تظاهرات مقابل سفارت فرانسه در تهران در اعتراض به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام

به روز شده:  14:14 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391

تظاهرکنندگان تهرانی مسلمانان کشورهای دیگر را به اعتراض علیه فرانسه دعوت کرده‌اند

خبرگزاری‌های ایرانی گزارش داده‌اند که تعدادی از دانشجویان و طلبه‌ها برای اعتراض به انتشار کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام در یک نشریه فکاهی فرانسوی در مقابل سفارت فرانسه تجمع کرده‌اند.

خبرگزاری فارس خبر داده که تظاهرکنندگان در مقابل سفارت نماز خوانده‌اند. این خبرگزاری همچنین می‌گوید معترضان قصد ورود به سفارت را داشتند که پلیس مانع از این امر شده است.

تظاهرکنندگان شعارهایی چون "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر فرانسه" داده و پرچم‌های آمریکا و اسرائیل را آتش زده‌اند.

دیروز یک نشریه فکاهی فرانسوی به نام "شارلی ابدو" کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام منتشر کرد. در پی انتشار این کاریکاتورها، سفارت‌خانه‌های فرانسه از بیم وقوع حمله، اقدامات امنیتی را تشدید کرده‌اند.

این رویدادها اندکی پس از انتشار یک فیلم آماتوری ضداسلامی به اسم "بی‌گناهی مسلمانان" و بروز اعتراض‌های خشونت‌آمیز به وقوع می‌پیوندند.

خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند که تظاهرکنندگان ایرانی مسلمانان دیگر کشورها را به اعتراض علیه فرانسه دعوت کرده‌اند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم "توهین به مقدسات اسلامی" را قویا محکوم کرده است. او همچنین از "سکوت سیستماتیک و مستمر کشورهای غربی نسبت به این اقدامات منزجرکننده" انتقاد کرده است.

آقای مهمانپرست از دولت فرانسه درخواست کرده است اقداماتی برای محکومیت انتشار کاریکاتورهای پیامبر انجام دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.