آمریکا:شرکت ملی نفت به سپاه وابستگی دارد

به روز شده:  20:54 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

کنگره آمریکا وزارت دارایی را به تهیه گزارشی درباره ارتباط شرکت ملی نفت ایران به سپاه پاسداران موظف کرده بود

وزارت دارایی آمریکا در گزارشی شرکت ملی نفت ایران را با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط دانسته است.

این وزارتخانه در گزارش خود خطاب به کنگره ایالات متحده عنوان کرده که نفوذ سپاه پاسداران در شرکت ملی نفت ایران، به خصوص از زمان انتصاب سردار رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه به وزارت نفت افزایش یافته است.

بر این اساس، میلیاردها دلار پروژه مربوط به بخش انرژی ایران بدون هیچ گونه رقابتی در اختیار قرارگاه خاتم الانبیاء قرار گرفته است.

بر این اساس، ایالات متحده می تواند بانک ها و موسسه های مالی خارجی طرف معامله با شرکت ملی نفت ایران را از دسترسی به بازارهای مالی آمریکا منع کند.

از سوی دیگر، وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد به شواهد کافی برای مرتبط دانستن شرکت ملی نفتکش ایران به سپاه پاسداران دست پیدا نکرده است.

وزارت دارایی آمریکا بر اساس قانون "کاهش تهدیدهای ایران و حقوق بشر در سوریه" که اوت امسال به تصویب رسید، موظف بود به کنگره این کشور درباره احتمال ارتباط شرکت های ملی نفت و نفتکش ایران به سپاه پاسداران گزارش دهد.

هر دو شرکت که به دولت ایران تعلق دارند، پیش تر بر اساس بخشنامه های اجرایی رئیس جمهوری آمریکا مورد تحریم قرار گرفته بودند.

گزارش تازه وزارت دارایی آمریکا راه را برای تحریم بانک های خارجی و شهروندان خارجی طرف همکاری با شرکت ملی نفت ایران هموار می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.