گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل: وضعیت مسیحیان در ایران نگران کننده است

به روز شده:  06:55 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391
احمد شهید

احمد شهید: دهها تن از مسیحیان صرفا به خاطر پیروی از دین خود همچنان در زندان به سر می برند

دو تن از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد وضعیت مسیحیان در جمهوری اسلامی ایران را نگران کننده خوانده اند.

به گزارش مرکز خبررسانی سازمان ملل متحد، احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، و هاینر بیلفلدت، گزارشگر ویژه در مورد آزادی های مذهبی و عقیدتی، در بیانیه مشترکی، ضمن استقبال از آزادی کشیش یوسف ندرخانی، از بازداشت و حبس صدها تن از مسیحیان در ایران طی سال های جدید ابراز نگرانی شدید کرده اند.

در این بیانیه از حکومت ایران خواسته شده است تا "به فضای جاری ارعاب و ترس حاکم بر بسیاری از کلیساهای مسیحی به خصوص مراکز عبادت مسیحیان پروتستان انجیلی خاتمه دهند."

گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران براساس مصاحبه ها و گزارش های سازمان های مختلف غیردولتی، تخمین زده است که از ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ - پانزده ماه پیش - تا کنون، بیش از سیصد مسیحی ایرانی در این کشور بدون مجوز قانونی بازداشت و زندانی شده اند.

به گفته او، از این میان، دست کم چهل و یک نفر، گاه بدون ایراد اتهام، بین یک ماه تا یک سال در حبس بوده اند.

احمد شهید گفته است که دهها تن از مسیحیان صرفا به خاطر پیروی از دین خود، همچنان در زندان به سر می برند و افزوده است: "کلیساهای مسیحی گفته اند که مقامات حکومتی با وارد کردن فشار بر آنها، می خواهند تا اسامی اعضای خود را گزارش کنند تا به این وسیله، گروندگان به مسیحیت را تحت فشار قرار دهند یا حتی زندانی کنند."

آقای شهید افزوده است که این برخورد مقامات جمهوری اسلامی ایران با اصول ۱۳، ۱۴ و ۲۶ قانون اساسی کنونی این کشور ناظر بر حمایت از حقوق مسیحیان و پیروان سایر ادیان مغایرت دارد.

هاینر بیلفلدت نیز در ا ین بیانیه تاکید کرده است که حکومت ایران از ابزار و امکانات قانونی لازم برخوردار است تا بتواند حقوق مسیحیان در زمینه برخورداری از آزادی مذهب را رعایت کند و لازم است این حقوق در "عمل" نیز مورد احترام قرار گیرد.

به گفته وی، "براساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، حق تغییر دین بخشی جدایی ناپذیر از مفهوم آزادی مذهب و عقیده افراد بشر است."

لزوم رعایت "حق آزادی مذهب"

ندرخانی

گزارشگران ویژه از آزادی یوسف ندرخانی استقبال کرده و خواستار رعایت حقوق پیروان همه ادیان شده اند

گزارشگر ویژه آزادی های مذهبی و عقیدتی سازمان ملل همچنین خواستار حمایت از حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب مانند بهائیان، یارسان، دراویش و سایر مذاهب و اعتقاداتی شده که قانون اساسی جمهوری اسلامی آنها را به رسمیت نمی شناسد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی کشور می داند اما مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان را نیز "اهل کتاب" دانسته و ادیان آنان را به رسمیت شناخته است.

گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در عین حال از آزادی کشیش یوسف ندرخانی استقبال کرده اند. آقای ندرخانی پس از سه سال زندان و گزارش هایی در مورد محکومیت به اعدام به خاطر "ارتداد"، که اعتراضات گسترده ای را در سطح بین المللی در پی داشت، اوایل ماه میلادی جاری از زندان آزاد شد.

به گزارش مرکز خبررسانی سازمان ملل، دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام کشیش ندرخانی را تایید کرده بود مگر اینکه متهم دست از دین خود بردارد. با اینهمه، مقامات قضایی سرانجام تصمیم گرفتند که اتهام کشیش ندرخانی را از "ارتداد" به "تبلیغ مسلمین برای گرویدن به مسیحیت" تغییر و محکومیت او را به سه سال زندان تقلیل دهند و با توجه به مدتی که در حبس گذرانده بود، او را آزاد کردند.

روز دوشنبه این هفته، خبرگزاری ایسنا به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل جمهوری اسلامی، گزارش کرد که آزادی کشیش ندرخانی "قطعا با فشار رسانه‌های خارجی نبوده اما در رسیدگی به پرونده ممکن است کسی آزاد شود و در این خصوص مصداق‌ها متفاوت است."

آقای اژه ای گفت که "بعضی از افراد ممکن است بعدا محکوم یا تبرئه شوند. در حال حاضر ایشان آزاد هستند و از جزئیات بیشتر در این خصوص اطلاعی ندارم."

احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو، از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه برای ایران تعیین شده و پیش از این نیز، گزارش هایی را در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی تهیه کرده است. مقامات ایران، از جمله مسئولان نهادهای حکومتی مرتبط با حقوق بشر، گزارش های احمد شهید را مردود دانسته و به او اجازه سفر به ایران را نداده اند.

ایران از معدود کشورهایی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل وضعیت حقوق بشر در آنها را نگران کننده دانسته و برای آنها گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین کرده است. گزارشگران ویژه حقوق بشر از میان کارشناسان این زمینه انتخاب می شوند و خدمات خود را به طور رایگان در اختیار سازمان ملل قرار می دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.