سایت جی‌میل در ایران رفع فیلتر شد

به روز شده:  07:00 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

کاربران اینترنت در ایران برای یک هفته به جی‌میل دسترسی نداشتند

نزدیک به یک هفته پس از محدود شدن دسترسی به سایت جی‌میل برای کاربران اینترنت در ایران، گزارش شده است که این محدودیت از شامگاه دیروز (یکشنبه، نهم مهرماه) برطرف شده و سایت جی‌میل دوباره در دسترس کاربران در ایران است.

تعدادی از کاربران اینترنت صبح امروز، دوشنبه، دهم مهر، به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که فیلترینگ سایت جی‌میل برطرف شده است.

سایت جی‌میل، پست الکترونیک گوگل، از روز دوم مهر ماه در ایران مسدود شده بود.

گفته شد که نهادهای تصمیم‌گیر در ایران در اعتراض به انتشار فیلم توهین‌آمیز درباره پیامبر اسلام، محدودیت‌هایی را برای برخی سایت‌ها از جمله گوگل و جی‌میل در نظر گرفته‌اند.

علی حکیم‌جوادی، معاون وزیر ارتباطات ایران دیروز گفت که برای رفع فیلتر این سایت، مذاکراتی در جریان است.

او همچنین از مسولان شرکت گوگل خواست تا با ایران "وارد مذاکره" شوند و "دغدغه‌های موجود" را برطرف کنند.

او توضیح بیشتری درباره درخواست‌های احتمالی ایران از مسولان گوگل نداد.

'مشکل فنی'

محمدرضا آقامیری، عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ به خبرگزاری مهر گفت که این کارگروه در حکمی، "دستور رفع مسدودی سرویس جی‌‎میل" را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ کرده است.

پیش از این، او مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی‌میل و یوتیوب را دلیل مسدود شدن سایت جی‌میل خوانده بود.

او توضیح داد: می‌خواستیم یوتیوب را مسدود کنیم، جی‌میل هم قطع شد و این ناخواسته بود. از طرفی چاره‌ای هم برای این موضوع وجود ندارد، چون "نمی‌خواهیم به هیچ‌وجه یوتیوب باز باشد."

او اضافه کرد که مشکل فنی مربوط به تفکیک این دو سرویس همچنان حل نشده و "براین اساس به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زمان داده شده است که راه‌های فنی تفکیک این دو سرویس شرکت گوگل را در اسرع وقت ارائه دهد."

مهر گزارش داده است که در شرایط کنونی محدودیت دسترسی کاربران در ایران به سایت جی‌میل برطرف شده، ولی سایت یوتیوب که پیش از این هم برای کاربران ایرانی فیلتر بود، همچنان مسدود است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.