اینترنت در ایران؛ گوگل باز، جی‌میل بسته

به روز شده:  12:42 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

از شب گذشته دسترسی به سرویس جی‌میل در بسیاری شهرهای کشور محدود شده

روز گذشته اخباری مبنی بر فیلتر شدن سایت‌های گوگل و جی‌میل در ایران در اعتراض به انتشار فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام منتشر شد. اما به گزارش ایسنا، درحال حاضر امکان دسترسی به موتور جست‌وجوی گوگل برای کاربران میسر است.

در گزارش ایسنا از قول کاربران ایرانی آمده است که از شب گذشته دسترسی به سرویس جی‌میل در بسیاری شهرهای کشور محدود شده. اما با این حال برای دسترسی و جست‌وجو در موتور جست‌وجوی گوگل حداقل در تهران مشکل خاصی مشاهده نمی‌شود.

هنوز مشخص نیست که آیا این فیلتر شدن به صورت موقت خواهد بود یا استمرار خواهد داشت.

به گزارش سایت خبری عصر امروز، روز گذشته که آقای خرم آبادی، دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه در گفت و گویی با تلویزیون ایران، از مسدود شدن دسترسی به جی میل خبر داد، درباره مدت زمان آن تنها به گفتن عبارت "تا اطلاع ثانوی" بسنده کرد.

همچنین، هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است که آیا تنها سرویس جی‌میل خارج از دسترس خواهد شد یا سایت‌های مرتبط دیگری هم فیلتر می‌شوند.

به گزارش ایسنا، این اخبار در حالی منتشر می‌شود که چندی پیش وزیر ارتباطات از بهره‌برداری از اجرای فاز اول شبکه ملی اطلاعات در اولین روزهای مهرماه خبر داده بود. هر چند، مقامات ایرانی خاطرنشان کرده بودند که بهره‌گیری از ای‌میل‌های ملی موجب فیلترینگ ایمیل‌های خارجی نخواهد شد.

از قرار معلوم، تمامی سرویسهای گوگل که نیاز به اتصال امن دارند و به همین خاطر لازم است که با پروتکل https با آنان ارتباط برقرار نمود، از دسترس کاربران ایرانی خارج شده اند. از میان آن سرویسها، می توان به جی میل و گوگل تاک اشاره کرد که در سطح گسترده ای توسط کاربران ایرانی مورد استقاده قرار می گیرند.

سایت خبری عصر امروز، اظهار نظری را از یک مسئول که نمی خواسته نامش فاش شود، نقل کرده که می گوید: "از آنجا که امکان فیلتر شدن بخشی از این دامنه به صورت مجزا وجود ندارد، تمام سرویس امن گوگل با دامنه https از دسترس خارج می‌شود."

"عصر امروز" در یادداشت خود با لحنی انتقادی ادامه می دهد: "استدلال مسئولین کمیته فیلترینگ مبنی بر اینکه که 'کاربران از طریق این سرویس می توانستند به فیلم موهن دسترسی پیدا کنند و به همین خاطر جی میل مشمول مصادیق محتوای مجرمانه گشته و لذا فیلتر شد' را در نوع خود باید شاهکار استدلال کردن به حساب آورد. این دقیقا همانند آن است که سرویس ارسال پیامک را از اپراتورهای تلفن همراه حذف کنیم چون 'برخی کاربران' هستند که لطیفه های جنسی و حتی اهانت آمیز نسبت به مقدسات را از طریق پیامک ارسال می کنند. به هر حال 'برخی کاربران' مدنظر مسئولان همه جا هستند و سو استفاده از یک ابزار ذاتا مفید هیچ عقل سلیمی را به این نتیجه نمی رساند که اساسا مشکل به خاطر استفاده از ابزار است."

تعدادی از کاربران مقیم ایران به بی بی سی فارسی گفته اند که موتور جستجوی گوگل، با وجودیکه هنوز قابل دسترس است، اما در جستجو و نشان دادن نتایج جستجو، آنطور که باید عمل نمی کند.

بنابراین، برای کاربران مقیم ایران، جی میل و دیگر سرویسهای گوگل نیز به لیست دیگر سایتهایی که برای استفاده از آنان باید سراغ فیلترشکن رفت، اضافه شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.