ایران از هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۲۹ رونمایی کرد

به روز شده:  16:08 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۲۹ توسط سپاه پاسداران ایران ساخته شده است

رسانه های دولتی ایران گزارش داده اند که این کشور یک هواپیمای بدون سرنشین دور برد ساخته است که قابلیت پرواز بر اکثر مناطق خاور میانه را دارد.

سپاه پاسداران ایران گفته است هواپیمای بدون سرنشین موسوم به شاهد ۱۲۹ دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتر و قادر به حمل بمب و موشک است.

گزارش شده که این هواپیمای بدون سرنشین قابلیت اجرای دو نوع عملیات شناسایی و رزمی را دارد.

رونمایی از این هواپیمای بدون سرنشین در پی یک رزم‌آیش نظامی آمریکا و کشورهای متحد با آن در خلیج فارس صورت گرفته است.

سی کشور در این تمرین نظامی برای جمع آوری مین‌های دریایی فرضی در خلیج فارس و تنگه هرمز شرکت کردند. بیست درصد نفت خام جهان از تنگه هرمز می گذرد.

مقامات ایرانی سال گذشته یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را به نمایش گذاشتند که به گفته آنها از طریق عملیات الکترونیکی به کنترل ایران در آمده بود و در این کشور فرود آمد.

آمریکایی ها می گویند که ایران این هواپیمای بدون سرنشین را از طریق جنگ الکترونیک و عملیات سایبری تحت کنترل خود در نیاورده بود و آن هواپیما خود دچار نقص فنی شده بود.

امیرعلی حاجی زاده، رییس برنامه هوافضای سپاه بعدا گفته بود که ایران از هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی شبیه سازی خواهد کرد اما مشخص نیست که آیا تکنولوژی شاهد ۱۲۹ از روی مدل هواپیمای آمریکایی ساخته شده است یا نه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.