تلاش کمیسیون مجلس ایران برای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد

به روز شده:  16:04 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

دانشگاه آزاد فعالیتش را از سال ۱۳۶۱ به پیشنهاد اکبرهاشمی رفسنجانی و با حمایت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز کرد و آقای جاسبی از ابتدا تا اسفند ماه ۱۳۹۰ریاست آن را بر عهده داشت

عباس مقتدایی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در این کمیسیون خبر داد.

آقای مقتدایی گفته است که درخواست انجام تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی در مرداد ماه سال جاری از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شد.

به گفته آقای مقتدایی این کمیسیون امروز (سه شنبه ۴ مهرماه) دلایل درخواست کنندگان تفحص از دانشگاه آزاد را شنید و پس از بررسی به انجام این طرح رای مثبت داد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین افزود در خواست کنندگان مفاد ۹ گانه‌ای به عنوان دلایل لزوم تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را مطرح کردند.

از جمله موارد درخواست شده برای تحقیق، بررسی وضعیت شعب خارج از کشور دانشگاه آزاد، موضوع استفاده از امکانات و اموال دانشگاه آزاد در امورحزبی و سیاسی، وضعیت ساخت و سازهای عمرانی در دانشگاه، بررسی استانداردهای آموزشی و پژوهشی، وضعیت هیات علمی و وضعیت فرهنگی حاکم بر دانشگاه آزاد است.

آقای مقتدایی گفته است که اگر موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در صحن علنی مجلس رای لازم را کسب کند، این تحقیق آغاز و گزارش آن به مجلس ارائه خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت که با توجه به موضوعات مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون، تحقیقات عمدتا در مورد عملکرد مدیریت سابق دانشگاه آزاد اسلامی است، اما مسئولان فعلی دانشگاه آزاد هم به دلیل مباحث حقوقی باید پاسخگو باشند.

این در حالی است که به گفته خبرگزاری مهر، فرهاد دانشجو، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این گفته بود که تفحص از دانشگاه آزاد را باید عبدالله جاسبی، رئیس سابق این دانشگاه پاسخگو باشد، نه رئیس فعلی دانشگاه.

دانشگاه آزاد فعالیتش را از سال ۱۳۶۱ به پیشنهاد اکبرهاشمی رفسنجانی و با حمایت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز کرد و آقای جاسبی از ابتدا تا اسفند ماه ۱۳۹۰ریاست آن را بر عهده داشت.

منتقدان آقای هاشمی رفسنجانی می گویند که حامیان او در این دانشگاه از امکانات آن برای منافع سیاسی خود استفاده کرده اند.

مهدی هاشمی، فرزند آقای هاشمی رفسنجانی و از مسئولان سابق دانشگاه آزاد اخیرا پس از سه سال اقامت در خارج از ایران به این کشور باز گشته و در حال حاضر به اتهام دست داشتن در ناآرامی های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و تخلفات مالی در بازداشت به سر می برد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.