ایران: آمریکا معیارهای دوگانه‌ای در قبال تروریسم دارد

به روز شده:  18:29 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

ایران آمریکا را متهم کرده که درباره تروریسم معیارهای دوگانه دارد

وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای خارج کردن سازمان مجاهدین خلق از لیست تروریستی توسط آمریکا را یک "اقدام ضدایرانی" توصیف کرده است. در این بیانیه سازمان مجاهدین گروهی "تروریستی و منفور" خوانده شده است.

وزارت امور خارجه ایران همچنین آمریکا را متهم کرده است که درباره تروریسم معیارهای دوگانه دارد.

این بیانیه، ایالات متحده را در مسئولیت اقدامات "گذشته، حال و آینده" مجاهدین خلق شریک دانسته است.

وزارت خارجه ایران می‌گوید تصمیم اخیر آمریکا برخلاف تعهدات بین‌المللی این کشور است.

علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه اسبق و مشاور رهبر ایران نیز گفته که این تصمیم نشانه شکست آمریکا است. آقای ولایتی گفته است خارج کردن "یک گروه ضدبشری و تروریستی" نشانه "ورشکستگی سیاسی" ایالات متحده است.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران هم از این تصمیم ایالات متحده آمریکا به تندی انتقاد کرده‌اند.

محمدصالح جوکار، یکی از این نمایندگان، پیش‌بینی کرده است: "آمریکا قصد دارد در عرصه های سیاسی از این گروهک علیه نظام و انقلاب جمهوری اسلامی ایران بهره‌برداری کند."

حسین نقوی، که سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس نیز هست، مسئولیت اقدامات آتی سازمان مجاهدین خلق را متوجه آمریکا دانسته است. او همچنین تصمیم اخیر آمریکا را مصداق "سیاست دوگانه درباره تروریسم و حقوق بشر" دانسته است.

محمدرضا تابش، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز گفته است آمریکا با این تصمیم "خود را در مقابل دولت و ملت ایران قرار داده است."

روز گذشته وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای رسما اعلام کرد که سازمان مجاهدین خلق را از لیست گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی حذف کرده است.

این تصمیم وزارت خارجه آمریکا فعالیت‌ سازمان مجاهدین خلق در این کشور را آسان می‌کند و همچنین راه را برای انتقال عده‌ای از اعضای این سازمان که در عراق به سرمی‌برند می‌گشاید.

'موازنه قوا تغییر خواهد کرد'

رهبران مجاهدین خلق با استقبال از تصمیم وزارت خارجه آمریکا آن را یک پیروزی برای خود دانسته‌اند.

مریم رجوی، از رهبران ارشد این سازمان، از "جسارت" هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا تقدیر کرده و گفته است که مهم‌ترین پیامد این تصمیم درون خود ایران دیده خواهد شد.

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که "توازن قوا تغییر خواهد کرد." او افزوده که پس از این فعالیت‌های مخالفان حکومت ایران گسترش خواهد یافت و "مردم ایران از بالا بردن فعالیت‌ها و افزودن به تظاهراتشان هراسی نخواهند داشت."

سازمان مجاهدین خلق خروج از لیست تروریستی را پیروزی بزرگی برای خود می‌داند

خانم رجوی قرار دادن نام این سازمان در لیست تروریستی را "هدیه‌ای به رژیم ملاها" خوانده و خروج مجاهدین از این لیست را دلیلی بر نادرستی ادعاهای پیشین علیه مجاهدین خلق دانسته است.

از نکات برجسته مصاحبه خانم رجوی با خبرگزاری آسوشیتدپرس این است که او گفته مسعود رجوی، همسرش و رهبر ارشد مجاهدین، زنده است. خانم رجوی جزئیات بیشتری از سرنوشت همسرش ارائه نکرده است.

مسعود رجوی سال‌ها است در انظار عمومی ظاهر نشده و این امر موجب گمانه‌‌زنی‌هایی درباره مرگ احتمالی وی شده بود.

مهدی ابریشم‌چی، از دیگر رهبران این سازمان، تصمیم اخیر آمریکا را "یک فتح و پیروزی بزرگ" برای سازمان مجاهدین خلق دانسته است.

'هیچ لیستی ابدی نیست'

ایرج مصداقی، فعال سیاسی و پژوهشگر، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت دولت آمریکا ناگزیر به خارج کردن سازمان مجاهدین خلق از لیست تروریستی بوده، چرا که هیچ لیستی ابدی نیست و اگر بود هم‌اکنون ماندلا و سازمان آزادیبخش فلسطین، که دولت خودگردان فلسطین را در اختیار دارد هم باید تروریستی تلقی می‌شدند.

"رابطه بین مجاهدین و سایر گروه‌های ایرانی به خاطر بودنشان در لیست تروریستی سرد نبوده، بلکه مشکل در چگونگی تعامل گروه‌های سیاسی ایرانی است"

ایرج مصداقی، پژوهشگر

آقای مصداقی می‌گوید آمریکا نمی‌توانسته سازمانی را که با آن توافق‌هایی کرده، و پس از اشغال عراق خلع سلاح شده و اعضایش را تحت محافظت خود قرار داده همچنان تروریستی بداند.

از نظر او قرار گرفتن سازمان مجاهدین خلق در لیست تروریستی، در سال ١٣٧٧، ناشی از اراده‌ای سیاسی و برای ارسال نشانه‌های حسن نیت به جمهوری اسلامی بوده، اما در تصمیم فعلی روندی حقوقی نیز موثر بوده است. روندی که پیش از آمریکا در اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز طی شده است.

با وجود مهم دانستن تصمیم اخیر دولت آمریکا، آقای مصداقی ضمن تاکید بر این که این موفقیتی بزرگ برای مجاهدین و شکستی برای جمهوری اسلامی است، می‌گوید که آن را همچون یک نقطه عطف تلقی نمی‌کند، هرچند به نظرش این اتفاق زمینه‌ای است که می‌تواند در آینده منشا چرخش‌هایی باشد.

او می‌گوید: "سیاست خارجی آمریکا درباره جمهوری اسلامی تغییری نکرده و آمریکا همچنان به دنبال دریچه‌ای رو به ایران است. مجاهدین پیش از این هم در ایالات متحده فعال بوده‌اند و حمایت افرادی از هر دو حزب را جلب کرده‌اند. تصور نمی‌کنم از این نظر تغییری کیفی به وجود بیاید."

او همچنین درباره رابطه مجاهدین با سایر گروه‌های ایرانی می‌گوید که هرچند تصمیم اخیر گشایشی برای مجاهدین بوده "لزوما به گشایشی میان این گروه و بقیه گروه‌ها نمی‌انجامد. رابطه بین مجاهدین و سایر گروه‌های ایرانی به خاطر بودنشان در لیست تروریستی سرد نبوده، بلکه مشکل در چگونگی تعامل گروه‌های سیاسی ایرانی است. به همین دلیل تصور نمی‌کنم که نگاه گروه‌های سیاسی به مجاهدین یا مجاهدین به گروه‌های سیاسی تغییر بکند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.