روزنامه شرق توقیف شد

به روز شده:  18:36 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

آقای حیدری گفته است قصد نداشته به کسانی که در جنگ شرکت کرده‌اند توهین کند

هیات نظارت بر مطبوعات در ایران روزنامه شرق را به دلیل انتشار یک کاریکاتور توقیف کرده است.

این هیات در نشست ویژه خود رای به توقیف این نشریه داده است.

برای مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه نیز قرار بازداشت صادر شده است.

پیش از این، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، به خبرگزاری فارس گفته بود که با مقامات قضایی برای توقیف روزنامه شرق مذاکره کرده است. آقای حسینی گفته این روزنامه مروج فرهنگ غرب است و باید تکلیفش یکسره شود.

انتشار کاریکاتوری در روزنامه شرق، که در آن صفی از افراد در حال بستن چشم یکدیگر هستند، انتقاد برخی مقامات حکومت ایران را برانگیخته است. آنان می‌گویند این کاریکاتور یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند و به همین دلیل این کاریکاتور را توهین به آنان دانسته‌اند.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران با امضای متنی، نسبت به این کاریکاتور به عنوان "کاریکاتور موهن به رزمندگان دفاع مقدس که در روزنامه شرق به چاپ رسیده" اعتراض کرده‌اند.

برخی از چهره‌های محافظه‌کار از ضرورت برخورد با روزنامه شرق و مجازات هادی حیدری، کاریکاتوریست آن سخن گفته اند.

آقای حیدری در توضیحی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده گفته است قصد توهین به سربازان ایرانی را نداشته و به آنان احترام می‌گذارد.

روزنامه شرق از معدود رسانه‌های 'مستقل' است که پس از محدود شدن فضای سیاسی ایران، در پی ناآرامی‌های بعد از انتخابات، همچنان به فعالیت ادامه می‌دهد.

این روزنامه تا کنون چندین بار توقیف شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.