مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ٦ مهر

به روز شده:  08:44 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391
روزنامه ها

برخی از روزنامه های امروز صبح تهران، با چاپ عکس و تیتر اول خود به اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مبنی بر "آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا» پرداخته اند و چند روزنامه اقتصادی هم با اشاره به رشد شاخص بورس اوراق بهادار تهران، دلایل موفقیت آن را در روزهای اخیر تحلیل کرده اند.

روزنامه جهان صنعت شاید معدود روزنامه صبح امروز است که بیانیه مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده شرق، را در صفحه اول خود به چاپ رسانده است.

اعتراض نمایندگان مجلس به اظهارات احمدی نژاد

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است که 26 نفر از نمایندگان مجلس در تذكری كتبی به رئیس‌جمهور نسبت به اظهارات وی درباره مذاكره با آمریكا اعتراض كرده و آن را ناسازگار با راهبرد عزت، مصلحت و حكمت جمهوری اسلامی دانستند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، محمدحسین دهدشتی نماینده آبادان نیز با انتقاد از تعداد همراهان رئیس‌جمهور در سفر به نیویورك گفته: «طبق اصل 176 قانون اساسی اظهارات نسنجیده و تأمل برانگیز رئیس‌جمهور درباره مذاكره با آمریكا مخالف مصوبه شورای عالی امنیت بوده است.»

به گزارش این روزنامه، آقای احمدی نژاد در سفر اخیرش به نیویورک گفته که معتقدم امكان تداوم این شرایط بین ایران و آمریكا وجود ندارد و باید این وضعیت بهبود یابد. وی تصریح می‌كند: دو كشور بزرگ، موثر و قدرتمند، 33 سال است كه رودرروی یكدیگر قرار گرفته‌اند اما امروز شرایط بین‌المللی شكل دیگری دارد.

روزنامه جهان صنعت: به هیچ وجه نیت توهین نداشتیم

روزنامه جهان صنعت در صفحه اول خود بیانیه مهدی رحمانیان، مدیرمسوول روزنامه شرق را کامل به چاپ رسانده است. ظاهرا آقای رحمانیان قبل از آن که بازداشت و روانه زندان اوین شود متن این بیانیه را در اختیار رسانه ها قرار داده است.

در این بیانیه که چهار بند دارد آقای رحمانیان اول می نویسد که خود در سال های جنگ ایران و عراق رزمنده بوده و پدر هادی حیدری کاریکاتوریست هم همینطور. پس آنها کاملا به رزمندگان احترام قائل هستند.

در بند چهار بیانیه آقای رحمانیان می گوید که اگر کاریکاتور مذکور حاوی پیام توهین‌آمیز بود باید بلافاصله بعد از انتشار، انتقادها آغاز می‌شد اما نکته اینجاست که اولین اعتراض‌ها پس از حداقل 24 ساعت و به طور عمده در حوزه معدودی رسانه‌های خاص آغاز شد و سپس کسانی هم به زمره منتقدان پیوستند.

به نوشته مدیر مسئول روزنامه شرق، منتقدان به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ دسته اول کسانی هستند که در بیان انتقاد خود، اهداف مغرضانه ندارند. با اینکه تاکید دارم به هیچ‌وجه قصد و نیت توهین در انتشار این طرح نبوده اما اگر این گروه از منتقدان به هر علتی توضیحات ما را کافی نمی‌دانند از آنان پوزش می‌طلبیم.

اما معدودی که در دسته دوم می‌گنجند با ارایه برداشتی ناواقعی از طرح، دنبال تسویه‌حساب سیاسی هستند که با آنان حرفی نیست و تنها می‌توان امید بست که ان‌شاءالله خداوند همه ما را به راه راست هدایت کند.

روزنامه کیهان: زمستان آمریكا در بهار سوریه

سعدالله زارعی، در یادداشت روز کیهان نوشته است که موقعیت منطقه ای همراهان سوریه طی یكی دو ماه اخیر به نحو بارزی بهبود پیدا كرده است. ایران به عنوان متحد استراتژیك سوریه به ریاست جنبش عدم تعهد رسید و عراق دوست سوریه به ریاست اتحادیه عرب رسید.

به ادعای سرمقاله کیهان، از طرف دیگر موقعیت عربستان و قطر در سازمان های منطقه ای تا حد زیادی تضعیف شد به گونه ای كه طی دو ماه اخیر شاهد غیبت مقامات عربستان یا كاهش سطح حضور دیپلماتیك عربستان در بسیاری از نشست های مهم منطقه بوده ایم.

