'احمدی نژاد در مورد جوانفکر با رهبر ایران صحبت می کند'

به روز شده:  10:50 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391
علی اکبر جوانفکر

در پی دستگیری علی اکبر جوانفکر، سایت شبکه ایران نوشت که وی "همزمان با آغاز سخنان محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد" بازداشت شده است

عباس امیری فر رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری ایران گفته است که رییس جمهور ایران روزهای دوشنبه با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران دیدار دارد که این دوشنبه در مورد موضوع علی اکبر جوانفکر، مشاور بازداشت شده خود، با رهبر ایران صحبت می کند.

آقای امیری فر دوشنبه ۱۰ مهر (اول اکتبر) در مصاحبه با خبرگزاری مهر، از اقدام قوه قضاییه در دستگیری علی اکبر جوانفکر "در زمان سفر رئیس جمهور به نیویورک و سخنرانی وی در سازمان ملل" انتقاد کرده و گفته برای دستگیری وی "گروه‌های امنیتی با بلندگو و ماشین‌های اسکورت به در خانه اش آمدند که این کار مناسب نبود".

علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ایران و مدیر عامل خبرگزاری دولتی ایرنا، پنج روز پیش بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان منتقل شد.

در پی دستگیری او، سایت شبکه ایران، سایت خبری موسسه مطبوعاتی ایران، نوشت که آقای جوانفکر "همزمان با آغاز سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد" از سوی ماموران دادستانی تهران بازداشت شده است.

بنا بر اعلام دادستانی تهران، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور برای اجرای حکم محکومیت زندان خود دستگیر شده است که پیشتر صادر شده بود.

مطابق احکام صادر شده علیه آقای جوانفکر، که به تایید دادگاه تجدیدنظر و دیوان‌عالی کشور نیز رسیده، وی به اتهام "توهین به رهبر ایران، نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و مطالب مخالف عفت عمومی" به یک سال حبس و سه سال محرومیت از هرگونه اشتغال و فعالیت مطبوعاتی و رسانه ای محکوم شده است .

تلاش مأموران دادستانی تهران برای جلب علی اکبر جوانفکر، در آذرماه سال گذشته به بروز درگیری میان آنها و تعدادی از اطرافیان آقای جوانفکر و کارکنان موسسه ایران انجامید و ناکام ماند.

"در واکنش به بازداشت مدیرعامل ایرنا، محمد حسینی وزیر ارشاد اعلام کرد که این موضوع را با محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر آیت الله خامنه ای درمیان گذاشته و امیدوار است هرچه سریعتر مشکل برطرف شود"

مدتی بعد آقای جوانفکر بدون توضیح بیشتر گفت که حکم محکومیتش به زندان به دلیل "وجود ولی فقیه در رأس نظام" اجرا نشده است. هرچند بعدا غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اظهار داشت که آیت الله خامنه‌ای توصیه‌ای در مورد پرونده قضایی علی اکبر جوانفکر انجام نداده است.

در واکنش به بازداشت مدیرعامل ایرنا، محمد حسینی وزیر ارشاد اخیرا اعلام کرد که این موضوع را با محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر آیت الله خامنه ای درمیان گذاشته و "امیدوار است هرچه سریعتر مشکل برطرف شود".

محمدرضا میرتاج الدینی معاون رییس جمهوری در امور قانون اساسی نیز دیروز با خبر دادن از "دفاع قاطعانه" محمود احمدی نژاد از علی اکبر جوانفکر در جلسه هیات دولت گفت : "رییس جمهوری پیگیر موضوع بازداشت مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی است."

عباس امیری فر درگفتگوی امروز خود با مهر، با اشاره به بخشی از حکم محکومیت مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور که به علت توهین به رهبر ایران صادر شده گفته است: "قطعا خود مقام معظم رهبری هم راضی نیستند که آقای جوانفکر به اتهام توهین به مقام رهبری زندانی شده باشد."

وی با یادآوری مسئولیت قبلی علی اکبر جوانفکر به عنوان "خبرنگار ایرنا در نهاد رهبری" گفت که این مسئولیت "نشان از ولایتمداری" آقای جوانفکر دارد.

آقای جوانفکر، در دهه ۱۳۷۰ مدت ها به عنوان خبرنگار ویژه آیت الله خامنه ای در دفتر رهبر ایران به کار مشغول بود و جزو افراد مورد اطمینان او محسوب می شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.