بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۴ مهر

به روز شده:  03:08 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی صفحات اول خود از افتادن مهدی هاشمی به زندان خبر داده و در مقالات به تحلیل اثر حضور دو فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سرنوشت سیاسی پدرشان پرداخته اند. اما از دیدگاه روزنامه های دولت سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک اهمیت دارد، همان سفری که نمایندگان مجلس هزینه آن را پرسیده اند و طنزنویسان به شوخی با اعضای هیات همراه پرداخته اند.

روزنامه های اقتصادی بالارفتن بهای ارز با وجود تشکیل اتاق ارزی را با اهمیت دیده و در تیترهای اول خود خبر داده اند که در این میان سکه هم رکورد زد و به یک میلیون تومان رسیده است.

دو فرزند در زندان، انتخابات در پیش

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

کلیک ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به افتادن مهدی و فایزه هاشمی به زندان به بررسی وضعیت اکبرهاشمی رفسنجانی پرداخته که به نظر این مقاله دوست و دشمن او را سیاستمداری برای همه فصول می‌شناسند. همه گردنه‌ها و پیچ‌های صعب العبوری که هاشمی در همه چهار دهه گذشته از آنها عبور کرده است، همه از جنس سیاست و امورکلان مملکتی بوده است و او نه با تعصب و برخورد احساسی و نه حتی با شخصیت کاریزماتیک خود که با تدبر و هوشمندی بر آنها فائق آمده و تاکنون هاشمی مانده است. اما هاشمی را همیشه یک نقطه ضعف تهدید می‌کرده است و آن برخورد احساسی و متفاوت او در قبال خانواده بوده است. این در دو دهه گذشته به پاشنه آشیل این پیرسیاست بدل شده است.

به نظر این مقاله تا اینجای کار، هم مسئولان امنیتی و قضایی کشور و هم خانواده هاشمی با رویکردی منطقی ومبتنی بر نگاهی حقوقی با هدف روشن شدن ابعاد مخفی اتهامات وارده با این ماجرا برخورد کرده اند. از این رو عادلانه تر این است که افکار عمومی، فعالان سیاسی و دانشجویی و همه کسانی که دغدغه اجرای عدالت دارند، نیز به جای واکنش‌های افراطی و فشارهایی که صرفا به سیاسی شدن این روند دامن زده و اوضاع سیاسی کشور و نیز وضعیت حقوقی این پرونده را پیچیده تر می‌کند، اجرای امور را به دور از غوغا سالاری، به دستگاه قضایی کشور واگذارند.

ابتکار نوشته مهدی هاشمی در حالی به تهران آمد و راهی اوین شد که آرایش سیاسی کشور در آستانه انتخابات سال آینده تا حدودی در حال روشن شدن است و به طور قطع این حضور و خبر سازی‌های محاکمات پسر آقای هاشمی و واکنش‌های پس از‌ آن تا حدود زیادی بر موازنه قوای سیاسی و یارگیری‌های سیاسی و حتی امور دیگر اثر خواهد گذاشت. یکی از اصلی ترین پس لرزه‌های این بازگشت این است که با وجود برخی شنیده ها، از هم اکنون باید حضور و یا تاثیر گذاری تمام قد هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۲۴ خرداد ریاست جمهوری را تا حدودی منتفی شده دانست.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کلیک کیهان نوشته براساس یک خبر موثق، بازگشت مهدی هاشمی به درخواست شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی و با اطلاع ایشان از بازداشت و محاکمه وی صورت گرفته است و این همراهی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دقیقا همان نکته ای است که دشمنان بیرونی و برخی از دنباله های داخلی آنان را به خشم آورده است.

