'مقام‌های ایران و آرژانتین درباره انفجار مرکز یهودیان دیدار می‌کنند'

به روز شده:  01:14 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391
خانم فرناندز

خانم فرناندز روز سه شنبه از توافق مقام‌های آرژانتین و ایران برای گفتگ خبر داد

کریستینا فرناندز، رییس جمهوری آرژانتین روز سه شنبه در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت کشورش و ایران توافق کرده اند درباره انفجار مرکز یهودیان که در سال ۱۹۹۴ اتفاق افتاد، گفتگو کنند.

رییس جمهوری آرژانتین گفت این دیدار در پی درخواست مقام‌های ایرانی، که هفته گذشته ارائه شده بود، انجام می‌گیرد.

خانم فرناندز گفت این گفتگو در حاشیه اجلاس مجمع عمومی و در سطح وزاری امور خارجه برقرار خواهد شد.

وی گفت: "ایران می‌خواهد در زمینه تحقیق درباره حادثه همکاری کند."

مقام‌های ایرانی هنوز این دیدار را تایید نکرده اند.

حادثه مرکز یهودیان بوئنوس آیرس

بر اثر انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره در مقابل ساختمان مرکز یهودیان در یکی از محله های پرجمعیت شهر بوئنوس آیرس در روز ۱۸ ژوئیه سال ۱۹۹۴ میلادی، ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

انفجار در مرکز یهودیان

جمهوری اسلامی دست داشتن در انفجار در مرکز یهودیان را تکذیب کرده است.

مقام‌های آرژانتین گروه حزب الله لبنان را مسئول این حمله معرفی کرده اند و مقام‌های ایرانی به حمایت از اقدام این گروه متهم شده اند.

ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، آرژانتین حکم بازداشت پنج ایرانی و یک فرد لبنانی را در ارتباط با حمله سال ۱۹۹۴ میلادی در بوئنوس ‌آیرس، به پلیس بین‌الملل (اینترپل) ارائه کرد.

احمد وحیدی، وزیر دفاع کنونی ایران، از جمله افرادی است که آرژانتین از پلیس بین‌الملل خواستار دستگیری و تحویل آنها شده است.

علاوه بر آقای وحیدی که در زمان بمبگذاری سال ۱۹۹۴ میلادی، فرمانده نیروی قدس بود، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت، علی فلاحیان و علی‌اکبر ولایتی، وزیران اطلاعات و امورخارجه دولت آقای رفسنجانی و محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران ایران نیز در پرونده این حمله، به عنوان متهم احضار شده‌اند.

وزارت امور خارجه ایران سال گذشته در بیانیه ای که همزمان با هفدهمین سالگرد این انفجار صادر کرد، برای "همکاری و گفتگوی سازنده" با آرژانتین درباره این حمله اعلام آمادگی کرد.

خانم فرناندز به خبرگزاری رویترز گفت با توجه به حساسیت‌های سیاسی که در آرژانتین با آنها روبرو است، در کنار هرگونه دیدار با مقام‌های ایرانی، خانواده‌های قربانیان این حادثه را در جریان خواهد گذاشت.

او همچنین گفت خواهان نتیجه بخش بودن این دیدار است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.