حکم شلاق کاریکاتوریست ایرانی لغو شد

به روز شده:  09:37 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391
کاریکاتور نماینده مجلس ایران

حکم شلاق محمود شکرایه در پی شکایت احمد لطفی آشتیانی، نماینده اراک صادر شده بود

دادگاه مطبوعات استان مرکزی در ایران، محمود شکرایه، کاریکاتوریست هفته‌نامه امیر را که پیش از این به دلیل کشیدن طرحی از نماینده اراک و کمیجان در مجلس ایران به ۲۵ ضربه شلاق محکوم شده بود، تبرئه کرد.

حکم ابتدایی این پرونده اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ و در پی شکایت احمد لطفی آشتیانی صادر شد که در طرح مذکور، به شکل یک ورزشکار کشیده شده بود.

شعبه مطبوعات دادگاه کیفری استان مرکزی امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۱ اعلام کرد که این دادگاه "ترسیم کاریکاتور مزبور را حاوی نکات اهانت‌آمیز تشخیص نداده، بلکه آن را نقدی به زبان طنز به پاره ای از اقدامات یک مسئول تشخیص داده و در نهایت حکم بر برائت آقای محمود شکرایه صادر کرده است."

در رای دادگاه آمده که این حکم "علی رغم نظریه هیئت منصفه مبنی بر بزهکار بودن متهم" و "باقی بودن" شاکی بر شکایت خود صادر شده است.

این در حالی است که چند روز بعد از صدور حکم شلاق برای آقای شکرایه، خبرگزاری فارس خبر داده بود که احمد لطفی آشتیانی شکایت خود را پس گرفته است.

دادگاه مطبوعات استان مرکزی اعلام کرده است که حکم صادرشده "قابل تجدید نظرخواهی در دیوان عالی کشور" است.

صدور حکم شلاق برای محمود شکرایه واکنش‌های بسیاری را در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل با محکوم کردن این حکم آن را مجازاتی "وحشیانه" و اقدامی دیگر از حکومت ایران برای حمله به آزادی بیان خواند.

کاریکاتوریست‌های ایرانی هم واکنش گسترده‌ای به این حکم نشان دادند. مسعوود شجاعی طباطبایی، مدیر خانه کاریکاتور ایران آن را متاثرکننده خواند و مانا نیستانی، کاریکاتوریست ایرانی از همکاران خود خواست که در اعتراض به این حکم، همگی کاریکاتوری از آقای لطفی آشتیانی بکشند.

بیش از ۱۲۰ روزنامه‌نگار ایرانی هم در نامه‌ای خطاب به روسای قوه قضاییه و مقننه با اشاره به زندانی بودن روزنامه‌نگاران ایرانی و حکم شلاق این کاریکاتوریست، اعلام کردند که خواهان حفظ "حرمت قلم" هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.