علی اکبر ولایتی: روابط ایران و آمریکا هیچ تغییری نکرده است

به روز شده:  16:13 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

مشاور رهبر ایران: سیاست ایران در برابر آمریکا تغییر نکرده است

مشاور ایت الله خامنه ای می گوید سیاست کلی جمهوری اسلامی در قبال آمریکا همان است که بوده و هر تغییری هم باید از سوی رهبر اعلام شود.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

علی اکبر ولایتی، مشاور ویژه آیت الله خامنه‌ای گفته است که روابط ایران و آمریکا هیچ تغییری نکرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای ولایتی امروز (شنبه ۸ مهرماه) در باره سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با آمریکا گفت: "سیاست کلی جمهوری اسلامی مثل گذشته است و هیچ تصمیمی در تغییر این سیاست گرفته نشده است."

به گفته آقای ولایتی، "هر تغییری در این زمینه باید از طرف آیت الله خامنه‌ای اعلام شود."

علی اکبر ولایتی گفته است سیاست کلی جمهوری اسلامی در مورد آمریکا مثل گذشته است

براساس گزارش‌های دریافتی، مشاور ویژه رهبر ایران، این سخنان را در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در نیویورک مبنی بر امکان برقراری ارتباط بین تهران و واشنگتن بیان کرد.

رئیس جمهور ایران در حاشیه سفر اخیرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در دیدار با گروهی از دانشجویان و استادان دانشگاههای آمریکا گفته بود: "بنده جز کسانی هستم که معتقدم امکان تداوم این شرایط بین ایران و آمریکا وجود ندارد و باید این وضعیت بهبود یابد."

این اظهارات آقای احمدی نژاد همچنین با واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس ایران روبرو شد. در همین رابطه ۲۶ نماینده مجلس روز چهارشنبه (۵ مهرماه) در تذکری کتبی به رئیس جمهور نسبت به این سخنان اعتراض کردند .

این افراد در تذکر خود، با اشاره تلویحی به اصول سیاست خارجی مورد نظر آیت الله علی خامنه ای، گفته بودند که "مواضع رئیس جمهوری در این باره نامناسب و ناسازگار با راهبرد عزت، مصلحت و حکمت است."

ایوب حسن زاده، مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران هم چهارشنبه گذشته ( ۵ مهرماه) گفته بود: "برخی مذاکره و سازش با آمریکا را مطرح می کنند، یعنی باید از اصول و ارزش های اسلامی دست برداشت و سرسپرده استکبار شد."

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، رهبران این کشور معمولا بر ابراز مخالفت با آمریکا تاکید نهاده و آن را دستاورد مهم و اساسی انقلاب اسلامی دانسته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.