معاون وزرات خارجه ایران: سوریه از بحران امنیتی عبور کرده

به روز شده:  12:43 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

معاون وزرات امور خارجه ایران در دیدار با یک هیات پارلمانی سوری که به تهران سفر کرده، گفته است سوریه از "مرحله بحران امنیتی عبور کرده است."

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داده است که حسین امیرعبداللهیان معاون وزارت خارجه ایران گفته کشورش "برای زدودن خاک سوریه از تروریست‌ها، تمام نفوذ و توان معنوی خود را به کار خواهد گرفت و با قوت به حمایت از مردم و حکومت این کشور ادامه می‌دهد."

مقام های سوریه و ایران از معترضان سوری با عناوینی همچون "تروریست" یاد می‌کنند.

آقای امیرعبداللهیان گفته "جمع بندی ما نشان می‌دهد به رغم مشکلات باقی مانده، سوریه از مرحله بحران عبور کرده است."

معاون وزارت خارجه ایران گفته: "آینده سوریه به ما یا کشورهای خارجی دیگر ارتباطی ندارد بلکه این مردم فهیم و رهبران حکیم این کشور هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند."

بنا به گزارش‌های رسیده امروز دو انفجار در دمشق به وقوع پیوسته است. منابع نزدیک مخالفان مسلح حکومت سوریه می‌گویند هدف این انفجارها نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان طرفدار دولت بوده‌اند.

گزارشی از تلفات احتمالی این حملات نرسیده است.

ایران یکی از مهمترین حامیان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است و در ماه‌های اخیر که این کشور صحنه سرکوب اعتراض مخالفان حکومت بوده، به تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ موقعیت حکومت بشار اسد دست زده است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته در جریان یک نشست منطقه‌ای درباره بحران سوریه که در قاهره برگزار شد، گفت که ایران راه حل بحران سوریه را داخلی می‌داند.

آقای صالحی پس از این نشست برای دیدار با بشار اسد رئیس جمهور و ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به دمشق سفر کرد. ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی هدف این سفر را مطلع کردن آقای اسد از محتوای مذاکرات در قاهره عنوان کرد.

مقام‌های پیشتر اعلام کرده بودند که از انجام اصلاحات در سوریه حمایت می‌کنند اما سقوط حکومت اسد را خط قرمز می‌دانند.

روابط ایران و سوریه پیش از انقلاب بهمن ۵۷ همواره روابطی دوستانه بوده و برخی از مقام‌های ایرانی و سوریه آن را یک رابطه استراتژیک میان دو کشور توصیف کرده‌اند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سوریه را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل خوانده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.