بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه سوم مهر

به روز شده:  03:40 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از تهدیدهای سران سپاه و ارتش به جنگ با دشمنان نوشته‌اند و در مقالاتی هم شکل با نقل جملاتی از رهبر جمهوری اسلامی همان سخنان را تکرار کردند. انتقاد از سفر محمود احمدی نژاد با ۱۵۰ نفر همراه به نیویورک و گزارش‌هایی درباره ادامه گرانی ارز و انتقاد از سیاست دستوری دولت از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که چندتای آنان بازگشت مهدی هاشمی و زندانی شدن فائزه هاشمی را خبر بزرگ روز دیده‌اند.

بازگشت مهدی و زندانی شدن فایزه هاشمی

ثمینا رستگاری در کلیک اعتماد نوشته این هاشمی که دخترش اکنون در اوین است و در فرودگاه هم عده‌ای انتظار پسرش را می‌کشیدند هفت سال است که برای حفظ خود در چارچوب سیستم سیاسی در عین حفظ مواضع اعتراضی‌اش تلاش می‌کند؛ هفت سالی که دو طیف افراطی داخل و خارج سعی در خارج کردن او از چارچوب نظام دارند.

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

به نوشته این مقاله بازداشت دختر وی را می‌توان آخرین تلاش‌های افراطیونی دانست که به عنوان برگ ماقبل آخر خود رو کرده‌اند. با توجه به همزمانی بازداشت فائزه با شایعه آمدن برادرش می‌توان بازداشت خواهر را به مثابه هشداری به برادر تحلیل کرد؛ هشداری که او را از آمدن منصرف کند. اما بازگشت مهدی هاشمی، دادگاهی شدن او و احتمالا روشن شدن حقیقت درباره وی و فعالیت‌هایش در انتخابات ۸۸ برای چه کسانی هزینه دارد که این‌گونه باید مانع آمدن او شوند. آیا اگر مهدی هاشمی در یک دادگاه صالحه محاکمه شود معلوم می‌شود که سه سال است اتهامات واهی به او وارد می‌کنند؟

مقاله اعتماد در نهایت نوشته همه این‌ها می‌تواند جدی بودن ورود هاشمی به عرصه انتخابات آتی باشد، آنقدر جدی که برای منصرف کردنش این همه جار و جنجال‌ها به راه افتاده است. اما فائزه حتی اگر شش ماه حبسش را هم تحمل کند باز سه ماه قبل از انتخابات آزاد خواهد شد و شش ماه در اوین بودن در فضایی که دیگر اوین رفتن اتفاق مرعوب‌کننده‌ای نیست نمی‌تواند پدر را به کاری خلاف میلش وادار کند.

در پایان مقاله اعتماد آمده: شاید هم قوه قضاییه با این کار خود می‌خواهد بهانه را از برخی حامیان دولت که برخورد با دوستان متخلف خود را به دستگیری فائزه حوالت می‌دهند بگیرد و با نشان دادن بی‌طرفی خود راه برای بازداشت مسوولانی که یارای نزدیک شدن به آنها را ندارد، باز کند.

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده امسال نیز درحالی هفته دفاع مقدس در کشور آغاز شده که در برخی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما هیچ نشانی از تلاشهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده عالی جنگ به چشم نمی‌خورد. از صدا و سیما با توجه به سیاست‌های چند سال گذشته‌اش هیچ توقعی نیست ولی این روند در سطح سایر نهادها و ارگانها نیز پیگیری می‌شود.

این روزنامه از مشهد خبر داده در نمایشگاههای هفته دفاع مقدس که در سطح این شهر برپا شده است حتی یک پوستر از فرمانده جنگ به چشم نمی‌خورد. هر چند به نظر می‌رسد این سیاست در کوتاه مدت به نفع برخی‌ها باشد ولی در دراز مدت تحریف تاریخ به نفع هیچ کس نیست.

ریش حاج سعید

روزنامه کلیک جوان در حاشیه انتقال فائزه هاشمی به زندان اوین نوشته، دستگیری فائزه یک حاشیه هم داشت و آن وعده‌های متقابل حاج سعید قاسمی و آیت‌الله آملی لاریجانی بود که هر دو در جمعی دانشجویی مطرح شده بود. ماجرا از آنجا شروع شد که بعد از صدور حکم هشت ماه زندان و ۶۰ ضربه شلاق برای عامل اهانت به فائزه هاشمی، در اسفند ماه سال ۹۰ سعید قاسمی در جمع دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر چنین حکمی را برای فائزه هاشمی بریدند و نصف روز این خانم در زندان بود من ریشم را می‌تراشم!

