می جوید.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت دولت قبلا هم چنین رفتاری انجام داده و در اواخر سال گذشته بخشی از نیاز ریالی خود را از طریق فروش ارز به قیمت روز بازار تامین کرده بود.

با توجه به این شرایط پرسش مهم به نظر آقای تهرانی آن است که آیا فروش ارز به نرخ های بالاتر از نرخ مرجع، کارکرد درآمدی برای دولت دارد؟ در این صورت دولت تا چه هنگام می‌خواهد یا می‌تواند از این تکنیک برای تامین نیازها یا ساماندهی بازار پولی کشور استفاده کند؟

صفحه اول روزنامه جهان صنعت

صفحه اول روزنامه جهان صنعت

به نوشته روزنامه جهان صنعت احتمالا نمی‌توان انتظار داشت که بازار ارز به سمت آرامش حرکت کند، شاید به همین دلیل باشد که اکنون بانک مرکزی تصمیم گرفته نابسامانی و بی ثباتی بازار ارز را قانونی و دائمی کند.

روزنامه کیهان: روکش نظامی بر عملیات روانی

حسام الدین برومند در یادداشت روز کلیک کیهان به مانور مین روبی ۳۰ کشور جهان به رهبری آمریکا در خلیج فارس اشاره کرده و این پرسش را مطرح کرده که آیا برگزاری رزمایش آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس، برای شروع یک حمله و جنگ نظامی است؟

بعد نویسنده کیهان نوشته که بدون شک پاسخ منفی است، چرا که آمریکایی‌ها می‌دانند که در جامعه بحران زده اقتصادی آنها، سخن از جنگ آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به یک چالش غیرقابل کنترل تبدیل خواهد شد و از سوی دیگر، اسرائیلی‌ها نیز بدون پشتوانه آمریکا قادر نیستند که جنگی به راه بیندازند.

در نهایت سرمقاله کیهان نتیجه گرفته که «این رزمایش قبل از آن که یک تمرین نظامی باشد، یک مانور تبلیغاتی برای ترمیم جایگاه نظامی تحقیر شده آمریکا و دلداری به چند دیکتاتور باقیمانده منطقه است و با این انگیزه صورت می‌پذیرد که نشان بدهند در وضعیت کاملا مناسب و بدون حاشیه ای به سر می‌برند.»

روزنامه ابتکار: خروش مسلمانان به نفع رامنی یا اوباما

روزنامه ابتکار در کلیک سرمقاله این شماره خود به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک پرداخته که قرار است هفته آینده برگزار شود. به نوشته این روزنامه انتظار می‌رود مسائلی نظیر سیاست خارجی، به خصوص موضوعات مرتبط با برنامه‌های هسته ای ایران و خیزش مسلمانان در آن مورد توجه رسانه‌ها و نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار گیرد.

در ادامه این سرمقاله آمده که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران این فرصت را خواهد داشت که نگرانی‌های غرب را کاهش دهد یا اینکه بار دیگر با سخنرانی خود احساسات را برانگیخته کند.
و خلاصه این که به نظر روزنامه ابتکار آنچه آقای احمدی نژاد خواهد گفت، برای چرخه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تعیین نقطه نظر‌های دو نامزد انتخاباتی در موضع گیری‌های علنی شان و در مناظره‌ها، اهمیت دارد.

تهران امروز: اتحاد ادیان، پاسخ قاطع به هتاکی ها

محمد مهدی مظاهری، استاد دانشگاه با اشاره به اعتراض‌های اخیر در مورد فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام، در یادداشت اول روزنامه کلیک تهران امروز نوشته است که عده از سلفیون و وهابی‌های هم پیمان غربی، در برخی از کشورهای مسلمان برای مخدوش کردن چهره اسلام راستین با اقدامات خشونت آمیز از جمله گروگانگیری و قتل و کشتار، آب به آسیاب دشمن می ریزند.

به اعتقاد یادداشت نویس این روزنامه اگر چه هتاکان به پیامبر اسلام باید از طریق الزامات قانونی و حقوقی تحت پیگرد دادگاه‌های بین المللی قرار گیرند، اما جهان اسلام هم باید از گسترش خشونت و برهم خوردن آرامش جلوگیری کند.

به اعتقاد آقای مظاهری، هدف از انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اسلام زنده کردن جنگ‌های صلیبی است، از این رو اتحاد تمام ادیان توحیدی در قبال این توطئه شوم الزامی است.

روزنامه اعتماد: نوشداری پس از مرگ سهراب

بهروز بهزادی، در سرمقاله کلیک روزنامه اعتماد، با اشاره به ماجرای نوشداری پس از مرگ سهراب، از طرح جدید بازار مسکن انتقاد کرده است.

به نوشته آقای بهزادی به گواهی آمارهای رسمی، قیمت مسکن در تهران و چند شهر بزرگ کشور، نسبت به سال قبل حدود دو برابر افزایش داشته است.

این نرخ رشد یعنی این که منحنی نوسان قیمت مسکن بعد از حدود دو سال همپایی با منحنی تورم، تمایل به سبقت از آن را دارد و به همین دلیل دولت به سیاست های کنترلی روی آورده است.

به اعتقاد سرمقاله نویس اعتماد، ورود دولت به سیاست‌های کنترلی اگر کارآمد بود که مسکن مهر می‌توانست از افزایش قیمت بهای مسکن جلوگیری کند، ولی چرا نتوانست حکایت دیگری دارد که آقای بهزادی نگران است، همین مشکل در طرح جدید بازار مسکن نیز خودنمایی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.