آقای زارعی در ادامه نوشته که شكست برنامه تغییر در سوریه تا مدت ها محافل همگرا با غرب در منطقه را به حاشیه می برد و از این رهگذر یك بار دیگر ثابت شد كه غرب قادر به مدیریت صحنه ای كه در نقطه مقابل آن جبهه مقاومت قرار دارد نیست و در جبهه ای كه یك طرف آن مقاومت باشد امكان غلبه به نفع غرب وجود ندارد.

به نوشته کیهان، یك نكته مهم دیگر در بحران سوریه وضعیتی بود كه در جغرافیای لبنان برای حزب الله پیش آمد. غرب و همگرایان لبنانی آن تحولات سوریه را یك چالش كمرشكن برای حزب الله می دانستند چرا كه فضای توام با خشونت حاكم بر رفتار دولت و مخالفان دولت سوریه را با استراتژی شناخته شده حزب الله كه پرهیز از ورود به چالش های داخلی بود مغایر می دانستند.

در پایان سرمقاله امروز کیهان آمده که تحولات سوریه در نهایت در یك فرایند سوری سوری قرار گرفته است از این رو طی هفته های اخیر شاهد نشست های مخالفان سیاسی نظام سوریه در برابر مخالفان امنیتی سوریه در دمشق بودیم. روسیه و ایران ابتكار عمل تحرك سیاسی و مدیریت توافق دولت و مخالفان را به عهده گرفته اند. این موضوعی است كه تحولات سوریه را به یك سرانجام مناسب سوق می دهد.

روزنامه تهران امروز: تناقض آشکار غرب در ادعای ضد تروریستی

روزنامه

جواد هاشمی نژاد، در یادداشت روز تهران امروز نوشته است که خروج مجاهدین خلق از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، تناقض در گفتار و عمل این کشور است. به نوشته یادداشت نویس تهران امروز، این اقدام آمریكا نه تنها دشمنی به طور آشكار با دولت جمهوری اسلامی ایران است، بلكه دشمنی این كشور با مردم ایران را نشان می‌دهد.

بعد آقای هاشمی نژاد این سوال را مطرح می کند که وظیفه دستگاه دیپلماسی ایران در این میان و درباره این موضوع چیست؟ نخست آنكه ما باید مواضع و مخالفت خود را با این اقدام آمریكا به طور شفاف اعلام كنیم، همانگونه كه عراق هم در همین زمینه حقوق خود را در مجامع بین‌المللی پیگیری و بیان می‌كند، ما نیز باید به دنبال احقاق حق خود از این اقدام آمریكا جلوگیری كنیم و باید پیگیری‌های قضایی، حقوقی و سیاسی خود را در مجامع بین‌المللی ادامه دهیم.

روزنامه جهان صنعت: نگرش سهامداران و رشد شاخص

احسان رضاپور، عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری آوای آگاه، در یادداشت صفحه اول روزنامه جهان صنعت نوشته است که تحلیل این روزهای بورس نمی‌تواند خیلی پیچیده باشد و رکوردشکنی‌های شاخص کل معاملات که برای دومین روز ادامه پیدا کرده، سهامداران را غافلگیر کرده است.

این تحولات در روزهایی که بازارهای موازی همانند ارز و سکه در بهترین روند داد و ستد خود بین مردم و دلالان است حاوی نکات جالب توجهی می‌باشد؛ اینکه سرمایه‌گذاران بورس دیگر به صورت کلی سرمایه‌های خود را به این‌گونه بازارها سرازیر نمی‌کنند بهترین اتفاق برای تالارهای معاملاتی اوراق بهادار ایران است. به واقع تغییر نگرش معامله‌گران کشور و نگاه بلندمدت آنان به نهاد سرمایه‌گذار خود به خوبی توانسته است بورس را در بهترین شرایط بازارهای موازی حفظ کند و باعث رشد قیمت سهم‌ها شود.

در کنار این نگرش باید به تحولات پیرامون شرکت‌های کوچک و بزرگ بورس در صنایع متفاوت که در شش ماهه اخیر در بورس فعال بوده‌اند هم توجه شود.

