آمریکا: ایران به دروغگویی هسته ای اذعان کرد

به روز شده:  00:11 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

نولاند می گوید سخنان فریدون عباسی به نگرانی ها می افزاید

ایالات متحده سخنان اخیر یک مقام هسته ای ایران درباره ارائه اطلاعات غلط را بیانگر اعتراف این کشور به دروغگویی عنوان کرده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در واکنش به سوال خبرنگاران درباره سخنان فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: "این سخنان به نگرانی جامعه بین المللی از آن چه که واقعا در این کشور رخ می دهد، می افزاید."

به گزارش روزنامه عرب زبان الحیات، آقای عباسی دوانی که برای شرکت در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده، در مصاحبه با این روزنامه گفته ایران با ارائه اطلاعات نادرست، سازمان های اطلاعاتی غربی را گمراه کرده است.

آقای عباسی دوانی با متهم کردن سازمان های اطلاعاتی غربی، به خصوص MI6 به جاسوسی از برنامه هسته ای این کشور گفت ایران گاهی برای حفاظت از تاسیسات اتمی خود اطلاعات نادرستی را ارائه کرده است.

او افزود ایران گاهی به غلط نقطه ضعف هایی را از خود به نمایش گذاشته و گاهی هم درباره توانایی های خود اغراق کرده است.

خانم نولاند در واکنش به این سخنان گفت: "تصور کنید که ایران دروغ بگوید."

او ادامه داد: "این سخنان به ما می گوید که ایران بالاخره به طور عمومی پذیرفته که درباره برنامه اتمی خود دروغ می گوید."

فریدون عباسی که این هفته در نشست آژانس شرکت کرد، خواهان دستیابی ایران به مختصات تاسیسات اتمی اسرائیل شد

کشورهای عضو گروه ۱+۵ که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، قرار است هفته آینده در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره مذاکرات هسته ای با ایران رایزنی کنند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد این گروه این هفته در استانبول به طور غیر رسمی با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران دیدار کرد تا درباره مذاکرات پیشین گفت و گو کند.

سعید جلیلی و کارترین اشتون امسال سه نشست رسمی داشته اند ولی پیشرفت مهمی در مذاکرات هسته ای صورت نگرفته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان بازرسی از مجتمع صنایع نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است.

بازرسان این آژانس خواهان دسترسی به محلی هستند که گفته می شود محل احتمالی انجام بعضی از آزمایش های مرتبط با برنامه اتمی ایران است.

ایران با رد این موضوع از بازرسی از این مجتمع خودداری می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.