سخنگوی وزارت خارجه ایران در نیویورک مورد تهاجم قرار گرفت

به روز شده:  06:29 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

حمله معترضان خشمگین به سخنگوی وزارت خارجه ایران در نیویورک

گروهی از مخالفان حکومت ایران به سخنگوی وزارت خارجه ایران در نیویورک حمله کردند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نیویورک هدف تهاجم گروهی از معترضان قرار گرفته است.

منابع خبری گزارش کرده اند که گروهی از معترضان به جمهوری اسلامی که در نزدیک ساختمان سازمان ملل متحد تجمع کرده بودند، هنگام عبور رامین مهمانپرست، دستیار وزیر و سخنگوی وزارت خارجه ایران، به او نزدیک و "با او مواجه شدند."

به گزارش آسوشیتدپرس، پل براون، سخنگوی پلیس نیویورک گفته است که معترضان، آقای مهمانپرست را شناسایی و تهدید کردند.

آقای براون افزوده است که به نظر می رسد که تهدید این مقام ایرانی "جنبه لفظی داشته" و ضرب و جرحی صورت نگرفته است.

فیلم های منتشر شده در مورد این حادثه، رامین مهمانپرست را در محاصره معترضان نشان می دهد. چهره ها چندان مشخص نیست اما صدای الفاظ توهین آمیز شنیده می شود.

در این فیلم‌ها، پس از چند لحظه، ماموران پلیس با متفرق کردن افراد که شخصی را در محاصره دارند، او را به اتومبیل پلیس اسکورت کرده و از محل دور می کنند.

در ایران،خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - در گزارشی تحت عنوان "ضرب و شتم مهمانپرست توسط اعضای گروهک منافقين در نيويورک" به نقل از خبرنگار خود در نیویورک، سازمان مجاهدین خلق را مسئول حمله به آقای مهمانپرست معرفی و افزوده است که مسئولیت حفظ جان دیپلمات ها و اعضای هیات های اعزامی به سازمان ملل برعهده دولت آمریکاست.

وبسایت خبرآنلاین هم به نقل از وبسایت شرق، عکسی از این ماجرا را که در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال چاپ شده بود، منتشر کرده است.

فیلم یوتیوب

ماموران پلیس آمریکا سخنگوی وزارت خارجه ایران را به سوی اتومبیل پلیس اسکورت می کنند

این تصویر کاملا واضح است و آقای مهمانپرست را ظاهرا همراه با ماموران پلیس محافظ نشان می دهد.

تصویر خبر آنلاین تحت عنوان "تصویری از حمله منافقین [مجاهدین خلق ایران] به مهمانپرست" چاپ و در زیر آن نوشته شده است که "جمعی از منافقین و سلطنت طلبان به وی حمله کرده و او را مورد ضرب و شتم قرار دارند."

در ادامه این مطلب تاکید شده که حفظ امنیت هیات های اعزامی به اجلاس سازمان ملل، بر عهده نیروهای امنیتی ایالات متحده است.

تجمع مخالفان در برابر سازمان ملل

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل هم گفته است که گروه مجاهدین خلق مسئول تهاجم به آقای مهمانپرست بوده اند.

وی افزوده است که "در حالیکه قرار است این گروه از فهرست گروه های تروریستی دولت آمریکا خارج شود، باید انتظار چنین رفتارهای تهاجمی را از یک گروهک تروریستی داشت."

اخیرا، گزارش شده است که از آنجا که دولت آمریکا معتقد است که سازمان مجاهدین خلق در سال های اخیر مرتکب اقدامات تروریستی نشده، در نظر دارد این سازمان را از فهرست گروه های تروریستی خارج کند.

تظاهرات ضد جمهوری اسلامی در برابر سازمان ملل

حضور رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل با تجمع اعتراضی علیه جمهوری اسلامی همراه بود

در چنین صورتی، حمایت و کمک به این سازمان ناقض قوانین ایالات متحده نخواهد بود.

این تصمیم در عین حال باعث انتقاد شدید جمهوری اسلامی شده است.

دولت ایران سازمان مجاهدین خلق را به اقدامات تروریستی متهم کرده و مسئول کشتن گروهی از مقامات جمهوری اسلامی به خصوص در دهه ١٩٨٠ می داند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم از جمله کسانی است که در آن زمان در اثر انفجار بمب زخمی شد و مجاهدین خلق مسئول این عملیات شناخته شدند.

خبر مربوط به تهدید آقای مهمانپرست در برخی دیگر از رسانه های محلی آمریکا نیز با توضیحات و تصاویری متفاوت منتشر شده است.

از جمله رونامه "نیویورک دیلی نیوز" عکسی از یک مرد آمریکایی را منتشر کرده که گفته است در اعتراض به دشمنی مقامات جمهوری اسلامی با آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران را هدف حمله قرار داده است.

در این گزارش آمده است که گروهی از ایرانیان مخالف حکومت ایران و تعدادی از شهروندان آمریکایی در اعتراض به حضور رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی، نزدیک ساختمان سازمان ملل اجتماع کرده بودند.

همچنین، گروهی از مخالفان حکومت سوریه نیز در اعتراض به آنچه که حمایت و کمک دولت ایران به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می خواندند، در این تجمع حضور داشتند.

هنوز مقامات جمهوری اسلامی نسبت به حادثه مواجهه با آقای مهمانپرست واکنش رسمی نشان نداده اند و از اعتراض احتمالی آنان نسبت به این حادثه هم گزارشی منتشر نشده است.

روز گذشته، محمود احمدی نژاد که ریاست هیات اعزامی ایران به اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را برعهده دارد، در جلسه مجمع عمومی سخنرانی کرد که در مقایسه با سخنرانی های او در سال های قبل، معتدل تر توصیف شده است.

در عین حال، برخی ناظران گفته اند که موضعگیری "معتدل تر" آقای احمدی نژاد در نیویورک منعکس کننده شرایط داخلی ایران نیست و در روزهای اخیر، علاوه بر بازداشت برخی از افراد سرشناس حکومتی، یک روزنامه مستقل دیگر نیز توقیف شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.