مجاهدین خلق از فهرست تروریستی آمریکا حذف شد

به روز شده:  09:19 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

مجاهدین خلق و فهرست گروه های تروریستی

روز جمعه، وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه ای رسما سازمان مجاهدین خلق ایران را از فهرست گروه‌های تروریستی این کشور خارج کرد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه ای رسما سازمان مجاهدین خلق ایران را از فهرست گروه‌های تروریستی این کشور خارج کرد.

در اطلاعیه روز جمعه ۲۸ سپتامبر (هفتم مهر) وزارت خارجه آمریکا آمده است: "وزیر خارجه آمریکا (هیلاری کلینتون) بنابر مفاد قانونی تصمیم گرفت که سازمان مجاهدین خلق و حامیان این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده خارج کند."

علت این تصمیم "عدم ارتکاب به اعمال تروریستی در ۱۰ سال گذشته" توسط سازمان مجاهدین اعلام شده است. علاوه بر این اعلام علنی سازمان مجاهدین خلق برای کناره گیری از فعالیت های مسلحانه و همکاری اعضای این گروه در تخلیه اردوگاه اشرف عراق، دیگر مواردی است که کاخ سفید را برای حذف نام این گروه از لیست سازمان‌های تروریستی مجاب کرده است.

اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق

یک دادگاه فدرال در آمریکا پیش تر به وزیر امور خارجه آمریکا تا روز اول اکتبر امسال فرصت داده بود تا درباره حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی تصمیم بگیرد

با این وجود در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که "حذف نام سازمان مجاهدین خلق به این معنی نیست که ما (دولت آمریکا) سابقه فعالیت های این گروه را از یاد برده‌ایم؛ فعالیت‌هایی که به کشتن شهروندان آمریکایی در ایران در دهه ۷۰ میلادی انجامید و هم حمله‌ای که در داخل خاک آمریکا در سال ۱۹۹۲ توسط این گروه صورت گرفت؛ همچنین با توجه به بدرفتاری‌هایی که این سازمان با اعضای خود کرده است."

نحوه نگرش‌های رهبران این سازمان و "سبک سختگیرانه" زندگی اعضای این گروه در کمپ اشرف عراق، بارها مورد انتقاد فعالان سیاسی و ناظران مسائل ایران قرار گرفته تا جایی که سازمان عفو بین الملل مواردی از این رفتارها را مصداق شکنجه ارزیابی کرده است.

خبر خارج شدن نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست تروریستی آمریکا جمعه گذشته و در طی ارسال نامه محرمانه وزارت خارجه به کنگره آمریکا رسانه‌ای شد اما اطلاعیه رسمی وزارت خارجه امروز منتشر شده و جنبه قانونی به خود گرفته است.

یک دادگاه فدرال در آمریکا پیشتر به وزیر امور خارجه آمریکا تا روز اول اکتبر امسال فرصت داده بود تا درباره حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی تصمیم بگیرد.

خارج شدن نام این سازمان از فهرست تروریستی آمریکا علاوه بر اینکه جنبه قانونی به فعالیت‌های این سازمان می‌بخشد، به حدود سه هزار نفر از اعضای باقیمانده این گروه در عراق برای سفر و اقامت قانونی در کشورهای مختلف جهان کمک خواهد کرد.

مریم رجوی، یکی از رهبران مجاهدین خلق، قرار دادن این سازمان در لیست تروریستی را "هدیه‌ای به رژیم ملاها" خوانده و خروج مجاهدین از این لیست را دلیلی بر نادرستی ادعاهای پیشین علیه مجاهدین خلق دانسته است.

خانم رجوی گفته که مهم‌ترین پیامد این اتفاق درون خود ایران خواهد بود و "توازن قوا تغییر خواهد کرد."

این رهبر مجاهدین از هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به خاطر "جسارتش" قدردانی کرده است.

سازمان مجاهدین خلق در دوران جنگ عراق علیه ایران به حکومت صدام حسین پیوست و در کنار ارتش عراق در جنگ علیه ایران مشارکت کرد.

این گروه حتی پس از اعلام آتش بس میان تهران و بغداد در عملیاتی تحت عنوان فروغ جاویدان (مرصاد) با عبور از مرزهای غربی ایران به رویارویی مسلحانه با نیروهای نظامی ایران پرداخت.

پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، اعضای این گروه که در کمپ اشرف اقامت داشتند، در چارچوب کنوانسیون ژنو تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

'ادامه مخالفت از راه دموکراتیک'

سازمان مجاهدین خلق ایران، که از همان سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مخالفت با حکومت ایران پرداخته و پس از سال ١٣٦٠ در سطح گسترده ای به عملیات مسلحانه علیه دولت ایران اقدام کرده بود، اکنون اعلام کرده به عنوان یک سازمان مخالف حکومت ایران درصدد تغییر و جایگزینی حکومت با دولتی دموکرات و سکولار از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز است.

با این تصمیم کاخ سفید، اکنون دارایی‌های مسدود شده مجاهدین خلق در آمریکا آزاد خواهد شد و این سازمان که رهبری آن با مسعود و مریم رجوی است برای استقرار قانونی و علنی فعالیت‌های سیاسی خود در آمریکا باید از هرگونه اقدامی که در تعریف کاخ سفید "تروریستی" خوانده می شود دوری کند.

این در حالی است که مقام‌های ایران در سالهای اخیر بارها سازمان مجاهدین خلق را در کنار دستگاه‌های امنیتی اسرائیل (موساد) به ترور متخصصان هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند. تازه‌ترین مورد، تهدید و توهین به رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در نیویورک بود که مقام‌های ایران سازمان مجاهدین خلق را مسئول آن رویداد دانستند.

در سال‌های گذشته برخی از چهره‌‎های سرشناس سیاسی در آمریکا با حمایت آشکار از سازمان مجاهدین خلق، خواستار حذف نام این گروه از فهرست تروریستی کاخ سفید شده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.