نماینده ولی فقیه در کیهان هشدار داده اقدام اخیر دستگاه قضایی نماد و نشانه روشنی از تاکید بر اجرای عدالت را آدرس می دهد، شواهد و قرائن بسیاری- که به نمونه هایی از آن در خبر ویژه امروز کیهان اشاره شده است- حکایت از آن دارد که مدیران بیرونی فتنه و دنباله های داخلی آنها از این ماجرا به شدت آسیب دیده و در پی ایجاد «میدان کاذب» با هدف ماهیگیری از آب گل آلود برآمده اند. و این در حالی است که ماجرا در چارچوب قوانین نظام مسیر طبیعی خود را طی می کند و باید هوشیار بود که برخی از کم توجهی ها در برخی از اظهارنظرها به این مسیر روشن آسیبی نرساند.

آمدن یا نیامدن، مساله ریش نیم تراش

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق با عنوان "آمدن یا نیامدن مساله این است" قوانین حقوقی در ارتباط با غیبت یک متهم و نحوه برپائی دادگاه را توضیح داده و نوشته رسیدگی به اتهامات افراد – جز در مورد حقوق‌الله که پرونده تا دستیابی به متهم باید مفتوح بماند – در غیاب متهمان هم میسر است. حتی در صورت رسیدن پرونده به دادگاه، متهم می‌تواند با ارسال لایحه یا معرفی وکیل – بدون حضور در دادگاه - از خود دفاع کند و مسیر رسیدگی، متوقف نمی‌ماند و نباید بماند.

به تاکید این حقوقدان گمان می‌رود نزدیک شدن مسایل قضایی به امور سیاسی، آفت بزرگی است که باید به شدت از آن احتراز کرد. توجه شود؛ عبارت نزدیک شدن با تامل، به کار رفته است زیرا آمیختگی مسایل سیاسی و قضایی نه آفت بلکه فاجعه باید تلقی شود. ضایعات و اشکالات دستگاه قضایی -به شهادت تاریخ- هرگز محدود در همین دستگاه نمانده است. اینکه متهمان و طرف‌های شکایت وابسته به کدام گروه یا جناح یا نحله یا حزب هستند یا به کدام طبقه اجتماعی تعلق دارند، اصولا نباید در روش‌ها و ابزارهایی که دستگاه قضا به کار می‌برد موثر واقع شود زیرا – باز هم به شهادت تاریخ- گروه‌ها و جناح‌ها و ملل و نحل، همواره در حال افت و خیز هستند که طبع سیاست چنین اقتضایی دارد.

در پایان مقاله شرق آمده دستگاه قضایی باید همواره قانون را به طور یکسان در مورد همگان اجرا کند زیرا اقتضای طبع کار قضایی، این است. یک تشکیلات قضایی خوب هرگز امکان طرح پرسشی از این قبیل را نمی‌دهد که «آیا اگر به‌جای زید، عمر، متهم فلان پرونده بود باز هم این‌گونه عمل می‌شد؟ این سوال ممکن است در مقام ابراز شگفتی از شدت عمل یا عکس آن باشد، هر دو حالت برای دستگاه قضا پسندیده نیست.

پوریا عالمی در ستون کاناپه کلیک اعتماد بدون نام بردن از سردار سعید قاسمی، جمله وی را نقل کرده که اگر حکمی را برای فائزه هاشمی بریدند و نصف روز این خانم زندان رفت، من ریشم را می‌تراشم. و این که رییس قوه قضاییه، گفت: من به آن عزیزی که می‌خواهد ریشش را به خاطر زندان رفتن فلانی بتراشد، می‌گویم که مطمئن باشید چند وقت دیگر که محاسن‌تان بلندتر می‌شود قطعا باید همه آنها را بتراشید.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

طنزنویس اعتماد با یادآوری این که حالا که فائزه هاشمی در حبس است نظر یک وکیل پایه یک و دو دادگستری را منعکس کرده که گفته اگر قرار باشد فرد الف، مدعی به تراشیدن ریش، به خاطر نصف روز زندان رفتن محکوم به کشیدن حبس، ریشش را بتراشد، باید مشخص شود که اگر فرد ب، محکوم یا محکومه، شنبه‌شب دستگیر شده باشد و الان مثلا سه‌شنبه باشد، پس هفت‌تا نصف روز گذشته است، پس مدعی‌علیه، فرد الف، باید چه چیزی را بتراشد؟ یعنی چون هفت نصف روز از حبس فرد ب گذشته، فرد الف باید ریشش را هفت‌بار بتراشد؟ یا می‌تواند دو بار سه‌تیغه کند و یک‌بار معمولی بتراشد؟ متاسفانه قانونگذار این موارد را پیش‌بینی نکرده است و این موضوع می‌تواند محل اختلاف و اجماع و انحلال و ارتکاب جرم باشد.

