احمدی‌نژاد: تندروی سبب زایش بیشتر تندروها می‌شود

به روز شده:  02:11 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391
محمود احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد برای هشتمین سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، در گفتگویی ساخت فیلم توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اسلام و خشونت های بعد از آن را محکوم کرد.

آقای احمدی‌نژاد که با تلویزیون سی‌ان‌ان گفتگو می کرد، گفت هر حرکتی تحریک آمیزی که تفکرات مذهبی و عواطف مردم را آزرده کند، از نظر او محکوم است.

او در عین حال تاکید کرد مسائلی از این دست در شرایط انسانی باید حل و فصل شود و گفت که ایران هر گونه تندروی را محکوم می کند.

آقای احمدی نژاد در این گفتگو تاکید کرد که تندروی، سبب زایش بیشتر تندروها می شود.

در جریان اعتراض ها به ساخته شدن فیلمی توهین آمیز نسبت به پیامبر اسلام، عده ای به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی در لیبی حمله کردند و سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر را کشتند.

همچنین اعتراض ها نسبت به ساخته شدن این فیلم در کشورهای مسلمان نشین در برخی موارد به خشونت کشیده شد و تا به حال ده ها نفر جانشان را در جریان اعتراض ها از دست دادند.

این فیلم که بخش‌هایی از آن در سایت یوتیوب قرار گرفته، در آمریکا ساخته شده است.

رئیس جمهوری ایران گفت که اگر سیاستمداران غربی در خصوص چیزهایی که مسلمانان اهانت تلقی می کنند، مواضع "بهتری" بگیرند، شرایط بهبود پیدا می کند.

'ماجراجویی‌های صهیونیست‌ها'

مصاحبه کننده سی‌ان‌ان، سوال خود درباره حمله نظامی اسرائیل به ایران را این طور از رئیس جمهوری ایران پرسید که اگر اسرائیل به ایران حمله کند، آیا ایران به اسرائیل پاسخ می دهد.

محمود احمدی‌نژاد در پاسخ گفت: "پاسخ ایران کاملا واضح است و من نیازی به توضیح نمی بینم."

سپس آقای احمدی‌نژاد گفت که این حق هر ملتی است که از خود دفاع کند.

در ادامه پاسخ خود به این سوال، رئیس جمهوری ایران یک سوال مطرح کرد. او پرسید که چرا دنیا باید به گونه ای باشد که کسی به خودش اجازه دهد تا کشور "غنی و تاریخی و بزرگی مانند ایران را تهدید کند. آن هم با بهانه ها و برداشت های خودش."

آقای احمدی‌نژاد همچنین گفت که به نظر او "صهیونیست‌ها بسیار ماجراجو هستند" و گفت که به نظر او اسرائیل "به ته خط رسیده است و می خواهد برای خودش فرصت درست کند."

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پی ساخت سلاح اتمی است. اسرائیل علاوه بر این اتهام ها، بارها تهدید کرده که به ایران حمله خواهد کرد تا مانع از دسترسی ایران به سلاح اتمی شود.

ایران اما همواره می گوید که در پس ساخت سلاح اتمی نیست و انرژی هسته ای را برای مصارف صلح آمیز و از جمله تامین انرژی می خواهد.

آقای احمدی‌نژاد برای بار هشتم از زمان تصدی پست ریاست جمهوری ایران به سازمان ملل متحد می آید تا در مجمع عمومی شرکت کند.

او در یکی از سفرهایش و در یک جمع دانشگاهی درباره همجنسگرایی در ایران سخنانی گفته بود که مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفته بود.

در مصاحبه اخیر هم، از او درباره همجنسگرایی سوال شد، رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این سوال، خود سوال دیگری مطرح کرد: "چه کسی گفته که اگر شما کار زشتی انجام می دهید و به آن اعتقاد دارید و بقیه رفتار شما را نمی پسندند، آن وقت بقیه آزادی شما را زیر سوال می برند؟"

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.