ادامه کشمکش بر سر جدایی شهر ری از تهران

به روز شده:  11:04 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

علیرضا دبیر، از اعضای شورای شهر که اهل ری نیز هست از مخالفان جدایی ری از تهران است

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، به خبرگزاری فارس گفته است درباره جدایی ری از تهران با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور، گفتگو می‌کند و امیدوار است که این امر منتفی شود. آقای چمران گفته است: "این جدایی به نفع مردم نیست."

آقای چمران با انتقاد از مصاحبه‌هایی که "فضا را آلوده می‌کند" و نیز از "برخی از افراد در زیرمجموعه‌های دولت" گفته است: "یک برگ کاغذ پاره نیز به شورای شهر در خصوص جداسازی ری ارسال نشده است."

پیشتر محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استانداری تهران، به خبرگزاری فارس خبر داده بود که وزارت کشور ایران جدایی ری از تهران را ابلاغ کرده است. به گفته آقای محمودی ری شهرداری مستقلی خواهد داشت.

وزارت کشور ایران و استانداری تهران به تازگی در صدد اجرای قانون مصوب سال ١٣٦٤، در مورد جدایی ری از تهران، برآمده‌اند که این امر انتقاد شدید شورای شهر و شهرداری تهران را برانگیخته است.

دولت می‌گوید که با جدایی ری از تهران، درآمدها و منابع این شهر صرف خودش خواهد شد و به این ترتیب آسانتر می‌تواند به توسعه و بهبود وضعیت خود بپردازد. گفته می‌شود بخش‌هایی از بازاریان ری به دلیل نارضایتی از مالیات و عوارض شهرداری تهران از این تصمیم استقبال کرده‌اند.

در مقابل، شورای شهر و شهرداری تهران می‌گویند این تصمیم "غیرکارشناسی" است و عوارض سوء اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی امنیتی خواهد داشت.

حسین نقوی، نماینده مجلس ایران، به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است این تصمیم "سیاسی است و به نفع مردم نیست."

ناظران دیگری نیز با تحلیل مشابهی اهداف سیاسی را دلیل اصرار دولت بر جدایی ری از تهران عنوان کرده‌اند. محسن سعادت در یادداشتی که در روزنامه اعتماد منتشر شده، می‌نویسد که رفتار سیاسی رای‌دهندگان اهل ری علت این تصمیم دولت آقای احمدی‌نژاد است.

آقای سعادت می‌نویسد که رای‌دهندگان ری برخلاف تصور غالب چندان گرایشی به طیف‌های سنتی محافظه‌کار و طرفداران تندروی حکومت ندارند.

او همچنین با پیش کشیدن احتمال نامزدی محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، و این مساله که آقای احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۳۸۸ به رغم برنده شدن در انتخابات سراسری، رای تهرانی‌ها را نداشت، می‌نویسد: "برخی معتقدند با توجه به حوادث سال ۸۸ رای سایر حوزه‌های تهران به ویژه شهرری تعیین‌کننده است، به گونه‌ای که حتی اگر قالیباف رای کل کشور را به دست آورد ولی در تهران با مشکل روبه رو شود، احتمال دردسر مشابه سال ۸۸ برای قالیباف وجود دارد. با توجه به گرایش نسبتا اصلاح طلبانه اهالی ری (بر مبنای نتایج انتخابات‌های اخیر) احتمال رای آوری قالیباف از این حوزه بسیار بالا است و چنانچه آمار شهرری از تهران جدا شود، احتمال دارد که قالیباف در کسب مجموع آرا در شهر تهران بدون ری به مشکل برخورد کند یا حتی در صورت برنده شدن، آرای کمی را کسب کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.