به گزارش این روزنامه آیت‎الله صادق آملی لاریجانی چندماه پس از سخنان حاج سعید در واکنش به سخنان وی گفت: «شنیده‎ام یکی از دوستان بیان داشته است که اگر نیم‎روز فلانی را به زندان بیندازند، ریشش را خواهد تراشید. من به آن عزیز می‎گویم که مطمئن باشید چند وقت دیگر که محاسنتان بلند‎تر می‎شود، قطعا باید همه آن‎‎ها را بتراشید!»

روزنامه جوان نوشته: بعد از دستگیری فائزه هاشمی با سعید قاسمی تماس گرفتیم تا نظر او را درباره این بازداشت جویا شویم اما وی تاکید داشت که گفت‌وگوی تلفنی انجام نمی‌دهد اما بعد از اصرار ما و یادآوری پاسخ آملی لاریجانی گفت: در وقت مقتضی جواب ایشان را در یک جمع دانشجویی می‌دهم. و در پاسخ به اینکه تکلیف محاسن شما چه می‌شود گفت: سلام برسانید، خدانگهدار!

سفر گران قیمت و بی نتیجه به نیویورک

کلیک مردم سالاری در مقاله‌ای نوشته صرف‌نظر از مسایل داخلی، نکته‌ای که طی سال‌های اخیر کمتر به آن توجه شده، میزان اثرگذاری و فواید سفرهای متوالی رئیس‌جمهور به نیویورک و مصاحبه‌های متعدد او با رسانه‌های غربی است. اینکه از این همه سفرهای متوالی و مصاحبه‌های متعدد چه چیزی عاید کشور شده موضوعی است که نمی‌توان به راحتی پاسخ قانع کننده‌ای برای آن یافت. سخنرانی‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل و مصاحبه‌های او با رسانه‌های غربی، به کلیشه تبدیل شده و اگر تحلیل محتوای دقیقی از این سخنان انجام شود خیلی راحت می‌توان دریافت که بیش از هشتاد درصد این سخنان، تکراری است.

این مقاله به یاد آورده، حضور مداوم و هرساله احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل در شرایطی صورت می‌گیرد که در دوره ریاست جمهوری سید‌محمد خاتمی، او تمایلی به حضور مداوم در مجمع عمومی سازمان ملل نداشت و تنها دوبار به نیویورک رفت. با این حال از حضور معدود خود در سازمان ملل به نحو مطلوب استفاده کرد و پیشنهاد نامگذاری سالی به عنوان سال گفت‌وگوی تمدن‌ها را مطرح کرد که مورد پذیرش همه کشورهای عضو قرار گرفت تا افتخاری برای ایرانیان ایجاد شود. هرچند که طی سال‌های اخیر، روز گفت‌وگوی تمدن‌ها از تقویم رسمی کشور حذف شد.

مردم سالاری نوشته حضور مکرر احمدی‌نژاد در سازمان ملل که هرسال تکرار شده، با صرف هزینه‌های گزاف مادی همراه بوده است. در سال جاری، احمدی‌نژاد با ۱۴۰ نفر هیات همراه به نیویورک رفته و تازه رسانه‌های حامی او از این موضوع گلایه دارند که چرا آمریکا به ۲۰ نفر دیگر ویزا نداده است. چه کسی پاسخگوی هزینه‌های این سفرهای مکرر است. آیا بهتر نیست که رئیس‌جمهور و نزدیکانش که نقش مهمی در خط دهی به حرکت‌های دولت دارند، به جای سفر به نیویورک، در داخل کشور به رتق و فتق وضعیت نامساعد اقتصادی می‌پرداختند؟

تبدیل جنگل به خانه

مریم نظری در گزارش اصلی کلیک تهران‌ امروز نوشته فروش پارک پردیسان و واگذاری ۲ هزار متر از اراضی پارک ملی گلستان کم بود، این بار نوبت به ساخت مسکن مهر در اراضی حفاظت شده جاجرود رسیده است. سرانجام پس از تسطیح ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار متر مربع از اراضی حفاظت شده جاجرود، نوبت به ساخت مسکن مهر در این اراضی شده است.

بنا به این گزارش با اینکه قوانین کشوری به صراحت این امر را ممنوع می داند، به‌گفته شاهدان عینی، اطلاعیه ثبت نام برای مسکن مهر در دره بهشت در تابلو اعلانات اداره کل محیط زیست استان تهران قرار دارد و تا کنون ۳۶ نفر از کارکنان این اداره کل برای مسکن مهر در دل اراضی حفاظت شده محیط زیست ثبت‌نام کرده اند.