چه خبر از آن ۱۴۰ نفر نیویورکی

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری پرسیده این ۱۴۰ نفر همراه رییس دولت در نیویورک چه می کنند و اصلا کی هستند.

نویسنده در پاسخ به چه اسم اشاره کرده: اسفندیار رحیم مشایی یار دیرین احمدی نژاد که از قرار چون آمریکایی‌ها آشنایی چندانی با «مکتب ایرانی» ندارند و یک نفر باید باشد که آنها را شیرفهم کند . این مهمترین وظیفه برادر اسفندیار در نیویورک است، ابوالحسن فقیه رئیس هلال‌احمر که در بعضی سخنرانی‌های سازمان ملل، مستمعین چنان مات و مبهوت سخن و سخنران می‌شوند و دهانشان از تعجب باز می‌ماند که اگر مگس داخل دهانشان شود و از دهان به حلق و نای و مری برود، قدرت عکس‌العمل نشان دادن ندارند! خوب، در این حالت باید یکی از برادران هلال احمر آنجا باشد که به آن افراد کمک کند !

طنزنویس مردم سالاری در مورد حمید بقایی نوشته اگر اسفندیار رحیم مشایی تنها به نیویورک می‌رفت و حمید بقایی را همراه خود نمی‌برد، ممکن بود دلش برای بقایی تنگ شود، برای همین باید برادر حمید بقایی هم همراهشان می‌رفت! و در مورد محمدشریف ملکزاده که سال گذشته دو روز کامل معاون وزیر خارجه بود ولی ماندگاری بیشتر از این امکان پذیر نبود باید از خدماتش در همان دو روز قدردانی و تشکر می شد.

در پایان مقاله آمده بردن نیکزاد به نیویورک برای این استکه وزیر راه و مسکن در نیویورک، پروژه مسکن مهر آن شهرستان را کلنگ بزند اما علی اکبر صالحی وزیر خارجه کمی تا قسمتی عجیب است چون دقیقا حوزه مسئولیتش با سفر نیویورک همخوانی دارد . گاهی اوقات چنین اتفاقاتی می‌افتد!

ارز گران و سکه گران تر

سیدجواد سیدپور در کلیک تهران امروز نوشته آیا تمهیدات دولتی برای مهار بازار ارز که دیروز بخشی از آن عملیاتی شد به هدف مورد نظر می رسد و شوک ارزی که حدود یک‌سال بر کشور سایه افکنده ، رخت برمی بندد؟ دیروز که نخستین قیمت ارز دولتی اما با نرخ آزاد اعلام شد، کمی آنسوتر بازار آزاد به راهی دیگر رفت و قیمتها سیر افزایشی داشت.

تیتر و کارتون جمال رحمتی، صفحه اول اعتماد

به نوشته این گزارش این در حالی بود که انتظار می رفت در بازار آزاد تحت تاثیر روانی اقدامی که دولت در پیش گرفته بود قیمتها سیر کاهنده به خود بگیرد و یا دست‌کم دلار زیر محدوده ۲۵۰۰ تومان باقی بماند. اما عبور دلار از ۲۵۰۰ تومان و بازگشت سکه به رکورد یک میلیون تومان نشان داد که بازار آزاد هنوز به تصمیم عملیاتی شده دولت اعتماد لازم را ندارد و شاید هم باور هایی دیگر در سر می پروراند. البته صرفا به تحولاتی که طی یک روز در بازار آزاد اتفاق افتاد نمی‌توان تکیه کرد و آن‌را ملاک نتیجه بخش بودن یا نبودن اقدام دولت در راه اندازی اتاق مبادلات ارزی ارزیابی کرد.

