احمد جنتی 'به دلیل کهولت سن کمتر به نماز جمعه خواهد رفت'

به روز شده:  19:15 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

احمد جنتی به مواضع تند و اظهارات شدیداللحن علیه منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی شهرت دارد

رئیس ستاد نماز جمعه تهران گفته است که احمد جنتی به دلیل کهولت سن از این به بعد کمتر به عنوان امام و خطیب در نمازجمعه تهران حاضر خواهد شد.

یدالله شیرمردی به خبرگزاری فارس گفته که آقای جنتی "هیچ مشکلی با استمرار حضور در نماز جمعه ندارد" و "درخواستی هم برای کناره گیری از امامت جمعه نداشته."

احمد جنتی ۸۵ ساله پس از درگذشت آیت الله خمینی موسس جمهوری اسلامی، یکی از امامان موقت جمعه تهران بوده و به طور متوسط همچون دیگر امامان جمعه موقت تهران ماهی یک بار نماز جمعه پایتخت را اقامه می کند.

آقای جنتی به عنوان دبیرشورای نگهبان که مرجع تفسیر قانون اساسی، تطبیق مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع اسلام و تأیید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس و ریاست جمهوری است از شخصیت های قدرتمند و پرنفوذ جمهوری اسلامی به شمار می رود.

آقای جنتی یک بار در اواخر پاییز سال ۱۳۸۴ خورشیدی در خطبه های نماز جمعه تهران گفت که خواهان کناره گیری از امامت جمعه است و این درخواست را با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرده.

"آقای جنتی یک بار در اواخر پاییز سال ۱۳۸۴ خورشیدی در خطبه های نماز جمعه تهران گفت که خواهان کناره گیری از امامت جمعه است و این درخواست را با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرده"

نماز جمعه یکی از مهمترین تریبون های سیاسی و مذهبی در ایران به شمار می رود و امامان جمعه موقت تهران هرچند به جناح محافظه کار حکومت تعلق دارند اما در این جایگاه رویکردی متفاوت با یکدیگر دارند.

امام جمعه اصلی تهران آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است که حکم آن را آیت الله خمینی صادر کرده بود.

آیت الله خامنه ای بندرت و عمدتا در مناسبت های مهم مذهبی و سیاسی نمازجمعه تهران را امامت می کند و در سایر جمعه ها، محمد امامی کاشانی، احمد جنتی، احمد خاتمی و کاظم صدیقی به عنوان امام موقت، نماز جمعه تهران را اقامه می کنند.

در سال های اخیر محمد یزدی، رئیس پیشین قوه قضائیه به دلیل کهولت از امامت جمعه تهران استعفا داد و اکبر هاشمی رفسنجانی از قدیمی ترین امامان جمعه تهران هم پس از اقامه نماز جمعه در گرماگرم اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، بیش از سه سال است که دیگر به عنوان خطیب به نماز جمعه نرفته است.

آقای امامی کاشانی هم گرچه از مقام خود کناره گیری نکرده اما مدتی است نماز جمعه تهران را اقامه نکرده است.

محمد امامی کاشانی و کاظم صدیقی در خطبه های نمازجمعه معمولا به موعظه های اخلاقی و تکرار مواضع رسمی جمهوری اسلامی بسنده می کنند. اکبر هاشمی رفسنجانی هم معمولا از موضعی میانه روتر به ایراد خطبه ها می پرداخت اما احمد جنتی به مواضع تند و اظهارات شدیداللحن علیه منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی شهرت دارد.

جوانترین امام جمعه موقت تهران اکنون احمد خاتمی ۵۰ ساله است.

او مواضع و رویه ای شبیه احمد جنتی دارد و به حمایت از گروه های عمدتا افراطی و موضعگیری علیه اصلاح طلبان و منتقدان دولت مشهور است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.