مهدی هاشمی به ایران بازگشت

به روز شده:  17:41 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

مهدی هاشمی: حرف‌هایم را در تهران می‌زنم

مهدی هاشمی،پسر اکبرهاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از دوبی راهی تهران شده است. مهدی هاشمی با اتهامات گسترده ای ازطرف اصولگرایان تندرو روبروست.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی ساعتی پیش وارد فرودگاه بین المللی تهران شد.

خبرگزاری های ایران نوشته اند که او در فرودگاه توسط نماینده دادستان تهران "تفهیم اتهام" شده و قرار است فردا به دادستانی مراجعه کند.

آقای هاشمی در هنگام ترک فرودگاه دوبی، در پاسخ به سوال محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی فارسی در مورد اتهاماتی که علیه او وارد شده گفت که حرف های خود را در این زمینه در تهران خواهد زد.

شماری از مقام‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار خواهان بازداشت فوری آقای هاشمی در فرودگاه تهران شده‌بودند.

اما محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع مهدی هاشمی به خبرگزاری فارس گفت: "به روال طبیعی مهدی مستقیم به منزل خودش می‌رود".

او گفت که چون دستگاه قضایی ایران قبلا به آقای هاشمی اخطار نداده است، "قاعدتا وی نباید بازداشت شود".

تحلیل - جمشید برزگر، بی بی سی

ورود اعلام شده مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی از دبی به تهران، می تواند دریای سیاست در جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر متلاطم کند... به نظر می‌رسد که هواداران بازداشت مهدی هاشمی کنترل قوه قضاییه، سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی را در دست دارند، چاره ای جز بازداشت او نداشته باشند. اما حتی اگر او بازداشت شود، پیش بردن این بازی و رسیدن به هدف احتمالی یعنی به حاشیه راندن هرچه بیشتر اکبر هاشمی رفسنجانی از عرصه سیاست، برای آنان چندان آسان نخواهد بود؛ به ویژه آنکه، اکنون دیگر کمتر کسی تردید دارد که سرنخ همه این حوادث به شخص آیت الله خامنه ای، و نه کسی دیگر از جمله محمود احمدی نژاد، می رسد.

وکیل مهدی هاشمی گفت که اگر او امشب بازداشت نشود، "صبح [فردا] برای ارائه توضیح درباره مسائلی که درباره وی مطرح شده، به دادسرا می رویم".

مصطفی صابری دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کمی پیش از ورود آقای هاشمی به تهران به خبرگزاری فارس گفته بود که دانشجویان معترض در مقابل منزل مهدی هاشمی تجمع کرده اند تا مانع از ورود او به خانه شوند.

او گفته بود: "تجمع دانشجویان مقابل منزل مهدی هاشمی باعث می‌شود تا از ورود وی جلوگیری شود و دستگاه قضایی نیز هر چه سریع‌تر مهدی هاشمی را بازداشت کند".

اما بعدا اعلام شد که این تجمع برگزار نمی شود، چون برای آن مجوز صادر نشده است.

مهدی هاشمی در تهران

عکس خبرگزاری فارس از مهدی هاشمی در تهران

مقام‌های قضایی ایران فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم کرده اند که در اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

آقای هاشمی با تکذیب دخالت خود در حوادث بعد از انتخابات، تاکید کرده که در سال‌های اخیر به عنوان دانشجو، مشغول مطالعه در دانشگاه آکسفورد بوده است.

برخی از رسانه‌های ایران می‌گویند که اکبر هاشمی رفسنجانی رایزنی‌هایی را برای "محاکمه عادلانه" فرزندش با "برخی مقام‌های عالی‌رتبه" انجام داده است.

دیشب (شنبه شب) از ایران خبر رسید که فائزه هاشمی، دختر آقای هاشمی رفسنجانی هم برای گذراندن دوره محکومیتش به زندان اوین در تهران منتقل شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.