دید‌ه‌بان حقوق بشر: محدودیت‌های آموزش عالی دختران در ایران را لغو کنید

به روز شده:  15:54 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از حکومت ایران خواسته است که محدودیت‌های اعمال‌شده برای تحصیلات عالی زنان را لغو کند. با آغاز سال تحصیلی جدید ٩٢-١٣٩١ در ایران، ٣٦ دانشگاه اعلام کرده‌اند که در ٧٧ رشته تحصیلی دانشجوی دختر نمی‌گیرند.

حسابداری و مهندسی از جمله رشته‌هایی هستند که بعضی دانشگاه‌ها ورود دختران به آنها را محدود کرده‌اند.

اگرچه مقامات ایران دلیلی رسمی برای این محدودیت‌های تازه عنوان نکرده‌اند، اما مسائلی چون ترکیب جنسیتی بازار کار، عدم توازن نسبت جنسی دانشجویان و بالا رفتن سن ازدواج از جمله مسائلی است که مقامات ایران نسبت به آنها ابراز نگرانی می‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود گفته است که اقدام اخیر حکومت ایران نقض حق همگانی برخورداری بدون تبعیض از آموزش است.

اعمال محدودیت بر ورود دختران به دانشگاه در حالی صورت می‌گیرد که به گفته مقامات آموزشی ایران ٦٠درصد پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری ورود به دانشگاه را دختران تشکیل می‌دهند.

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، می‌گوید این اقدام دولت بخشی از تلاش‌هایش برای کمرنگ کردن "حضور زنان در عرصه عمومی" است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید حذف زنان از رشته‌هایی صورت گرفته که شانس کسب درآمد بالاتر در آنها بیشتر است.

حضور زنان در دانشگاه، در مقاطع مختلف انتقاد مقامات محافظه‌کار ایران را برانگیخته است که در همین راستا به اقداماتی نظیر جداسازی‌ پسران از دختران، تاسیس دانشگاه‌های تک‌جنسیتی و اخیرا هم اعمال محدودیت برای ورود دختران به بعضی رشته‌ها دست زده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.