صالحی: نظامی سازی برنامه هسته ای ایران با منطق سازگار نیست

به روز شده:  04:20 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391
علی اکبر صالحی

"جهان خارج حق ندارد از رهبر کشور بخواهد که از قدرت کناره گیری کند"

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در جمع عده ای از کارشناسان روابط خارجی در نیویورک گفت: ایده دستیابی به تسلیحات هسته ای و یا توانایی ساخت آن برای ایران خلاف منطق است.

وزیر خارجه ایران در کنفرانس شورای روابط خارجی آمریکا با رد اتهام تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای گفت: "حتی دستیابی به توانایی ساخت تسلیحاتی برای ایران خاصیت بازدارندگی ندارد و تهدیدهای بیشتری را متوجه این کشور می کند"

غرب ایران را متهم به پنهان کاری در برنامه هسته ایش می کند و می گوید ایران باید به تردیدها درباره قصد این کشور برای ساخت تسلیحات هسته ای پاسخ بدهد.

"نمی توانیم با توان تسلیحات اتمی آمریکا برابری کنیم"

آقای صالحی گفت هیچ کشوری با نگاه منطقی به دنبال به چالش کشیدن توان تسلیحات هسته ای آمریکا نیست و افزود: "تصور کنید ما حتی دو بمب ساده هسته ای بسازیم. طرف ما کیست؟ هند و پاکستان که نیستند. دو طرف این ماجرا آمریکا و ایرانند. آیا ما هرگز می توانیم در زمینه هسته ای با آمریکا برابری کنیم؟ قطعا نه."

وزیر خارجه ایران گفت هرگاه دو طرف مذاکرات در ۱+۵ به نوعی تفاهم نزدیک می شوند به نوعی اخلال ایجاد می شود، یک طرف سوم پنهانی همیشه در تفاهم اخلال کرده اما نه ما و نه گروه ۱+۵ امید خود را از دست نداده ایم.


آخرین دور مذاکرات ۱+۵ با ایران در مسکو در ماه ژوئن برگزار شد و بی نتیجه به پایان رسید.

با این همه آقای صالحی گفت به زودی تاریخ ومحلی برای ادامه مذاکرات اعلام می شود.

تماس با مخالفان در سوریه

بخش قابل توجهی از پرسش ها در کنفرانس خبری شورای روابط خارجی آمریکا مربوط به موضوع سوریه بود.

آقای صالحی در این کنفرانس تاکید کرد که دولت ایران به حکومت بشار اسد گوشزد کرده که باید بهتر از این درگیری ها را مدیریت می کرد.
وزیرامور خارجه ایران در عین حال گفت ایران حدود یک سال است که با مخالفان دولت بشار اسد در تماس است، اگرچه این ارتباط در ابتدا به دلیل مخالفت بشار اسد مخفیانه بوده است.

آقای صالحی گفت حتی اگر مردم کشوری رییس جمهوری خود را نخواهند جهان خارج حق ندارد از رهبر کشور بخواهد که از قدرت کناره گیری کند.
اشاره آقای صالحی به حرف های مقامات عالیرتبه غربی چون هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکاست که بارها گفته بشار اسد رییس جمهوری سوریه باید از قدرت کناره گیری کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.