همین روزنامه نظر محمد مجابی را هم منعکس کرده که نوشته بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه کشور مقرر بود این مناطق چهارگانه به استانداردهای جهانی نزدیک شوند. و تصویب مناطق چهارگانه بر عهده شورای عالی محیط‌زیست بود که دولت فعلی آن را منحل اعلام کرد .

به نوشته این کارشناس محیط زیست: در سال‌های اخیر قسمت‌هایی از مناطق ارزشمند محیط‌زیست به عنوان مناطقی که برای توسعه مناطق مسکونی درنظر گرفته شده‌اند مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گرفته است.بدون شک ایجاد سکونتگاه‌های افرادی که فاقد مسکن هستند امری ضروری است ولیکن با وسعتی که کشور پهناور ایران دارد باید از سرزمین‌هایی استفاده کرد که مناسب برای این سکونتگاه باشند. حال آن که با تخفیف قسمت‌هایی از مناطق چهارگانه عملا این مناطق ارزش حفاظتی خود را از دست می‌دهد.

'جیغ بنفش' در بازار ارز

تیتر و عکس روی جلد تهران امروز

تیتر و عکس روی جلد تهران امروز

مهدی تقوی استاد دانشگاه در شرق نوشته فرض کنید در یک ارکستر هر یک از نوازندگان سعی دارد ساز خودشان را بنوازد. در این صورت به جای شنیدن صدای دلنواز یک موسیقی، به قول قدیمی‌ها «جیغ بنفش» می‌شنوید. شاید این مثال درستی برای توصیف وضع فعلی بازار ارز باشد. به نظر می‌رسد دولتمردان اقتصادی در بازار ارز سعی دارند ساز خودشان را بزنند. تاکنون برای مدیریت بازار ارز از تصمیم‌های مختلف سخن گفته شده مثل همین اتاق ارز که وقتی به آن بورس ارز می‌گفتند و این روزها از آن به نام مرکز مبادلات ارزی یاد می‌کنند.

فکر می‌کنم مدیران اقتصادی ما در اولین قدم باید با مردم صادق باشند و اگر کمبود ارزی در کشور وجود دارد مردم را برای همراهی بیشتر ترغیب کنند اما در شرایطی که مسوولان تاکید می‌کنند ذخایر ارزی کشور در بهترین شرایط قرار گرفته و عملکرد آنان چنین چیزی را نشان نمی‌دهد این تناقض به بحران‌های بازار دامن می‌زند.

خلاصه مقاله شرق این که در چنین شرایطی تنها راهکار، افزایش قیمت ارز است که قطعا منجر به بالارفتن نرخ تورم خواهد شد. بنابراین بعد از شوک افزایش قیمتی ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها بار دیگر به نوعی آن شوک تکرار می‌شود و قیمت‌ها باز هم بالاتر خواهند رفت. نباید از خاطر ببریم که طی سه سال گذشته ارزش پول ملی حدود ۶۰‌درصد کاهش یافته و این خود یک هشدار جدی برای اقتصاددانان است. بر همین اساس توصیه می‌شود که تعاملات بین‌المللی را افزایش دهند.

آیا این نظام اسلامی است

کارتون علی درخشی، شرق

کارتون علی درخشی، شرق

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته نظام حاکم بر کشور اسلامی است. یعنی این که احکام و دستورات شرع مقدس باید در روح سیستم جریانِ زنده و روشنی داشته باشد. یعنی اقتصاد باید اسلامی باشد؛ امر به معروف و نهی از منکر، به معنای واقعی رایج باشد؛ عزل ونصب هابر پایه عدالت و شایستگی‌ها و به منظور سامان بخشیدن به امور مردم باشد؛تعلیم وتربیت مبتنی برآموزه‌های دینی باشد و خلاصه همه چیز”اسلامی” باشد.

نویسنده با تاکید بر این که بی‌گمان نقش دین در زندگی مردم پررنگ‌تر شده پرسیده چرا باید در یک نظام اسلامی روند امور به سمتی باشد که منادیان و متولیان امور مذهبی به اشکالات شرعی تذکر بدهند؟ به عنوان مثال بانکداری اسلامی گفتند؛ امّا بهره وام‌ها را گاه تا ۳۰ درصد بالا بردند و نام عملیات بانکداری بدون ربا روی آن گذاشتند این در حالی است که در بلاد کفر گاهی بهره‌ای برای وام‌ها نمی‌گیرند و گاهی ۳تا۵ درصد سود بانکی دریافت می‌کنند و هیچ اسمی هم بر آن نمی‌گذارند.

