تصویب قطعنامه‌ تازه سنای آمریکا علیه ایران

به روز شده:  09:59 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

در این قطعنامه گفته شده است آمریکا هر اقدامی را که لازم باشد انجام می دهد تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود

سنای آمریکا، با اکثریت آرا قطعنامه ای را به تصویب رسانده که براساس آن بار دیگر تلاش های این کشور برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران تایید شده است.

براساس این قطعنامه که نیمه شب گذشته (شنبه ۲۱ سپتامبر) به تصویب نمایندگان سنا رسید، گفته شده که آمریکا هر اقدامی که لازم باشد انجام می دهد تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود.

در این قطعنامه غیرالزام آور آمده است که نباید آن را توسل به نیروی نظامی و یا اعلان جنگ تلقی کرد.

تصویب این قطعنامه در حالی صورت گرفته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، آمریکا را برای در نظر گرفتن گزینه نظامی علیه تجهیزات هسته ای ایران تحت فشار قرار داده است.

اقدام کنگره آمریکا در تصویب تحریم های شدید علیه ایران، فروش نفت این کشور را محدود کرده و بر اقتصاد آن تاثیر گذاشته است.

ایران از سوی کشورهای غربی متهم شده که در قالب برنامه صلح آمیز هسته‌ای، در تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی است، اتهامی که ایران همواره آن را به شدت رد کرده و می‌گوید برنامه هسته‌ای این کشور، مقاصد صلح آمیز دارد.

آمریکا و اتحادیه اروپا، در چندین مرحله تحریم های اقتصادی علیه ایران را شدت بخشیده و در توجیه این اقدام خود گفته‌اند که از این طریق قصد دارند ایران را به توقف بخشی از برنامه های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم وادار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.