احمدی نژاد: "آماده مذاکره ایم"

به روز شده:  03:23 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

محمود احمدی نژاد در کنفرانسی خبری در نیویورک گفت در صورتی که ایران بتواند اورانیوم غنی شده بیست درصدی را از کشورهای دیگر خریداری کند غنی سازی بیست درصدی اورانیوم را متوقف خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در کنفرانسی خبری در نیویورک از آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا گفت.

آقای احمدی نژاد گفت علیرغم اینکه آمریکا از تحریم برای "انتقام گرفتن" از مردم ایران استفاده می کند دولت او حاضر است با واشنگتن گفتگو کند.

رییس جمهوری ایران در عین حال گفت اگر تهران بتواند اورانیوم غنی شده بیست درصدی را برای مصارف پزشکی از کشورهای دیگر خریداری کند دیگر اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد تولید نخواهد کرد.

این کنفرانس خبری درحالی برگزار می شود که قرار است روز پنج شنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

انتظار می رود آقای نتانیاهو از این سخنرانی برای انتقاد جدی از ایران استفاده کند.

جیمز رابینز خبرنگار بی بی سی در نیویورک می گوید قرار است نخست وزیر اسراییل ایران را خطرناک ترین کشور جهان معرفی کند و بگوید نباید به تهران اجازه داد به خطرناک ترین اسلحه جهان، یعنی تسلیحات هسته ای مجهز شود.

پیشتر نخست وزیر اسراییل تلاش کرده بود دولت آمریکا را به تعیین خط قرمزی وادارد که در صورت عدول از آن اقدام نظامی علیه ایران صورت بگیرد.

با این همه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد گفت هنوز بر این باور است که وقت برای حل دیپلماتیک بحران هسته ای ایران باقی است.

آمادگی در نیویورک، تذکر در تهران

گفته های محمود احمدی نژاد درنیویورک درباره گفتگو با آمریکا در ایران جنجال آفرین شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی ایران عنوان یک خود را به تذکر کتبی نمایندگان مجلس به رییس جمهوری اختصاص داده است.

۲۵ نماینده مجلس روز چهارشنبه مواضع دولت درباره مذاکره با آمریکا را "نامناسب دانستند و به رییس جمهوری تذکر کتبی داده اند.

این نمایندگان در تذکر خود گفته اند موضع محمود احمدی نژاد در خصوص مذاکره با آمریکا "با راهبرد عزت، مصلحت و حکمت کشور" ناسازگار است.
محمدحسين دهدشتی نماينده آبادان گفته های رییس جمهوری را "نسنجيده و تأمل برانگيز" خوانده و گفته موضع او درباره ربطه با مذاكره با آمريكا مخالف مصوبه شورای عالی امنيت ملی کشور است.

از سوریه تا کانادا

رییس جمهوری ایران در کنفرانس خبری خود قطع رابطه کانادا با تهران را "بی اهمیت" دانست و گفت: "هر کشور حق دارد با کشور دیگه رابطه داشته باشد یا نداشته باشد، من این مووضوع را خیلی مهم نمی دانم."

آقای احمدی نژاد با تاکید بر این که ایران رابطه اقتصادی چندانی با کانادا نداشته گفت: "در هر رابطه منافعی برای هر دو طرف هست که با قطع شدن رابطه منافع هم از بین می رود."

این در حالی است که چندی پیش وزیر خارجه آقای احمدی نژاد از کانادا به دلیل تعلیق روابط با ایران انتقاد کرد و گفت جمهوری اسلامی می خواهد "بهترین روابط را با کانادا داشته باشد."

کانادا سفارت خود در ایران را تعطیل کرده و دیپلمات های ایرانی در خاک خود را نیز وادار به ترک کانادا کرد.

رییس جمهوری ایران در عین حال از تلاش برای تشکیل گروه تماسی تازه برای حل بحران سوریه گفت و ابراز امیدواری کرد کسانی که "بر طبل جنگ می کوبند شرایط سوریه را درک کنند" و به تفاهم در این کشور کمک نمایند.

آقای احمدی نژاد در این سخنرانی گزارش ها درباره حضور سپاه قدس در سوریه را که به نقل از فرمانده سپاه پاسداران ایران منتشر شده بود تکذیب کرد و گفت نقل قول ها غلط بوده است.

ده روز پیش سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران حضور تعدادی از نیروهای سپاه قدس در سوریه را تأیید کرده بود، اما گفته بود این حضور به معنای حضور نظامی نیست

به گفته آقای جعفری "ایران در مقایسه با بعضی کشورهای عربی و غیرعربی، در سوریه حضور نظامی ندارد. ما به سوریه، به عنوان حلقه مقاومت که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره داشتند، کمک های فکری و مشاوره ای می دهیم و به آن افتخار می کنیم. سپاه هر گونه مساعدت فکری و حتی حمایت اقتصادی انجام می دهد، اما حضور نظامی ندارد".

سخنگوی وزارت خارجه ایران در محاصره معترضان

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران که در حال حاضر در نیویورک است روز گذشته هنگام عبور از خیابان مورد حمله گروهی از ایرانیان معترض قرار گرفته است.

وب سایت روزنامه وال استریت ژورنال نیز تصاویری را از این حادثه منتشر کرده که نشان می دهد پلیس تلاش می کند آقای مهمانپرست را از حمله چند معترض خشمگین حفظ کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در این تصویر چهره ای پریشان و لباسی به هم ریخته دارد.

مشخص نیست آیا این دیپلمات ایرانی بدون حضور هیات همراه و یا محافظان خود به خیابان آمده و یا از آنها جدا افتاده است.

پلیس نیویورک توانسته آقای مهمانپرست را نهایتا از خیابان عبور دهد و به منطقه ای امن برساند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.