شاهین شایان‌آرانی در مقاله ای در شرق نوشته با وجود آنکه قیمت طلا در‌بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده اما قیمت سکه در ایران مجددا افزایش پیدا کرده است. افزایش قیمت سکه و طلا در ایران از دو عامل نشأت گرفته است که نخستین عامل، نوسان قیمت طلا در بازار‌های بین‌المللی و دومی نیز کاهش و افزایش قیمت ارز در داخل کشور است. نرخ برابری دلار به ریال از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاثیر مستقیمی بر بازار سکه و طلا می‌گذارد.

نویسنده اقتصاددان این مقاله امروز قیمت دلار افزایش چشم‌گیری پیدا کرده، یعنی اگر قیمت سکه معادل قیمت دلاری آن تغییر نمی‌کرد از آنجا که دلار افزایش داشته با افزایش قیمت سکه و طلا مواجه هستیم. در بعضی از موارد افزایش قیمت، عامل سومی نیز دخیل است که عامل حبابی ناشی از جو روانی حاکم بر جامعه است. به‌طور مثال در داخل کشور فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری از بین می‌رود و نقدینگی سرگردان وجود دارد، در نتیجه سرمایه‌گذاری‌ها به سمت خرید سکه و طلا خواهد رفت. وحشت از تورم و همچنین به‌وجود آمدن پدیده‌های روانی می‌توانند این نقدینگی سرگردان را به سمت خرید سکه سوق دهند و عامل کاذب ایجاد تقاضا باشند.

و خلاصه مقاله شرق این که عوامل اصلی تاثیر‌گذار بر قیمت طلا نخست نوسانات بین‌المللی، دوم نرخ برابری ارز و ریال هستند. یک‌سری عوامل فرعی مانند تاثیرات روانی ناشی از نگرانی از تورم و عدم بیمه‌کردن سرمایه‌ها و داشتن فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری نیز در گرانی سکه، دخیل هستند زیرا تقاضاهای کاذب به وجود می‌آورد و افزایش قیمت را به همراه دارد.

تخریب محیط زیست

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به مناطق طبیعی کشور که ویلاهای لوکس در آن ها و در دل جنگل‌ها سبز شده و درختان این جنگل‌ها با صدای شبانگاهی اره‌ها افقی می‌شوند تا با هر باران کوچک سیلاب به راه بیفتد و شهرهای کوچک و بزرگ را به دلیل فقدان پوشش گیاهی زیر گل و لای مدفون کند.

به نوشته این روزنامه همه این موارد که در کشور رخ می دهد یک طرف و خبرهایی که به فاصله کوتاهی از یکدیگر منتشر شد به یک طرف، مدت‌ها بود که شایعه فروش پارک جنگلی پردیسان قلب شش غربی تهران را نشانه رفته بوداما ناگهان موضوع واگذاری زمین‌های این پارک جنگلی با قیمت متری ۸ هزار و ۲۰۰ تومان جدی شد. اگرچه مقامات سازمان محیط زیست موضوع را از ریشه کذب خواندند اما یک مقام عالی رتبه این سازمان احتمال واگذاری را پیش کشید تا شایعه، واقعیت را در یک قدمی خود بینند.

مردم سالاری در نهایت نوشته در ایران اسلامی متاسفانه آن گونه که باید موضوع محیط زیست جدی گرفته نشده است. البته سازمان محیط زیست اقدامات و طرح‌های جالبی همچون بسته کاهش آلودگی هوا و مه‌پاشی را انجام داده است اما بحث محیط‌زیست همچنان حال و روز ناخوشی دارد. قابل توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم هست که مبادا جنگل ابر هم در میان غفلت‌ها، عرصه یکه‌تازی طرح باغشهر و دلالان شود.

