ارتش ایران: در زمان نشست غیرمتعهدها ۵۰ بار به هواپیماهای خارجی اخطار دادیم

به روز شده:  11:00 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

در زمان برگزاری اجلاس کشورهای غیرمتعهد تدابیر امنیتی شدیدی به ویژه در تهران اجرا شد

یکی از فرماندهان ارتش ایران از دادن ۵۰ مورد اخطار به "هواپیماهای منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای که در زمان برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران قصد نزدیک شدن به مرزهای کشور را داشتند" خبر داده است.

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ارتش ایران این خبر را روز یکشنبه دوم مهر (۲۳ سپتامبر) در جلسه علنی مجلس ایران مطرح کرد.

او جزئیات بیشتری از ماهیت این اخطارها و هواپیماهای مورد اشاره ارائه نکرد، اما گفت که در صورت لزوم آماده است که برای تشریح "تهدیدات هوافضای منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای" در جلسات کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر شود.

اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها اوایل شهریورماه در سه سطح کارشناسان، وزرای خارجه و رهبران در تهران برگزار شد.

آقای اسماعیلی از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش به عنوان "متولی اصلی دفاع از آسمان جمهوری اسلامی ایران" نام برد و گفت: "این مجموعه به عنوان یکی از ارکان اصلی تامین امنیت و به تعبیر رهبر انقلاب اولویت اول نیروهای مسلح و خط مقدم دفاع از کشور است."

او گفت که تجهیزات این قرارگاه در بیش از سه هزار نقطه در سراسر ایران پراکنده است.

پیش‌تر احمد رضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران نیز از کشف ۱۱۳ قبضه سلاح جنگی در ایست‌های بازرسی در زمان برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در تهران خبر داده بود.

آقای رادان همچنین گفته بود که در زمان برگزاری اجلاس میزان انواع کشفیات در مرزها کاهش یافته بود و این امر "نشانه انسداد مرزها" در زمان برگزاری اجلاس بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.