بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران- پنجم مهر

به روز شده:  03:11 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

در میان سکوت روزنامه‌های دولت و جناح اصولگرا، دیگر روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود پیشنهاد احمدی‌نژاد برای مذاکره با آمریکا را با اهمیت دیده و در عین حال خبر داده اند که نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی هم با توقف غنی سازی اورانیوم در مقابل لغو تحریم‌ها موافقت کرده است. این روزنامه‌ها در مقالاتشان آشتی تهران و واشنگتن را در شرایط نشدنی دیده و یادآوری کرده اند که این از وظایف و مسئولیت‌های رهبر جمهوری اسلامی است و رییس جمهور نمی تواند سرخود به آن وارد شود.

زندانی شدن دو فرزند هاشمی و واکنش چهره‌های مختلف قدیمی به تلاش برای حذف هاشمی رفسنجانی از جمله مطالب روزنامه‌های امروز است که همچنان از وضعیت نگران کننده ارز و وسکه و ناتوانی دولت نسبت به حل ماجرا نوشته اند.

شاخه زیتون احمدی‌نژاد برای آمریکا

صفحه اول مردم سالاری

پیشنهاد توقف غنی‌سازی در صفحه اول مردم سالاری

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته سخنان احمدی‌نژاد در خصوص ضرورت مذاکره و رابطه با آمریکا نه تنها یک دور کامل ۱۸۰ درجه بود، بلکه اگر نصف یا ثلث آن را روسای‌ جمهور پیشین در دوران مسوولیت‌شان گفته بودند، کافی بود تا جریانات مخالف آنان کار می‌کردند که در همان نیویورک مجبور شوند حرف‌هایشان را پس بگیرند. فرض بگیریم که به هر حال از جایگاه یک رییس‌جمهور تقریبا مستقل، آقای احمدی‌نژاد می‌کوشد به آمریکایی‌ها بگوید که ما سر جنگ و ستیز با شما نداریم؛ از اول هم نداشته‌ایم و این ستیز و جنگ میان ما و شما؛ هم به ما و هم به شما خسارت وارد کرده‌ است و با این انگیزه، پیشنهاد مصالحه و توافق به آمریکایی‌ها می‌دهد.

به باور آقای احمدی‌نژاد مشکلات و تخاصمات میان ایران و آمریکا حول محور دو موضوع اصلی است؛ فعالیت‌های هسته‌ای ایران و افغانستان. وقتی انسان در اخبار می‌خواند که آقای احمدی‌نژاد با ۱۶۰ نفر به نیویورک رفته‌، کمترین انتظارش آن است که دست‌کم یکی، دو نفر از خیل آن یکصد و بیست، سی نفر به الفبای وضعیت سیاسی آمریکا اشراف می‌داشتند و ایشان را در جریان وضعیت سیاسی کلان آمریکا قرار می‌دادند.

مقاله شرق در پایان نوشته به نظر آنان بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ما که به ادعای غرب می‌تواند بالقوه ما را قادر کند که تسلیحات هسته‌ای تولید کنیم، باید متوقف شوند. با توجه به اینکه ایران هیچ‌گاه حاضر نشده تن به این خواسته بدهد، عملا مذاکرات مستقیم هم حاصلی به بار نخواهد آورد. دیگر این که ما یک دوجین مساله و مشکل با آمریکایی‌ها داریم که هسته‌ای صرفا یکی از آنهاست. آنها ادعا می‌کنند ما در عراق، سوریه، خلیج‌فارس، لبنان و فلسطین با آمریکا مشکل داریم.

گشایشی در کار ایران و آمریکا در پیش نیست

هادی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته بن بست رابطه ایران و آمریکا ظرف ۳۳ سال گذشته نوسان داشته ولی هیچگاه گشایش نداشته است دولت‌های مختلف دو کشور در طول این سال‌ها مطابق سیاست‌های اعمالی، اراده بن بست شکنی داشته اند و گام‌های ناقصی هم بر داشتند ولی همواره اقدامات آنها با موانع عمدتاً داخلی وترس طرفین از عواقب ناکام ماند و به نتیجه نهایی نرسید.

