شریعتمداری: اظهارات عباسی دوانی هدیه به دشمن بود

به روز شده:  11:21 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

آقای شریعتمداری اظهارات آقای عباسی دوانی را بی اساس و نسنجیده خوانده

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان و از نزدیکان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با انتشار یادداشتی از اظهارات فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، که با روزنامه عرب زبان الحیات مصاحبه کرده بود، انتقاد کرده است.

آقای شریعتمداری اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی را بی‌اساس، نسنجیده، غیرواقعی، غیرمنتظره، تعجب‌آور و هدیه به دشمن خوانده و از آنها ابراز تاسف کرده است.

فریدون عباسی دوانی چند روز پیش در گفتگو با روزنامه الحیات، چاپ لندن، گفته بود که ایران در برخی از مواقع اطلاعات نادرستی در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، بلافاصله پس از این اظهارات گفت: "این سخنان به نگرانی جامعه بین المللی از آن چه که واقعا در این کشور رخ می دهد، می افزاید."

آقای شریعتمداری نوشته که آقای عباسی دوانی با اظهارات خود زمینه را برای "ادامه کینه‌توزی علیه فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز" ایران کشورمان آماده کرده است.

او به انتقاد می‌پرسد: "جناب دکتر عباسی از طرح این ادعا چه انگیزه‌ای داشته و در جغرافیای سخن خویش کدام یک از منافع ملی کشورمان را دنبال می‌کرده است؟"

لحن یادداشت آقای شریعتمداری، که معمولا تند و گزنده می نویسد، در این یادداشت نسبتا آرام و محترمانه است. او رییس سازمان انرژی اتمی ایران را "برادر عزیزمان دکتر فریدون عباسی دوانی" و "جناب دکتر" خطاب کرده است.

آقای عباسی دوانی در مصاحبه خود با متهم کردن سازمان‌های اطلاعاتی غربی به جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران و اقدام علیه آن، گفته بود ایران گاه برای تامین امنیت متخصصان هسته‌ای خود اطلاعاتی نادرست ارائه کرده است.

او گفته بود: "چاره دیگری برای گمراه کردن جاسوسان خارجی نداشتیم."

"جناب دکتر عباسی از طرح این ادعا چه انگیزه‌ای داشته و در جغرافیای سخن خویش کدام یک از منافع ملی کشورمان را دنبال می‌کرده است؟"

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان

آقای شریعتمداری می‌گوید در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دلیلی بر انحراف ایران از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز به دست نیاورده، اظهارات آقای دوانی باعث می‌شود که پرونده هسته‌ای ایران "به بستر سیاسی" کشیده شود تا منتقدان ایران "نیازی به شواهد فنی و حقوقی نداشته باشند".

شورای حکام آژانس بین‌المللی نزدیک به دو هفته پیش بار دیگر با صدور قطعنامه‌ای ایران را محکوم کرد. این نهاد می‌گوید که تاکنون به مستندات قطعی درباره نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران دست نیافته است.

قدرت‌های غربی، اسرائیل و برخی متحدانشان ایران را متهم می‌کنند که به طور مخفیانه در پی ساخت تسلیحات هسته‌ای است، این اتهامی است که مقامات ایران همواره آن را رد کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که اظهارات اخیر رییس سازمان انرژی اتمی ایران می‌تواند استدلال قدرت های غربی را تقویت کند.

آقای شریعتمداری می‌گوید که اظهارنظر کردن درباره پرونده هسته‌ای ایران باید به عهده کسی باشد که "جایگاهی از پیش تعریف شده" داشته باشد.

یادداشت انتقادی کیهان در حالی منتشر می‌شود که عموما از رسانه‌های ایران خواسته می‌شود درباره سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی موضعی متفاوت از موضع رسمی حکومت نگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.