آخرین سخنرانی احمدی‌نژاد در سازمان ملل: زنده باد بهار

به روز شده:  18:22 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

آقای احمدی‌نژاد باز هم به انتقاد از "مدیریت" جهانی پرداخت

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل از ساختار انحصاری قدرت جهانی و سلطه‌گری کشورهای قدرتمند انتقاد کرد.

نمایندگان کانادا به هنگام سخنرانی رییس جمهور ایران مجمع عمومی را ترک کردند و هیات آمریکایی نیز از ابتدا در محل سخنرانی حضور نداشت و آن را تحریم کرد.

با وجود آن که آقای احمدی‌نژاد به تکرار گفته‌های خود درباره اموری چون اشغال عراق و افغانستان به دست آمریکا و متحدانش، اصلاح مدیریت جهانی، مساله فلسطینی‌ها و اسرائیل و هولوکاست پرداخت، لحن او نسبتا آرام و متفاوت با سخنرانی‌های پیشین او بود.

آقای احمدی‌نژاد با استفاده از تعابیری شاعرانه اشاره‌هایی آخرالزمانی به وضعیت مطلوب جهان کرد و نقدهایی کلی درباره مشکلات جهانی بیان کرد.

جمشید برزگر، تحلیلگر بی بی سی در امور ایران

محمود احمدی نژاد در سخنرانی طولانی خود، که آخرین سخنرانی اش در مقام رییس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل محسوب می شد، به همه چیز پرداخت، جز تمامی مسایلی که به ایران مربوط می شود و در سخنرانی شماری از دیگر رهبران جهان، از جمله باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به صراحت به آنها پرداخته شده است.

هشتمین سخنرانی آقای احمدی نژاد، در واقع تکمله ای بود بر هفت سخنرانی پیشین او در تحلیل کلی اش از گذشته و امروز جهان و سرنوشت بشریت آن گونه که او مطلوب می انگارد.

با این همه، شاید مخاطبان او، بیشتر به امید شنیدن پاسخ های جمهوری اسلامی به نگرانی هایی بودند که اکنون به یکی از اصلی ترین موضوعات مورد مناقشه در جهان بدل شده است و دامنه اش از فعالیت های اتمی تا نقشی که این کشور در منطقه و در از جمله در حال حاضر در سوریه ایفا می کند، گسترده است.

اما موضوعاتی که محمود احمدی نژاد برای آخرین سخنرانی اش گزیده بود، لحن و عباراتی که به کار برد و چشم اندازی که برگزیده بود تا از آن به تحلیل بشریت و موقعیتش در گذشته و حال و آینده در کلی ترین شکل بیانی ممکن، بپردازد، عملا نشان داد که رهبران جمهوری اسلامی تمایلی به بحث در باره مسایل عمده کشور خود در میان رهبران کشورهای عضو سازمان ملل متحد ندارند.

نتیجه سخنانی از این دست، جز آن نمی تواند قلمداد شود که رهبران ایران ترجیح داده اند به جای بهره گرفتن از این فرصت برای تببین سیاست های منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی، برخلاف همتایان خود در این نشست، از جنسی دیگر سخن بگویند که در ذات خود نمی تواند به "گفت و گو" بینجامد.

او درباره بحران سوریه، بزرگترین متحد منطقه‌ای ایران، چیزی نگفت. همچنین درباره پرونده هسته‌ای ایران و تنش‌های لفظی که اخیرا علیه ایران بالا گرفته و سبب نگرانی‌هایی درباره خطر بروز جنگ شده، اظهارنظری نکرد.

او از گسترش فقر و فاصله طبقاتی، مصرف‌گرایی، رنگ باختن ارزش‌های اخلاقی، تضعیف نهاد خانواده، رقابت‌ تسلیحاتی کشورهای جهان و همچنین تخریب محیط زیست انتقاد کرد. اشاره به برگزاری نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها بخش دیگری از سخنان او بود.

آقای احمدی‌نژاد در اشاره به واقعه ١١ سپتامبر و تبعات آن، شیوه برخورد ایالات متحده با اسامه بن لادن، رهبر القاعده را نقد کرد و گفت بن لادن باید محاکمه می‌شد و اطلاعات مربوط به او به طور شفاف در اختیار مردم آمریکا و جهان قرار می‌گرفت.

رییس‌جمهور ایران گفت: "خوشبختانه اکنون در نقطه عطف تاریخی قرار داریم. از یک سو نظام مارکسیستی دیگر از جایگاهی در دنیا برخوردار نیست و عملا از صحنه تدبیر مدیریتی حذف گشته و از سوی دیگر نظام سرمایه‌داری نیز در باتلاقی که به دست خود پدید آورده گرفتار آمده."

آقای احمدی نژاد در بخشی از سخنانش با اشاره به امام دوازدهم شیعیان گفت که "ظهور منجی و مسیح و یاران صالح جهانی آنان نه از طریق جنگ و زور بلکه از مسیر بیداری اندیشه و توسعه مهر در همگان، آینده همیشه روشن بشر را با طلوع خورشید پرفروغ و بی غروب آگاهی و آزادی رقم خواهد زد و در تن سرد و یخ زده جهان شور خواهد ریخت. او بهار را به جان آدمیت و جهان بشریت هدیه خواهد کرد، او خود بهار است و با آمدنش به زمستان وجود بشر در زنجیر جهل، فقر و جنگˈ پایان می بخشد و فصل شکفتن و شکوه انسان را فریاد می زند."

رئیس جمهور ایران گفت که "اکنون می توان رایحه خوش و نسیم روح انگیز بهار انسانها را حس کرد. بهاری که در آغاز آن هستیم اختصاص به نژاد، قوم، ملت و منطقه خاصی ندارد و به زودی همه سرزمین‌ها را در آسیا، اروپا، افریقا و امریکا فرا خواهد گرفت."

آقای احمدی‌نژاد آخرین سخنرانی خود در سازمان ملل را با این جملات تمام کرد "زنده باد بهار، زنده باد بهار و باز هم زنده باد بهار."

این هشتمین باری بود که آقای احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد. او در سفر خود به نیویورک با بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل نیز دیدار کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.