هشدار فرماندهان نظامی ایران به اسرائیل

به روز شده:  17:13 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

ایران موشک های تازه را به نمایش گذاشت

ایران امروز موشک های تازه ای را به نمایش گذاشت که می گوید برای مقابله با هر نوع تجاوز خارجی آماده استفاده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

تعدادی از فرماندهان نظامی ایران نسبت به حمله احتمالی اسرائیل هشدار داده و سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران گفته که شاید شروع جنگ با اسرائیل باشد اما "مدیریت ادامه جنگ، سطح برخورد و نقطه انتهایی جنگ را ایران تعیین می کند."

فرماندهان نظامی ایران امروز جمعه ۳۱ شهریور (۲۱ سپتامبر) در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح در سالگرد آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق به خبرنگاران گفته اند که به حمله احتمالی اسرائیل به ایران، پاسخ شدیدی داده خواهد شد.

سرتیپ امیر علی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران گفت که "مطمئن باشید برخورد اولیه ما خارج از انتظار این رژیم (اسرائیل) است و آنها تصوری از واکنش ما نخواهند داشت."

رژه نیروهای نظامی در تهران

محمود احمدی نژاد به همراه فرماندهان نظامی در رژه امروز به مناسبت سالگرد جنگ هشت ساله با عراق حاضر بود

تنش لفظی میان ایران و اسرائیل در هفته‌های اخیر به شدت بالا گرفته است و برخی تحلیلگران می گویند که عده‌ای از مقامات اسرائیلی به دنبال حمله علیه ایران هستند.

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران گفته که "امروز نیروهای مسلح به تجهیزات به روز دفاعی دست یافته اند و هیچ کشوری این جرات را به خود نمی دهد که به ایران حمله کند."

دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ایران هم گفته که "هیچ کشوری جرات ندارد به ایران حمله کند."

ایران در رژه نظامی امروز بخشی از توان نظامی خود را به نمایش گذاشت و موشک رعد نیز برای اولین بار در این رژه به نمایش درآمد. آقای حاجی زاده گفته که برد این موشک ها ۵۰ کیلومتر و ارتفاع آن ۷۰ هزار پا است و "مخصوص مقابله با هواپیماهای آمریکایی تهیه شده است."

هر ساله در روز ۳۱ شهریور، سالگرد آغاز جنگ هشت ساله در ایران، رژه نیروهای نظامی برگزار می شود و رژه امسال با حضور یگان‌هایی از نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیج و وزارت دفاع برگزار شد و در آن محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور و فرماندهان ارشد نظامی ایران حضور داشتند.

"مانور مشترک سی کشور در خلیج فارس فقط به خاطر آن برگزار می شود که این نیروها و کشورها نشاط خود را در منطقه نشان دهند "

حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

به گزارش خبرگزاری فارس، در این رژه، موشک‌های بالستیک فاتح ۱۱۰، خلیج فارس، شهاب ۲، قیام، قدر و سجیل به نمایش درآمدند.

بی تفاوتی ایران در مقابل مانور بزرگ دریایی در خلیج فارس

همزمان با رژه نظامی نیروهای ایران، یک مانور بزرگ با حضور۳۰ کشور جهان در خلیج فارس در حال اجراست. ناوهای کشورهای شرکت کننده در این مانور تحت رهبری آمریکا در یک عملیات مین‌روبی شرکت دارند.

این عملیات بزرگ‌ترین مانور دریایی خوانده می‌شود که تاکنون در منطقه خاورمیانه برگزار شده و هدف اصلی آن، مقابله با تهدید مین‌های دریایی است و تا روز ۲۷ ستپامبر ادامه خواهد داشت.

دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ایران در واکنش به این مانور گفته که "ما از این مانور هیچ نگرانی نداریم و تمامی تحرکات و اقدامات دشمن را به خوبی رصد می کنیم."

بنابر گزارش‌ها، در این مانور دریایی نزدیک به ۳۰ کشور جهان از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، اردن و نیوزیلند حضور دارند.

آقای حاجی‌زاده گفته که "این رزمایش هیچگونه تهدیدی برای ما نیست و هیچ کشوری نمی تواند اقدام موثری علیه ایران داشته باشد."

آقای فیروزآبادی هم گفته که "این مانور فقط به خاطر آن برگزار می شود که این نیروها و کشورها نشاط خود را در منطقه نشان دهند اما بدانید که برگزاری این مانور برای ما تهدیدی ایجاد نمی کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.