رئیس سازمان پدافند غیرعامل: ایران به آمریکا حمله سایبری نکرده است

به روز شده:  15:44 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391
حمله سایبری

چند روز پیش خبرگزاری رویترز گزارشی را در مورد موفقیت گروهی از هکرهای ایرانی در حمله به وب‌سایت "بانک آمریکا"، موسسه مالی "جی پی مورگان چیس" و "سیتی‌گروپ" منتشر کرد

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران، با رد ادعای حمله سایبری جمهوری اسلامی به سایت‌های بانکی آمریکایی گفت که ایران "هیچ گونه حمله سایبری علیه کشورها نداشته است".

به گزارش خبرگزاری فارس، سرتیپ جلالی در اظهاراتی در ۲ مهر (۲۳ سپتامبر) افزود: "اینکه یک شخص یا گروهی از مسلمانان به خاطر ناراحتی از اهانت به پیامبر اسلام تصمیم به هک سایت‌های غربی بگیرد، یک موضوع است، اما ما رسما اعلام می‌کنیم هیچ گونه حمله‌ای نداشته‌ایم."

چند روز پیش خبرگزاری رویترز گزارشی را در مورد موفقیت گروهی از هکرهای ایرانی در حمله به وب‌سایت "بانک آمریکا"، موسسه مالی "جی پی مورگان چیس" و "سیتی‌گروپ" منتشر کرد که بازتاب گسترده ای در نشریات ایران داشت.

با این حال رئیس سازمان پدافند غیر عامل امروز گفته است که متهم کردن نهادهای حکومتی به چنین حملاتی برای "مشروعیت بخشیدن" به حملات سایبری علیه ایران است.

جمهوری اسلامی ایران در گذشته هدف حملات سایبری گسترده ای قرار گرفته که در مواردی باعث اختلال در عملکرد مراکز و موسسات دولتی شده است.

سال گذشته، آلودگی تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم ایران به بدافزار استاکس‌نت به اختلالی چند ماهه در برنامه هسته‌ای ایران انجامید و سپس در حملاتی جداگانه، کامپیوترهای وزارت علوم و وزارت نفت ایران نیز هدف حملات سایبری قرار گرفتند.

غلامرضا جلالی در بخش دیگری از سخنان امروز خود با اشاره به تهدیدات اخیر آمریکا و اسرائیل علیه جمهوری اسلامی، گفته است که اکنون مانند زمان جنگ ایران و عراق نیست که آن دو کشور "تقریبا همتراز بودند".

"اینکه یک شخص یا گروهی از مسلمانان به خاطر ناراحتی از اهانت به پیامبر اسلام تصمیم به هک سایت‌های غربی بگیرد، یک موضوع است، ولی ما رسما اعلام می‌کنیم هیچ گونه حمله‌ای نداشته‌ایم"

غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران

وی افزوده است: "این توازن به هم ریخته و ما باید این موضوع را از طریق پدافند غیر عامل پوشش دهیم. در این رابطه پدافند عامل و غیر عامل مکمل یکدیگر عمل می‌کنند."

"پدافند غیرعامل"، به مجموعه اقدامات غیرمسلحانه ای گفته می شود که برای کاهش خسارات حمله نظامی دشمن صورت می گیرد و با "پدافند عامل"، که شامل مقابله مسلحانه با چنین حملاتی می شود، متفاوت است.

آقای جلالی با یادآوری اینکه هم اکنون در تمام دستگاه‌های اجرایی مسئول کمیته پدافند غیر عامل وجود دارد، خبر داده که امسال معاونت منابع انسانی رئیس جمهور، ساختار پدافند غیر عامل را در استان‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ کرده است.

سرتیپ جلالی همچنین از آموزش دیدن دو و نیم میلیون نفر در بسیج و ۵۰۰ هزار معلم در آموزش و پرورش در زمینه پدافند غیر عامل و تدوین کتاب های درسی در همین زمینه برای دانش‌آموزان خبر داده است.

وی ادامه داده که در دانشگاه های ایران ۷ رشته کارشناسی ارشد در موضوع پدافند غیر عامل تشکیل شده که دارای ۸۰ هزار دانشجو و فارغ التحصیل هستند.

"غلامرضا جلالی در بخش دیگری از سخنان امروز خود با اشاره به تهدیدات اخیر آمریکا و اسرائیل علیه جمهوری اسلامی، گفته است که اکنون مانند زمان جنگ ایران و عراق نیست که آن دو کشور تقریبا 'همتراز' بودند"

در پی افزایش تهدیدهای سایبری علیه مراکز و موسسات ایرانی، از آبان ۱۳۹۰ در ایران تشکیلاتی رسمی به نام "قرارگاه دفاع سایبری" تشکیل شده که زیر نظر "سازمان پدافند غیرعامل" وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح قرار دارد.

سازمان پدافند غیرعامل که از سال ۱۳۸۲ و با فرمان آیت الله خامنه ای شروع به فعالیت کرده، از نمایندگان نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مختلف تشکیل شده است.

سرتیپ جلالی در بخشی از اظهارات امروز خود، بدون توضیح بیشتر تاکید کرده که آیت الله خامنه ای از زمان صدور فرمان تاسیس قرارگاه دفاع سایبری، "بعضی مراکز را در اولویت قرار داده است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.