اول مهر؛ خاطراتی از فرح پهلوی، هادی خرسندی و حسین منصوری

به روز شده:  15:57 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

اولین "اول مهر" همیشه در خاطره می ماند. فرقی نمی کند چه کسی باشی، حتما خاطره ای از اولین روزی که مدرسه رفتی داری.

فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران هم که بیش از شصت سال پیش، اولین بار به مدرسه رفته، آن روز را به خوبی به خاطر دارد. او که ابتدا به یک مدرسه ایتالیایی در تهران می رفته، خاطرات مدرسه رفتنش را از "خوش ترین خاطرات" زندگی خود، توصیف می کند.

در گفتگو با فرح پهلوی علاوه بر تجربه دانش آموز بودن، از وقتی پرسیدم که او در مقام مادر مسئول رسیدگی به آموزش و "درس و مشق" فرزندانش هم بود. از تجربه "دانشجویی" او، در زمانی پرسیدم که هنوز چندان باب نبود، دختران تحصیلات عالی بکنند.

در این گفتگوی رادیویی، آخرین ملکه ایران، درباره "طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها" در ایران هم اظهار نظر کرد.

همچنین به مناسبت اول مهر، گفتگویی کردم با هادی خرسندی، طنزپرداز ایرانی مقیم لندن که می گوید وقتی به مدرسه رفت بسیار خوشحال شده بود که دیگر همه روزهایش جمعه نیست و همه او را "خرسندی" صدا می کنند.

و می شنویم از خاطرات حسین منصوری، پسر خوانده فروغ فرخزاد، شاعر شهیر ایران، که برای شنوندگان رادیو بی بی سی فارسی توضیح داد چطور سر از مدرسه ای دخترانه در آورده بود!

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.