رئیس سازمان زندان‌های ایران: فائزه هاشمی در زندان اوین است

به روز شده:  06:18 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

خانم هاشمی در مصاحبه با مجله اینترنتی روزآن لاین گفته بود قوه قضاییه با "اراذل و اوباشی که به نام اسلام، انقلاب و ارزشها" دیگران را هدف حمله قرار می دهند برخورد نمی کند.

رئیس سازمان زندان‌های ایران اعلام کرده که فائزه هاشمی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بازداشت، به بند امنیتی زنان زندان اوین در تهران منتقل شده است.

غلامحسین اسماعیلی روز یکشنبه، دوم مهر به خبرگزاری مهر گفت که خانم هاشمی از سوی دادستانی بازداشت شده است.

پیش از این، منابع نزدیک به خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که ماموران امنیتی ساعت یازده شب شنبه (اول مهر) به وقت تهران به منزل فائزه هاشمی، دختر آقای رفسنجانی رفته‌اند و "او را برای اجرای حکم با خود برده‌اند."

رئیس سازمان زندان‌های ایران گفته است که هنوز بند امنیتی زنان در زندان اوین وجود دارد که تعداد محدودی زندانی در آنجا حضور دارند و فائزه هاشمی نیز دوره محکومیت خود را در همین بند سپری می‌کند.

آقای اسماعیلی اضافه کرد: زنانی که اتهامات امنیتی دارند در این بند نگهداری می‌شوند و به زندان زنان در شهر ری منتقل نخواهند شد.

برخورد با 'اراذل و اوباش'

فائزه هاشمی دی ماه سال گذشته در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه حکومت به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.

ظاهرا پرونده اتهامی خانم هاشمی به مصاحبه با نشریه الکترونیکی روز آنلاین ارتباط دارد. خانم هاشمی در این مصاحبه از قوه قضاییه انتقاد کرده بود و گفته بود این قوه با "اراذل و اوباشی که به نام اسلام، انقلاب و ارزش‌ها" دیگران را هدف حمله قرار می‌دهند برخورد نمی‌کند.

برخی منابع همچنین به بی‌بی‌سی گفته‌اند که مهدی هاشمی، برادر فائزه هاشمی قصد دارد به زودی به ایران بازگردد.

مقام‌های قضایی ایران مهدی هاشمی را متهم می‌کنند که در اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است. شماری از مقام‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار نیز خواهان بازداشت فوری او در فرودگاه تهران شده‌اند.

آقای هاشمی دخالت در آن ناآرامی‌ها را تکذیب کرده است. او در سال‌های اخیر به عنوان دانشجو، مشغول مطالعه در دانشگاه اکسفورد بوده است.

برخی از رسانه‌های ایران می‌گویند که اکبر هاشمی رفسنجانی رایزنی‌هایی را برای "محاکمه عادلانه" فرزندش با "برخی مقام‌های عالی‌رتبه" انجام داده است.

همزمان خبرگزاری فارس از قول محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی و فائزه هاشمی در ایران خبر داده بود اگر شنبه شب آقای هاشمی به ایران بازنگردد، سفرش برای مدتی به تاخیر خواهد افتاد.

این خبرگزاری گفته است که بامداد روز یکشنبه، دوم مهر، با به زمین نشستن پرواز دوبی به تهران و نبودن مهدی هاشمی در میان مسافران، "دانشجویانی" که در فرودگاه برای اعتراض به ورود او گردهم آمده بودند، فرودگاه را ترک کرده‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.