وزیر ارتباطات: ایران در مقابله با حملات سایبری در رتبه ششم دنیا است

به روز شده:  16:05 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

وزیر ارتباطات ایران دولت اسرائیل و "برخی کشورهای غربی" را مسئول حملات سایبری علیه ایران دانسته است

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات ایران، گفته است یکی از محورهای عقب‌ماندگی این کشور در گذشته مسئله نپرداختن به امنیت سایبری بوده است.

او به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت ایران در سال‌های اول دولت نهم بسیار آسیب‌پذیر و شکننده بود اما اکنون با وجود تشدید حملات سایبری، "جایگاه مناسبی" در زمینه مقابله با این حملات پیدا کرده‌ است.

آقای تقی‌پور با اشاره به حملات سایبری که در سال‌های گذشته نسبت به ایران صورت گرفته است گفت ایران در زمینه مقابله با حملات سایبری چنان پیش رفته‌ که کشورهای غربی اذعان دارند ایران "از نظر توان امنیتی در رده ششم دنیا قرار دارد." او توضیح بیشتری در این خصوص نداده است.

وزیر ارتباطات ایران به ایسنا گفت درصد کمی از بدافزارها از طریق شبکه وارد ایران می‌شوند و به طور عمده ویروس‌ها و بدافزارها از طریق ابزارآلات دستی از قبیل فلش مموری‌ها و سی‌دی‌ها و وسایلی از این دست منتقل می‌شوند و شاید بیشتر آن‌ها از چشم دیوار آتش شبکه‌های دولت به دور بوده باشند.

با این حال، او گفت ایران در زمینه بومی‌سازی امنیت سایبری پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ است: "در بحث دیوار آتش تقریبا به طور کامل به خودکفایی رسیده‌ایم و تمام ابزارهای امنیتی این بخش در داخل کشور تولید می‌شوند."

آقای تقی پور همچنین گفت که اساسا نوع بدافزارها در طی سال‌های گذشته تغییر کرده است. به گفته وی، در گذشته، هدف بدافزارها بیشتر "آزار و اذیت و برخی مسایل اقتصادی بود، این روزها ویروس‌ها و بدافزارها از سوی برخی کشورهای خاص و با اهداف دولتی گسیل می‌شوند."

وزیر ارتباطات ایران پیشتر دولت اسرائیل و "برخی کشورهای غربی" را مسئول حملات سایبری علیه ایران دانسته بود.

فلیم، که نخستین بار توسط شرکت امنیت کامپیوتری کاسپرسکی کشف شد، بدافزاری است که برای جمع‌آوری اطلاعات حساس و جاسوسی طراحی شده و در ایران موجب صدمه دیدن شبکه های کامپیوتری دولتی، بخصوص در وزارت نفت، شد.

پیش از آن نیز ویروس استاکس‌نت با حمله به تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم ایران در نطنز به اخلال در برنامه هسته‌ای ایران انجامیده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.