رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به انتقادهای کیهان پاسخ داد

به روز شده:  16:10 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391
فریدون عباسی دوانی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: 'هرجا منافعمان اقتضا کند و لازم باشد، اطلاع‌رسانی می کنیم'

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از اظهارات خود در گفت‌وگو با روزنامه الحیات که باعث بروز انتقادهایی از او شده بود، دفاع کرده و گفته بر خلاف منافع ملی ایران صحبت نکرده است.

فریدون عباسی دوانی در مصاحبه خود با الحیات با متهم کردن سازمان‌های اطلاعاتی غربی به جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران، گفته بود ایران گاهی برای تامین امنیت متخصصان هسته‌ای خود اطلاعاتی 'نادرست' درباره برنامه هسته‌ایش ارائه کرده است.

پس از انتشار این گفت‌وگو، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده ولی فقیه در این سازمان، اظهارات آقای عباسی را بی‌اساس، نسنجیده، غیرواقعی، تعجب‌آور و هدیه به دشمن خواند و گفت این اظهارات باعث می شود پرونده هسته ای ایران به 'بستر سیاسی' کشیده شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به این انتقادات، آقای شریعتمداری را مجاز به نقد صحبت‌های خود دانسته، اما گفته اگر او اصل مصاحبه را در روزنامه الحیات می‌دید 'متوجه می‌شد که من صحبتی خلاف منافع ملی نکردم که بر منافع ملی تاثیر سوء بگذارد.'

آقای عباسی دوانی صحبت‌هایش را واقعیت‌هایی خوانده که در 'جلسات خصوصی' هم به اطلاع طرف‌های مذاکره ایران رسانده شده، ولی چون به گفته او این صحبت ها بی‌اثر بوده و 'طرف مقابل منش و روش گزارش‌دهی خود را عوض نکرده'، او در مصاحبه خود موضوع را مطرح کرده است.

اطلاع‌رسانی درباره 'شرایط سخت'

"هفت سال پیش تهران متوجه شد که ماموران اطلاعاتی سازمان جاسوسی بریتانیا (ام‌آی۶) اطلاعاتی را در مورد ایرانی‌هایی که در چارچوب برنامه هسته ای ایران با آژانس همکاری داشته‌اند، جمع آوری کرده‌اند."

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی

آقای شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان، شماره دوم مهرماه ۱۳۹۱ نوشت که آقای عباسی دوانی با اظهارات خود زمینه را برای 'ادامه کینه‌توزی علیه فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز' ایران آماده کرده است.

اما رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید هدف او این بوده که افکار عمومی در داخل ایران و در جامعه جهانی اطلاع پیدا کنند که ایران 'در چه شرایط سختی' به فن‌آوری هسته‌ای دست پیدا کرده و تاکید کرده که در آینده 'هر جا منافعمان اقتضا کند و لازم باشد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.'

آقای عباسی در توضیح اظهارات خود درباره دادن اطلاعات غلط درباره برنامه هسته ای ایران گفت: "هفت سال پیش تهران متوجه شد که ماموران اطلاعاتی سازمان جاسوسی بریتانیا (ام‌آی۶) اطلاعاتی را در مورد ایرانی‌هایی که در چارچوب برنامه هسته ای ایران با آژانس همکاری داشته‌اند، جمع آوری کرده‌اند."

او مدعی شده است که دانشمندان و کارشناسان هسته ای ایران که بعدها 'از سوی جاسوسان صهیونیست به قتل رسیدند، در میان همین افراد بودند.'

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حدود سه هفته پیش بار دیگر قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کرد و قدرت‌های غربی و اسرائیل هم ایران را متهم می‌کنند که به طور مخفیانه در پی ساخت تسلیحات هسته‌ای یا دستیابی به توانایی لازم در این زمینه است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بعد از انتشار مصاحبه آقای عباسی با روزنامه الحیات گفت: "ایران بالاخره به طور عمومی پذیرفته که درباره برنامه اتمی خود دروغ می گوید."

اما ایران همواره نظامی بودن فعالیت‌های هسته ای خود را رد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.