حکم حبس ابد برای تعدادی از محکومان پرونده اختلاس در شرکت بیمه ایران

به روز شده:  19:23 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391
دادگستری تهران

در جریان دادگاه اختلاس بیمه، اتهاماتی علیه معاون اول رئیس جمهور ایران، وزیر علوم و استاندار تهران مطرح شد اما این افراد تاکنون مورد محاکمه قرار نگرفته اند

سیامک مدیرخراسانی قاضی پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران، با اعلام صدور احکام متهمان این پرونده، از حبس ابد برای تعدادی از آنها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای مدیر خراسانی سه شنبه ۴ مهر (۲۵ سپتامبر) از تبرئه عده ای دیگر از متهمان این پرونده سخن گفته و همزمان، خبرگزاری مهر نوشته برای تعدادی از افراد درگیر در این پرونده حکم "جریمه نقدی" و "رد مال" صادر شده است.

هیچ کدام از این دو خبرگزاری، در خبرهای امروز خود اشاره ای به اسامی متهمانی نکرده اند که تبرئه شده یا حکم زندان گرفته اند.

دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران، از ابتدای خرداد ماه امسال تشکیل شد. این در حالی بود که در سال ۱۳۸۹ نیز سه جلسه رسیدگی به این پرونده برگزار شده بود اما دادگاه به علت "نقص تحقیقات" پرونده را به دادسرا بازگردانده بود.

افراد درگیر در پرونده شرکت بیمه ایران، متهم هستند که با سند سازی و جعل مدارک دولتی و رسمی، میلیاردها تومان پول را از شرکت بیمه ایران خارج کرده اند.

در ۱۳ جلسه دادگاه این پرونده، که در خرداد و تیر امسال برگزارشد، اتهامات بیش از ۸۰ نفر از متهمان مورد رسیدگی قرار گرفت.

در جریان این دادگاه، اتهاماتی علیه تعدادی از مسئولان دولتی از جمله محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران، کامران دانشجو وزیر علوم و مرتضی تمدن استاندار تهران مطرح شد اما این افراد تاکنون مورد محاکمه قرار نگرفته اند.

خبرگزاری مهر در گزارش امروز خود از صدور حکم متهمان این پرونده، با اشاره به حروف اول نام و نام خانوادگی محمدرضا رحیمی یادآوری کرده که در جلسه نخست دادگاه، نماینده دادستان در توضیح اتهامات متهمان اصلی پرونده دو بار از وی نام برده بود.

"خبرگزاری مهر امروز به یادآوری اظهارات تعدادی از متهمان پرونده بیمه پرداخته که خواستار رسیدگی به 'پشت پرده' پرونده شده و ادعا کرده اند که از فردی دیگر دستور می گرفته اند"

این خبرگزاری افزوده است: "در حالی که در این کیفرخواست اتهامی علیه آقای 'م.ر' نبود، اما در جریان جلسات دادگاه چندین بار برخی متهمان از وی نام بردند."

مهر همچنین اظهارات تعدادی دیگر از متهمان پرونده را برجسته کرده که خواستار رسیدگی به "پشت پرده" پرونده شده و ادعا کرده اند که "از فردی دیگر دستور می گرفته اند".

در هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس در شرکت بیمه ایران، که در خرداد ماه گذشته برگزار شد، متهم ردیف اول پرونده گفت که یک و نیم میلیارد تومان به حساب شخصی محمدرضا رحیمی، رئیس وقت دیوان محاسبات ایران و معاون کنونی رئیس جمهور ایران واریز کرده است.

در این جلسه، متهم ردیف اول پرونده که از او به عنوان "د. س" نام برده شده است مدعی شد که پیش از دستگیری‌ خود این مساله را به حفاظت قوه قضائیه و سازمان بازرسی اطلاع داده بود.

او همچنین گفت که در زندان هم در همین رابطه از محمدرضا رحیمی، شکایت کرده اما تا کنون به شکایت او رسیدگی نشده است.

مدافعان آقای رحیمی با رد اتهامات مطرح شده علیه معاون اول رئیس جمهور در دادگاه، از فشار بر متهمان پرونده بیمه برای اعتراف دروغ علیه این مقام دولتی سخن گفته اند.

سه هفته پیش مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در اظهار نظری راجع به پرونده محمدرضا رحیمی گفت که رسیدگی نهایی به این پرونده "برای رعایت مصالحی" متوقف شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.