جریمه ۳۴۰ میلیون دلاری بانک بریتانیایی به خاطر همکاری با ایران

به روز شده:  21:27 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

استاندارد چارترد باید با وزارت دادگستری آمریکا و بانک مرکزی این کشور هم به توافق برسد

بانک بریتانیایی استاندارد چارترد که در آمریکا به پولشویی برای ایران متهم شده، توافقنامه پرداخت جریمه ۳۴۰ میلیون دلاری به ایالت نیویورک را امضا کرده است.

این توافقنامه که بر اساس اعلام قبلی میان این بانک و ناظران مالی نیویورک امضا شد، همچنین شامل دو سال نظارت مقام های مالی این ایالت بر عملکرد استاندارد چارترد است.

بانک استاندارد چارترد با ابراز رضایت از توافق صورت گرفته، اعلام کرد در حال تلاش برای رسیدن به توافق مشابه با وزارت دادگستری و بانک مرکزی آمریکاست.

توافق بانک استاندارد چارترد و ناظران مالی ایالت نیویورک در ماه اوت و پیش از آغاز روند دادرسی اعلام شد.

این بانک، به خصوص شعبه آن در نیویورک، به پنهانکاری در رابطه با مبادلات مالی مربوط به ایران متهم شده بود و این امکان وجود داشت که مجوز فعالیت در آمریکا را از دست بدهد.

مقام های آمریکایی استاندارد چارترد را متهم کرده اند که در فاصله سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ در ۵۹۰۰۰ هزار نوبت به جابجایی ۲۵۰ میلیارد دلار از دارایی های مقام های ایرانی، شهروندان این کشور و شرکت ها و موسسه های آن دست داشته است.

بانک بریتانیایی اچ اس بی سی نیز که با اتهام مشابهی مواجه است، از عملکرد خود عذرخواهی کرده است.

آمریکا با اعمال تحریم های شدید علیه ایران، دسترسی موسسه های مالی و بانک های طرف معامله با این کشور را به بازارهای مالی خود منع کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.