شرق

سخنرانی، احسان گنجی، شرق

به نوشته این مقاله احمدی‌نژاد از بدو ورود به ساحت سیاست در ایران دو رویکرد متفاوت و گاهی متضاد را در سیاست خارجی به صورت همزمان در پیش گرفت. نامه‌ها نوشت و رسماً آقای اوباما را به مناظره و گاهی هم به مذاکره طلبید هر سال پای ثابت مسافرت به نیویورک بود و بیشترین مصاحبه و گفت وگو را با رسانه‌های آن کشور به انجام رساند هم اکنون هم به عنوان آخرین سفر پیش از زمان مجمع عمومی وارد نیویورک شده و تلاش دارد تا شاید کار شروع شده و ناتمام در تمام سالها را در فرصت باقی مانده به نتیجه برساند.

نویسنده مقاله ابتکار هیچ اعتقادی به خوش بینی رییس دولت ندارد و نوشته اول اینکه دولت آقای اوباما در آستانه انتخابات سر نوشت ساز است و به هیچ وجه قدرت ریسک تغییر سیاست در ارتباط با ایران را ندارد. دوم دولت آقای احمدی‌نژاد در موقعیت چنین تصمیم‌گیری مهمی نیست. سوم رژیم صهیونیستی همچنان خط قرمز دولت آمریکا به حساب می‌آید و چنین اجازه ای به دولتمردان آمریکاه داده نمی‌شود. نتیجه اینکه این سفر هم مثل سفرهای گذشته بدون گشایش عینی و واقعی در ارتباط با رابطه ایران و آمریکا پایان خواهد یافت.

جواد جهانگیرزاده هم در مقاله ای در شرق با اشاره به پیشنهاد احمدی‌نژاد در آمریکا نوشته نتیجه‌گیری آقای احمدی‌نژاد از سیاسی بودن پرونده هسته‌ای ایران مبنی بر اینکه باید با آمریکا به صورت جداگانه مذاکره کرد و این پرونده را حل کرد، یک حرف کاملا جدید است. حرف جدیدی که در چارچوب اختیارات رییس‌جمهوری و احمدی‌نژاد نبوده و نیست. همه می‌دانند که در جمهوری اسلامی سیاستگذاری راهبردی در حیطه اختیارات رهبر است و رییس‌جمهوری، تنها مجری بخشی از این سیاست‌هاست. احمدی‌نژاد حتما خودشان هم می‌دانند که هر نوع اظهارنظر در مورد رابطه ایران و آمریکا باید با تحلیل دقیق و عمیق و با پیروی مطلق از سیاست‌های رهبری انجام شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان نوشته به گمانم او تلاش می‌کند در این ماه‌های پایانی دولتش تابوی رابطه ایران و آمریکا را تا حدود زیادی بشکند اما باید گفت با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، نه مقام‌های آمریکایی در موقعیت مناسبی برای هر نوع مذاکره با ایران هستند و نه در داخل ایران علامتی از اقبال به رابطه با آمریکا وجود دارد.

باز هم هاشمی

علی‌ میرفتاح در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته برای بار هزارم، در این سی و دو، سه سال گذشته، «هاشمی» به مهم‌ترین موضوع خبری بدل شده است. هر کانالی را که می‌گیریم، هر روزنامه‌یی را که باز می‌کنیم و توی هر محفلی که وارد می‌شویم، همه دارند درباره هاشمی حرف می‌زنند. همه دارند از اخبار پشت پرده و توافقات پنهانی می‌گویند و همه از پیش خود تحلیل می‌کنند و از برگ‌های سرنوشت‌سازی می‌گویند که احتمالا هاشمی در آستین دارد؛ یکی از صبر کویری‌اش می‌گوید، یکی دیگر از حرفه‌یی بودنش در بازی سیاست، و یکی هم از خطاهایش، یا از درایت‌هایش...

کارتون حسین کشتکار، روزنامه جوان

کارتون حسین کشتکار، روزنامه جوان

به نوشته این مقاله: ویژگی هاشمی همین است که در تمام دوران انقلاب همواره در میان بوده و به حاشیه نرفته و فراموش نشده. هاشمی چه بخواهد و چه نخواهد همچنان میداندار است و از هر حرف و کردارش هزاران تعبیر می‌شود. هیچ کسی را در این سال‌های انقلاب سراغ ندارم که به اندازه هاشمی سکوتش، حرف زدنش، خنده‌اش، اخمش، سلام و احوالپرسی‌اش و خاطره تعریف کردنش معنا و مفهوم داشته باشد. حتی الان دیگر مهم نیست که او از حرف‌هایش منظوری دارد یا نه.

