نادران: احمدی‌نژاد عمدا بازار ارز را آشفته نگه می‌دارد

به روز شده:  11:47 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391

بنا به عکس خبرگزاری مهر، که در ١١ مهر سال ١٣٩٠ منتشر شده، دلار ظرف یک سال دو برابر شده

الیاس نادران، نماینده مجلس ایران، در گفتگو با خبرگزاری مهر دولت را مقصر گرانی ارز دانسته و گفته است که: "وضعیت نابسامان بازار ارز را ناشی از ناتوانی نمی‌دانم بلکه بازار مدیریت نمی‌شود و رییس‌جمهور تعمدا بازار را آشفته نگه داشته است."

آقای نادران با "برنامه‌ریزی‌شده" دانستن افزایش قیمت ارز گفته: "واقعا نمی‌دانم آقای احمدی‌نژاد چه فکری در سر دارد؟ چه برنامه‌ای دارد و توقعش از نظام چیست؟"

نمایندگان مجلس ایران در هفته‌های اخیر و با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی، به شدت از سیاست‌های اقتصادی دولت آقای احمدی‌نژاد و مقامات بانک مرکزی انتقاد می‌کنند.

الیاس نادران با تاکید بر سهم "اراده دولت" در رقم زدن وضعیت کنونی بازار ارز، گفته است که وضعیت ذخایر ارزی و فروش نفت ایران "مشکل آنچنانی" ندارد که چنین شرایطی بر بازار ارز حاکم شود.

نادر قاضی‌پور، نماینده دیگر مجلس ایران نیز از ارائه طرحی دو فوریتی در مجلس ایران خبر داده است که به موجب آن ممنوعیت فروش آزاد ارز و محدود کردن فروش آن به بانک مرکزی و در چارچوب قواعد تعیین شده توسط مجلس، بررسی خواهد شد.

آقای قاضی‌پور در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، دولت را "عامل اصلی آشفتگی بازار ارز" خوانده و گفته است مجلس در طرح دو فوریتی خود سلب اختیار دولت در بازار ارز را بررسی خواهد کرد.

او گفته که یکی از دلایل افزایش قیمت دلار تلاش دولت برای جبران کسری بودجه است.

از سوی دیگر محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی ایران، نسبت به بهبود وضعیت بازار ارز اظهار امیدواری کرده است. آقای بهمنی گفته که "بازار تا حدودی در حال مقاومت است، ولی قطعا‌ این مقاومت به زودی در هم خواهد شکست."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.