خون روی جاده ها

سینا قنبرپور در کلیک اعتماد نوشته تابستان و تعطیلات آن تمام شد اما کابوس مسافرت‌های جاده‌یی نه. شاید به واسطه شروع سال تحصیلی از حجم مسافرت‌ها به ویژه سفرهای جاده‌یی کاسته شود اما بعید است که رنگ قرمز خون از خواب آشفته جاده‌های ایران رخت بربندد. سالی ۲۸-۲۷ هزار کشته و بسیاری قطع نخاع و مصدوم در جاده‌های کشور تعبیر همین خواب آشفته جاده‌های ایران است. حال آنکه کارشناسان می‌گویند اگر خودروهای ایرانی به ایربگ مجهز بودند، تا ۴۰ درصد در مرگ و میر‌ها کاهش می‌داشتیم. یعنی ما سالانه ۱۱ هزار هموطن خود را در حالی از دست می‌دهیم که اگر خودروسازان به مرغوبیت خودروی خود به ویژه از منظر ایمنی توجه می‌داشتند چنین نمی‌شد.

نویسنده اضافه کرده اما تلخ‌ترین بخش این خواب آشفته و تعابیرش این است که خودروسازان ایرانی در حاشیه امن خود به تنها چیزی که نمی‌اندیشند همین مقوله جان مشتریان‌شان است! در چند سال اخیر چندین بار مهلت پلیس در توقف شماره‌گذاری خودروهای بدون کیسه هوا به خودروسازان ایرانی تمدید شده است و آخرین بار نیز اعلام شد همین مهرماه ۹۱ آخرین مهلت آنان خواهد بود. اما آنها همچنان خشنود از انحصار در بازار و قیمت خودروهای بی‌کیفیتی که تولید می‌کنند، ذره‌یی به «مسوولیت اجتماعی» در قبال درآمدی که از همین مردم به دست می‌آورند، نمی‌اندیشند.

کارتون روز: چشم بندان، هادی حیدری، شرق

شرق نوشته از خودروسازان آسوده خیال‌تر شرکت‌های بیمه‌یی و به ویژه «بیمه ایران» به عنوان بزرگ‌ترین شرکت بیمه‌گذار ایران است. جالب است که شرکت‌های بیمه عمدتا خسارات ناشی از تصادفات اعم از جانی و مالی را می‌پردازند و باز خم به ابرو نمی‌آورند که چنین رقم‌هایی را می‌پردازند در حالی که اگر خودروسازان ذره‌یی به مسوولیت خود در قبال مشتریان‌شان توجه می‌کردند این همه خسارت به بیمه‌ها هم تحمیل نمی‌شد. اما امان از دولتی بودن! زیرا گویا بیمه ایران به عنوان بزرگ‌ترین بیمه‌گذار کشور، پرداخت چنین خسارتی را در سود و زیانش محاسبه نمی‌کند.

تیترهای پنهان

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان نوشته:

- فرهاد دانشجو:جاسبی باید درباره تفحص از دانشگاه آزاد پاسخگو باشد نه من [ سی سال رئیس بود تا سی سال آینده هم باید پاسخگو باشه]

- نماینده اصلاح طلب مجلس ششم: اصولگرایان از باخت خوششان نمی‌آید[ مثل ما اصلاح طلبا نیستن که اکثر اوقات برای باخت به میدان می‌ریم ]

- نماینده مجلس: احمدی‌نژاد درباره همراهان خود در نیویورک توضیح دهد [ خودم که رئیس جمهورم باید برم. مشایی هم اگه نباشه که من نمی‌رم. خب آدم هم که بدون زن و بچه اش و دوستان و خانواده هاشون هم که جایی نمیره ]

- روانبخش: رئیس‌جمهور در سازمان ملل از جنبش عدم تعهد سخن بگوید [ خاطرات همین اجلاس سران در تهران را تعریف کند]

- خاطره هاشمی رفسنجانی از پسرش، مهدی [ قبلا اون میومد زندان ملاقات من، حالا من باید برم ملاقات اون ]

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.