در پایان مقاله اعتماد آمده: هاشمی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اما توی این هفت سال معلوم شده است که برخلاف انتظارها چندان هم کاری از دستش برنمی‌آید و اعتراض‌هایش شنیده نمی‌شود. او مخالف‌خوانی‌هایی از سر دلسوزی کم نمی‌کند اما حتی ما بیرون گود نشسته‌ها هم فهمیده‌ایم که او دیگر نه حرفش دررو دارد و نه احکامش قطعی است. بعد از ۸۸ و بعد از دانشگاه آزاد و بعد از بی‌اعتنایی گسترده به مجمع و بعد از خیلی چیزهای دیگر فهمیدیم که هاشمی دیگر آن هاشمی قدیم نیست و تیغش کندتر از آن است که گمان می‌کنیم.

نخبگان دور از دسترس

اسحاق جهانگیری در سرمقاله شرق نوشته نرخ ارز در اقتصاد هر کشوری بسیار تعیین‌کننده است و تاثیر مستقیمی بر اقتصاد و تولید یک کشور دارد. بنابراین وقتی ریسک سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد، فعالان اقتصادی انگیزه سرمایه‌گذاری نخواهند داشت و ترجیح خواهند داد برای حفظ ارزش پول خود به سمت بازار سکه و ارز تغییر مسیر بدهند و طبیعتا افزایش تقاضا در این بازار، به صعودی شدن قیمت می‌انجامد. در چنین شرایطی بسیار ضروری است، مسوولانی بر مسند کار باشند که توانایی آسیب‌شناسی اقتصادی داشته باشند. زیرا هرچه به سمت انداختن مشکل بر گردن دیگری پیش رویم، وضعیت فعالان بازار، نه تنها بهبود نمی‌یابد بلکه دشوارتر نیز می‌شود.

به نظر وزیر پیشین صنعت و معدن در شرایطی که اعتماد میان نخبگان اقتصادی کشور و مسوولان تضعیف شده، مهیا کردن بستر تعامل دولت و کارشناسان، امری بسیار دشوار است. یکی از دلایل تغییر نگرش کارشناسان به مسوولان آن است که اغلب مسوولان امروز از اجرا و مزایای یک طرح حرف می‌زنند اما فردا آن را تغییر بنیادین داده یا کنار گذاشته و طرح جدید و بعضا متضادی را جایگزین می‌کنند و طبیعی است در چنین وضعیتی نمی‌توان از نخبگان جامعه انتظار داشت که به این وعده‌ها و سخنان مسوولان اعتماد کنند.

مقاله شرق در نهایت نوشته بنابراین قبل از تلاش برای یافتن تدابیر موثر اقتصادی، مسوولان کشور باید در اندیشه شناسایی راهکارهایی باشند که اعتماد نخبگان اقتصادی را احیا کرده و آنان را به ضرورت مشارکت در حل مشکلی ملی متقاعد کنند. خلاصه آنکه، بهتر است، در اولین گام، اعتماد نخبگان جامعه جلب شود و این کار محقق نخواهد شد مگر آنکه مسوولیت‌های کلیدی به افرادی سپرده شود که مورد پذیرش نخبگان هستند.

روزمرگی ارزی و بی اعتمادی مردم به آینده

محمدحسین جعفریان در کلیک تهران‌ امروز نوشته پس از متلاطم شدن بازار سکه و ارز، طبق معمول مردم و رسانه‌ها به دنبال پاسخی قانع کننده از سوی دولتمردان بودند، عجیب آن بود که وزیر اقتصاد و دارایی از پاسخگویی سر باز زد و آن را در حیطه وظایف خود ندانست. به همین ترتیب رئیس کل بانک مرکزی هم پاسخگو نبود. بدیهی است که نمایندگان مجلس وقتی دیدند وزیر اقتصاد مسئولیتی در این رابطه نمی‌پذیرد و از آنجا که مجلس قانونا توانایی سوال کردن و الزام به پاسخگویی رئیس بانک مرکزی را ندارد، ناچار به فکر طرح سوال از رئیس جمهور افتادند. این اتفاق به تشنج بیشتر بازار و نیز کشمکش در صحنه سیاسی کشور و روابط میان قوا منجر می‌شود. از سوی دیگر رئیس جمهور در مواجهه با خبرنگاران و انبوه سوالات آنان در این باره از ایشان درباره ناهار خوردن یا نخوردن‌شان می‌پرسد!