مقاله ابتکار در نهایت به این جا رسیده که خیلی چیز‌ها اشکال شرعی دارند. گرانی مرغ، رها کردن اسب چموش ارز در برهوت اقتصادی کشور، وقت کشی منافع طلبی و....همه اشکال شرعی دارند. زیرا ماحصل همه اینها فقر و بیکاری است.

اصلاح قانون انتخابات و مساله استعفا

محمد صالح نیکبخت در مقاله‌ای در کلیک آرمان درباره طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس نوشته که در آن پیشنهاد شده کاندیداهای ریاست جمهوری هم مثل کاندیداهای نمایندگی مجلس ۶ ماه قبل از انتخابات از سمت‌های خود استعفا دهند.

این طرح، طرحی جدا از اصلاح قانون انتخابات است و در قالب دو فوریت تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است. سوال این است که استنباط طراحان این پیشنهاد چه بوده و احیانا با چه انگیزه‌ای نمایندگان این طرح را تقدیم هیات رئیسه مجلس کرده‌اند؟ آیا بین انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، تفاوتی وجود دارد که قانون کاندیداهای مجلس را ملزم به استعفای از سمت‌های خود کرده‌ است یا اینکه نقصی در این زمینه متوجه قانون ما بوده که با این طرح برطرف خواهد شد؟

نویسنده حقوقدان به تفاوت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری و مجلس پرداخته و نوشته هرچند که نمایندگان مجلس و کل مجلس نیز در برابر همه مردم ایران مسئولند، ولی ریاست‌جمهور منتخب ملت به تمامی معناست. نماینده مجلس فقط نماینده یک حوزه است، ولی رئیس‌جمهور نماینده همه مردم است. چون در انتخابات ریاست‌جمهوری طبق یک سنت قدیمی، این دایره افراد محدودی را دربرمی‌گرفت و این افراد محدود هم ممکن است در مقام‌های دولتی مهم باشند، قانونگذار در قانون انتخابات ریاست جمهوری شرط استعفا در هنگام داوطلب شدن را نیاورده بود.

مقاله آرمان تاکید کرده اگر کاندیدای ریاست‌جمهوری، رئیس مجلس، رئیس‌قوه قضائیه یا یک وزیر باشد (که در این زمینه نیز منعی وجود ندارد) در حقیقت باید آن مقام ۶ ماه قبل از آن از تصدی مقام خود کناره‌گیری کند. این امر غیر از خساراتی که از لحاظ اداری و مدیریتی وارد می‌آورد، امری ثقیل است و به همین جهت فارغ از اینکه نمایندگان پیشنهاد دهنده طرح با چه انگیزه‌ای چنین طرحی را امضا و تحویل داده‌اند، به نظر می‌رسد این موضوع تفسیر سیاسی غلیظی پیدا کند که به صلاح نیست.

خسته نباشید

پوریا عالمی در ستون کاناپه کلیک اعتماد با نقل جمله ای از محمدرضا باهنر درباره جهش قیمت طلا و ارز و عوامل موثر در آن نوشته ما هم موافقیم که کنترل قیمت طلا و ارز در اختیار ماست است. همه مشکل هم همین است که مدیران اقتصادی در مدیریت شبیه ماست عمل می‌کنند. اما موقع پاسخگویی که می‌شود می‌گویند: چرا ماستخور من را می‌چسبید؟ خب عزیز من اگر نمی‌توانی پاسخگو باشی، بشین یک گوشه نان و ماستت را بخور، چرا مثل ماست می‌خواهی اختیار بازار ارز و طلا و قیمت اقلام مصرفی و غیرمصرفی را به دست بگیری؟ پس نتیجه گرفتیم همان‌طور که محمدرضا باهنر گفت مدیریت اقتصادی ما در اختیار ماست ماست است.

در بخش دیگری از کاناپه آمده: آقایان، قالیباف، فیروزآبادی و تعدادی از آقایان دیگر دست به دست هم دادند و یکی از مهم‌ترین مشکلات مملکتی را رفع و رجوع کردند. سال‌ها بود که یکی از ناراحتی‌های ملی ما این بود که چرا ما که بلندترین چیزها برای ماست، بلندترین پایه پرچم در جهان برای ما نیست و چرا رکورد ساختن و دراز کردن بلندترین پایه پرچم متعلق به فرنگی‌هاست. که خوشبختانه این معضل ملی نیز مرتفع شد و بلندترینش الان برای ماست.

به همین مناسبت از فردا مردم می‌توانند با تماشای روزانه و رایگان این بلندترین پایه، بدون دغدغه به زندگی خود ادامه دهند. بعد از این دستاورد مردم به صورت دسته‌جمعی به مسوولان مربوطه گفتند: «خسته نباشید.»

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، اعتماد

کارتون احسان گنجی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.