به نوشته روزنامه جهان صنعت، این فعالیت‌ها در کنار نوسان‌های ارزی باعث شده است بخش بزرگی از این شرکت‌ها که در امر صادرات کالا و خدمات به معامله با طرف‌های خارجی خود می‌پردازند از شکسته شدن قیمت‌های ارز و رشدهای بی‌سابقه آن به خوبی در بازدهی و رشد قیمت‌های سهم خود و همزمان رشد بازدهی و افزایش شاخص کل استفاده کنند. به صورت موازی نیز سهامداران اشتیاق بیشتری برای سرمایه‌گذاری در این‌گونه شرکت‌ها پیدا کرده‌اند و صف‌های خرید این‌گونه سهم‌ها نیز به خوبی گواه این تحول است.

آقای رضاپور در ادامه می نویسد، در ماه اخیر بازارهای کالایی به خصوص فلزات و کانی‌های فلزی در سطح جهانی با رشد قیمت مواجه شده‌اند و با تاثیر مستقیم آن بر شرکت‌های بورسی داخل، این بخش از شرکت‌ها نیز به طرز قابل‌ توجهی با افزایش قیمت و اقبال معامله‌گران روبه‌رو شده‌اند.

روزنامه دنیای اقتصاد: شاخص 28 هزار واحدی بورس؛ علت‌ها و معلول‌ها

میثم هاشم‌خانی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که اکنون دیگر با قاطعیت نسبی می‌توان ادعا کرد که اصلاحات اخیر در سیاست‌های ارزی کشور، سیگنال مثبتی از جانب سرمایه‌گذاران ارزیابی شده و با امیدوار ساختن آنها نسبت به علمی‌تر و منطقی‌تر شدن سیاست‌های اقتصاد کلان کشور، باعث شده است که در هفته ابتدایی مهرماه شاهد روانه شدن حجم انبوهی از سرمایه‌ها به سمت خرید سهام در بورس باشیم.

به نظر آقای هاشم خانی، کلیدی‌ترین عامل رشد شاخص بورس در هفته اخیر، به سیاست هوشمندانه اتخاذشده با هدف حرکت به سمت بازار ارز تک‌نرخی و جمع کردن بساط انبوه ثروت‌های بادآورده ناشی از وجود شکاف قیمتی 1200 تومانی بین قیمت دولتی و قیمت بازار آزاد دلار مربوط می‌شود.

علاوه بر این آقای هاشم خانی نوشته است که اتخاذ سیاست اخیر در زمینه به رسمیت شناختن قیمت بازار آزاد ارز، سیگنال مثبتی در زمینه اصلاحات قریب‌الوقوع علمی و منطقی در مدیریت اقتصادی کلان کشور به شمار می‌رود؛ وضعیتی که به سرعت باعث شد بسیاری از سرمایه‌گذاران خوش‌بینی مناسبی نسبت به چشم‌انداز رونق مدیریت خردمندانه در اقتصاد کشور به دست آورند و تصمیم بگیرند سرمایه‌های خود را به سمت خرید سهام شرکت‌های تولیدی مختلف روانه کنند. اما در کنار اینها، نباید از تاثیر محسوس تحولات دیپلماتیک بر شاخص بورس سهام غافل شد. سال‌هاست تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران بورس سهام تهران، نیمی از هوش و حواس خود را به تحولات حوزه سیاست خارجی اختصاص داده‌اند. به این ترتیب طبیعی‌ است که مواضع اخیر محمود احمدی‌نژاد در نیویورک، به مثابه سیگنال مثبتی در عرصه دیپلماتیک ارزیابی شده و خوش‌بینی بیشتر سرمایه‌گذاران بورس سهام را به دنبال داشته باشد.

روزنامه تهران امروز: مدیریت اجرایي نیاز به بازنگری دارد

روزنامه تهران امروز گفتگویی را با مسعود میركاظمی عضو سابق كابینه دولت و نماینده فعلی مجلس چاپ کرده است که در آن آقای میرکاظمی نقد‌هایي را به عملكرد اقتصادی دولت وارد می داند. وی در بخشی از مصاحبه خود در باره مسائل اقتصادی، با بیان اینكه موافق تشكیل بورس ارز نیست گفته است: برای رفع مشكلات باید همه عوامل موثر در بروز مشكل مرتفع شود نه تنها یك مسئله. به اعتقاد آقای میرکاظمی اینكه بخواهیم عرضه ارز را در جایي خاص متمركز كنیم نشان‌دهنده این است كه به سیستم بانك‌های خود اعتماد نداریم وقتی به سیستم بانكی اعتماد نداریم یا به هر دلیل توان مدیریت آن را نداریم مشكل مرتفع نمی‌شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.