رئیس دفتر خبرگزاری رویترز در ایران مجرم شناخته شد

به روز شده:  11:39 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391
زن نینجا

انتشار گزارشی با عنوان 'هزاران نینجای ایرانی به عنوان قاتل حرفه‌ای آموزش می‌بینند' باعث تعلیق فعالیت رویترز در ایران شد

هیئت منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران، پریسا حافظی، رئیس دفتر خبرگزاری رویترز در ایران را به اتهام 'فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران' مجرم شناخت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، هیئت منصفه این دادگاه روز یکشنبه (۹ مهر ۱۳۹۱) خانم حافظی را به اتهام 'نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی' نیز مجرم تشخیص داد و با اکثریت آرا او را مستحق تخفیف ندانست.

فعالیت خبرگزاری رویترز در ایران از نیمه فروردین ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل انتشار گزارشی از گروهی از زنان رزمی‌کار ایرانی، به حالت تعلیق در آمد و دفتر این خبرگزاری در تهران تعطیل شد.

این گزارش ابتدا با عنوان 'هزاران نینجای ایرانی به عنوان قاتل حرفه ای آموزش می‌بینند' از سوی این خبرگزاری منتشر شد، اما این تیتر بعدا اصلاح شد.

بارب برگ، یک سخنگوی خبرگزاری رویترز در واکشن به خبر مجرم شناخته شدن مسئول این خبرگزاری در تهران گفت: "ما این موضوع را که هیئت منصفه نظر خود را بیان کرده، درک می‌کنیم. ما قصد نداریم تا زمان اعلام حکم دادگاه درباره این موضوع اظهار نظر کنیم."

تصاویر منتشر شده توسط خبرگزاری رویترز، نینجاهای زن ایرانی را در حال تمرین در باشگاهی در کرج نشان می‌داد.

در پی انتشار این ویدیو، مجوز فعالیت رویترز در تهران به حالت تعلیق در آمد و تعدادی از زنان ورزشکار که در این گزارش حضور داشتند به مراجع قضایی شکایت کردند.

استیون ادلر، سردبیر رویترز بعد از شکایت از این خبرگزاری در ایران گفت: "ما اذعان می‌کنیم که اشتباهی (در تنظیم تیتر) رخ داده و ما این مسئله را بسیار جدی می‌گیریم. این اشتباه در همان روز پس از آن که از آن اطلاع یافتیم، اصلاح شد."

محمدجواد آقاجری، مدیرکل رسانه‌های خارجی وزارت ارشاد ایران در آن زمان گفت که مسئولان خبرگزاری رویترز در مکاتبات و مذاکرات تلفنی "به اشتباه خود پی برده و اعتراف کرده‌اند" اما خواستار "عذرخواهی حضوری" مدیران رویترز شده بود.

آقای آقاجری گفته بود: "بسیاری از رسانه های خارجی امروز درک کرده‌اند که که اگر مانند رسانه‌های داخلی رفتار کنند، هیچ مشکلی با آنها نخواهیم داشت."

تصمیم نهایی درباره اتهامات رئیس دفتر خبرگزاری رویترز در تهران به حکم دادگاه موکول شد.

امروز (یکشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۱) هیئت منصفه دادگاه مطبوعات، رئیس این خبرگزاری در تهران را در اتهامات یادشده مجرم شناخت و انتظار می رود حکم این پرونده به زودی توسط قاضی دادگاه صادر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.