به نوشته این مقاله این همه نشان ‌می‌دهد، دولتمردان در قبال این وضعیت بغرنج تنها سیاست «از این ستون به آن ستون فرج است» را در پیش گرفته و بنا به هیچ اقدام عملی و اجرای هیچ سیاست معلوم و موثری ندارند. پس از آنکه ر وزهای متوالی رسانه‌ها از یک «بمب ارزی» خبر دادند و ملت به کنترل این اوضاع آشفته امیدوار شدند، کاشف به عمل آمد بمب مورد نظر آقایان، فروش دلار به دو درصد زیر قیمت بازار است!

تهران امروز نوشته مردم اما در این میان کارشان از اندوه و اعتراض گذشته و به طنز رسیده است. در ستون‌های حرف مردم یکی از روزنامه‌ها، خواننده‌ای پیام داده بود: وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی گفته‌اند، افزایش نرخ ارز ربطی به آنها ندارد.

مهدی عباسی در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته در هفته‌های اخیر که شوک عجیبی به بازار ارز وارد شده و تصور نمی‌شود که به راحتی این افزایش غیرقابل توجیه قیمت ارز، پایین بیاید، تحلیل‌های مختلفی ارائه شده است. از نقش افزایش شدید نقدینگی طی سال‌های گذشته تا شایعاتی در خصوص یارانه ارزی و گران‌کردن دلار برای پرداخت یارانه‌ها، اما یک نکته اساسی کمتر مورد توجه قرار گرفته و آن توجه به نگرانی عمومی از ادامه وضع موجود و مشاهده ضد و نقیض‌هایی که در اظهارات دولتمردان دیده می‌شود که به بدتر شدن این شرایط کمک کرده است.

به نوشته این مقاله امروز، بیش از هر چیز، ابهام و نگرانی از آینده، شرایط را نامساعد کرده است. شایعاتی در خصوص یارانه ارزی و احتمال افزایش بیشتر قیمت ارز در آینده، سبب شده تا همچنان بازار متلاطم باشد و بیش از همه تولیدکنندگان با نگرانی از فردای اقتصاد، گذران عمر کنند. رفتار دولت طی این مدت که ارز و سکه با افزایش شدید قیمت رو‌به‌رو شده، این استدلال را رقم زده که باید در برابر گرانی‌های شدیدتر هم آماده بود.

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده امروز، در کنار فشار شدیدی که به واسطه افزایش قیمت‌ها بر زندگی مردم وارد می‌شود، مبهم بودن تصمیمات اقتصادی آینده و پاسخگو نبودن دولت نسبت به وظایفش سبب شده تا اقتصاد ایران تحت شعاع شایعات قرار بگیرد و تبدیل کردن ریال به ارز و طلا توسط بخشی از جامعه، نشانه‌های یک نگرانی عمومی است که باید چاره‌ای برای آن اندیشید، در غیر این صورت صدمات وارده به ساختار اقتصادی کشور، غیرقابل جبران است.

راهبردی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی به مناسبت هفته دفاع مقدس که در سالگرد آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق برپا می‌شود نوشته در زمان جنگ مدیران و مسئولان نظام در حوزه‌های مختلف خصوصاً در بخش اقتصادی علیرغم برخورداری از متوسط سنی پائین و تجربه بسیار اندکی که در امور اجرایی و مدیریتی داشتند با اتکاء به همین انگیزه‌ها تمام تلاش خود را برای برقراری حداقل‌های معیشتی مردم و تأمین نیازهای دفاعی بکار می‌بستند و با وجود فراز و فرودهای فراوان در این زمینه بسیار موفق نیز بودند.

امروزه متأسفانه شاهدیم که مدیریت‌های کلان در مناصب اجرایی با کم سلیقگی و یا شاید هم ناآگاهی، خود و کشور را از دانش و تجربه مدیران با سابقه‌ای که در دوران دفاع مقدس، کشور را در بدترین شرایط از نظر درآمدهای ارزی، فروش نفت، تحریم اقتصادی دشمنان و... با کمترین تنش اداره کردند، محروم می‌کنند. کسانی که مدیریت‌های کلان کشور را در اختیار دارند، حتی برای موفقیت خودشان هم که شده لازم است از تجربیات نسل‌های گذشته در زمینه‌های مختلف از جمله مدیریت اقتصادی استفاده کنند.

