'آمریکا سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج می‌کند'

به روز شده:  17:19 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

"تخلیه اردوگاه اشرف در عراق در تصمیم نهایی آمریکا برای حذف سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی نقشی کلیدی داشته است"

براساس گزارش‌ها، دولت آمریکا تصمیم دارد سازمان مجاهدین خلق را از فهرست رسمی گروه‌های تروریستی خارج کند.

دو مقام رسمی آمریکا مشروط به این که نامشان اعلام نشود، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که انتظار می‌رود دولت آمریکا روز اول اکتبر (۹ روز دیگر) رسما حذف نام سازمان مجاهدین خلق از این فهرست را اعلام کند، هرچند هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم نهایی در این زمینه را گرفته است.

یک دادگاه فدرال در آمریکا به وزیر امور خارجه آمریکا تا روز اول اکتبر امسال فرصت داده بود تا درباره حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی تصمیم بگیرد.

مهرنوش پورضیایی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در واشنگتن می‌گوید وکلای سازمان مجاهدین خلق گفته‌اند هیچ شاهد و مدرکی حاکی از فعالیت تروریستی این سازمان از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون وجود ندارد.

به گفته خبرنگار ما، خانم کلینتون بارها تاکیدکرده بود که تخلیه اردوگاه اشرف در عراق در تصمیم گیری او درباره سرنوشت سازمان مجاهدین خلق نقش کلیدی دارد.

نماینده سازمان ملل متحد در عراق روز ۲۶ شهریور اعلام کرد که آخرین گروه بزرگ از نیروهای سازمان مجاهدین خلق از اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی (آزادی) منتقل شده‌اند.

بر اساس توافقنامه‌ای که دسامبر سال گذشته بین دولت عراق و سازمان مجاهدین خلق امضا شد، اعضای این سازمان باید به تدریج به اردوگاه لیبرتی منتقل می‌شدند تا از آنجا مقدمات انتقال آنها به دیگر کشورها فراهم شود.

سازمان مجاهدین خلق در دوران جنگ عراق علیه ایران به حکومت صدام حسین پیوست و در کنار ارتش عراق در جنگ علیه ایران مشارکت کرد.

اما پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

خبرنگار ما می‌گوید که طرفداران سازمان مجاهدین خلق هر ساله همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد با برگزاری تجمعاتی خواهان حذف این سازمان از فهرست گروه‌های تروریستی در آمریکا می‌شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.