وزارت دارایی آمریکا هواپیماهای ایرانی را تحریم کرد

به روز شده:  02:27 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391
وزارت داراریی آمریکا

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید دولت ایران در پوشش کمک‌های انسان دوستانه، به سوریه سلاح می‌فرستد

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است ۱۱۷ هواپیمای ایرانی را که به گفته آن در پوشش کمک‌های انسان دوستانه به دولت سوریه کمک می‌کنند، شناسایی و تحریم کرده است.

این وزارتخانه روز چهارشنبه (۲۹ شهریور) در اطلاعیه ای هواپیماهای متعلق به شرکت‌های هوایی ایران ایر، ماهان ایر و یاس ایر را تحریم کرد.

در متن اطلاعیه به نقل از دیوید کوهن، معاون امور مبارزه با تروریسم و پولشویی وزارت دارایی آمریکا آمده است: "این اقدام برای توقف ارسال سلاح و وسائل ارتباطی به دولت سوریه و استفاده آنها علیه مردم این کشور انجام گرفته است. همچنین شناسایی هواپیماهای ایرانی، تلاش‌های بدون وقفه این کشور را برای کمک به دولت بشار اسد در برنامه‌های تهیه سلاح کشتار جمعی و سرکوب مردم سوریه، برجسته می کند."

وزارت دارایی آمریکا پیشتر نیز تحریم‌هایی را بر تعدادی از این شرکت‌ها وضع کرده بود.

در اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا آمده در تابستان سال جاری، دولت ایران از پروازهای ماهان ایر و ایران ایر از تهران به مقصد دمشق، برای ارسال ابزار نظامی و مقابله با تجمعات استفاده کرده است.

به گفته وزارت داراریی آمریکا این کمک‌ها با همکاری حزب الله انجام گرفته است.

هفته گذشته تحریم‌های جدیدی علیه دبیرکل و برخی از چهره های شاخص حزب الله لبنان از سوی همین وزارتخانه وضع شد.

در مورد یاس ایر هم، در این متن آمده در پروازهای باربری، در پوشش کمک‌های انسان دوستانه نیروی نظامی قدس و اسلحه به سوریه فرستاده شده است.

به عنوان مثال وزارت دارایی آمریکا می‌گوید در تجسسی که در اسفندماه سال گذشته از یکی از پروازهای یاس ایر به مقصد سوریه در ترکیه انجام گرفته است، تعدادی اسلحه کشف شده است.

در حالی که این هواپیما بار خود را "قطعات خودور" گزارش کرده بود، کلاشنیکوف، مسلسل و ۸ هزار قطعه مهمات در آن کشف شده است.

بر اساس گزارش‌ها تحریم‌های جدید وزرات دارایی آمریکا، فشار بیشتری را به دولت عراق برای اجازه استفاده از حریم هوایی اش توسط ایران خواهد آورد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.