روزنامه جمهوری اسلامی به شیوه تأمین کالاهای اساسی، روش‌های فروش نفت در دوران تحریم، مدیریت تقاضا در بازارهای داخلی، فرایند کنترل نرخ ارز اشاره کرده که می‌توان برای انجام صحیح آنها از سرمایه مدیریتی کشور استفاده کرد.

تحریم اسکار، خالی کردن میدان

مانی حقیقی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته مهر خشن‌ترین ماه است. ما را یاد جنگ می‌اندازد، یاد ویرانه‌های خرمشهر، یاد از دست رفتن دوست‎ها، یاد رشادت. مهر به ما یادآوری می‌کند که سی‌سال و اندی پیش، مردک ابلهی در بغداد در محاسبه عزت و قدرت ما اشتباه کرد و تصمیم جنون‌آمیزی گرفت، و در نهایت تقاصش را داد، به قیمتی گزاف.

به نوشته این فیلمساز امروز جنگ دیگری در جریان است. مردک دیگری در گوشه دیگری از دنیا تصمیم جنون‌آمیز دیگری گرفته و فیلم ابلهانه‌ای ساخته تا اعتقادات گروه عظیمی از مردم جهان را تحقیر کند. او هم در محاسباتش اشتباه کرده و تقاص اشتباهش را خواهد داد. در این میان، مدیران سینمای ما طی اقدامی که تنها حاصلش بهت‌زدگی ما است، ترجیح داده‌اند میدان را برای او خالی کنند.

مقاله اعتماد نتیجه می گیرد تصمیم مدیران وزارت ارشاد و حوزه هنری مبنی بر تحریم مراسم اسکار حاکی از بی‌تدبیری آنهاست. باورکردنی نیست که سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با بشکن‌زدن دیوانه‌ای خشک‌مغز در دهات آمریکا یک شبه زیر و زبر شود. چرا مدیران سینمای ما جز حذف و تحریم، هیچ وقت ابتکار دیگری برای حل مشکلات در ذهن ندارند؟

ما نرفت پیک‌نیک، ما هست دیپلماتیک

پوریا عالمی در ستون کاناپه کلیک اعتماد از قول نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشته بسیاری از افراد همراه آقای احمدی‌نژاد در سفر نیویورک تنها برای پیک‌نیک به این سفر رفته‌اند. و بر این اساس اضافه کرده در فرودگاه ماموری می گوید: شصت و پنج کیلو اضافه‌بار دارید. جواب می شنود: داریم که داریم... ببخشید ما نمی‌ریم پیک‌نیک‌‌ها... ما همراهان آقای احمدی‌نژادیم.

به نوشته طنز نویس اعتماد با تمام اصرارها مامور می گوید: متوجه شدم... اما بردن چهل عدد سیخ گوجه، شصت عدد سیخ کبابی، منقل، آتش‌زنه، یک گونی زغال خوب، هفت قلیان اعلا، یک ساک تنباکوی دوسیب، طالبی، هلو و موز، شش بادبزن، سه تا انبر، هشت زیرانداز تاشوی شش‌نفره، پانزده بالشت و متکا، شصت جفت دمپایی لاانگشتی، یک گونی برنج ایرانی، دوتا آبکش، سه‌تا قابلمه و پنجاه دست بشقاب و قاشق چنگال، توپ والیبال، توپ پلاستیکی، دو جفت دروازه گل کوچیک و یه مقدار خرت و پرت دیگه، حتی اگه مسافر دیپلماتیک محسوب شوید، به داخل هواپیما ممنوعه.

در ادامه این ستون طنز آمده احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی درباره اعتراض مجلس به هیات صد و بیست، سی، چهل نفره همراهش گفت: اوه... اوه... اوه... جدی می‌گید؟ و مجلس در واکنش به اوه اوه گفتن آقای احمدی‌نژاد گفت: نه بابا. جدی نگفتیم. شوخی کردیم. حالا ما رو دفعه بعد نیویورک می‌بری؟ که در همین لحظه با تذکر آیین‌نامه‌یی مشخص شد این آخرین سفر نیویورک بوده و مجلس نمی‌تواند امیدی به والیبال بازی کردن و جوجه‌کباب درست کردن در چمن‌های محوطه سازمان ملل در نیویورک داشته باشد.

کارتون روز

اعتماد

کارتون روز، فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.