نایب رئیس مجلس ایران: دشمن اصلی دولت، توهم است

به روز شده:  10:36 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

محمدرضا باهنر از سیاستمداران پرنفوذ طیف اصولگرا و محافظه کار ایران است

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران در جریان یک نشست خبری در تهران، دولت محمود احمدی نژاد را به توهم داشتن متهم کرده و گفته افراط و تفریط این دولت زیاد است.

نایب رئیس مجلس ایران در توضیح توهم داشتن دولت ایران گفته که "اگر کسی اختیارات بیشتری توقع کند و به وظایف اصلی خود عمل نکند توهم توطئه شکل می‌گیرد."

محمدرضا باهنر از سیاستمداران پرنفوذ در میان طیف اصولگرا و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین، یک تشکیل سیاسی محافظه کار است.

آقای باهنر به ابراز گلایه دولت از مجلس و گفته های محمود احمدی نژاد درباره "مصوبات خلاف قانون اساسی" در مجلس اشاره کرده و گفته است که محمود احمدی نژاد در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از "هجده مورد از تخلفات مجلس نوشته بود."

اشاره آقای باهنر به کشمکش های دولت و مجلس در سال گذشته خورشیدی است. در این اختلافات دولت ایران مجلس را به تصویب مصوبات غیرقانونی و مجلس متقابلا دولت را به اقدامات فراقانونی متهم می کردند.

آقای باهنر درباره عکس العمل آیت الله خامنه ای گفته که او نامه محمود احمدی نژاد را به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ارجاع داد که مطابق قانون اساسی مفسر قوانین در ایران است.

به گفته آقای باهنر، نامه رئیس جمهور "در ۱۵جلسه ۳ساعته این ۱۸ مورد ادعای رئیس جمهور بررسی شد و حتی یک مورد هم مورد تایید آن شورا قرار نگرفت."

نایب رئیس مجلس ایران گفته که محمود احمدی نژاد "ادعا کرده است که مصوبات مجلس خلاف قانون اساسی است در حالی که مفسر قانون مرجع دیگری است و آن مرجع شورای نگهبان است. بنابراین دشمن اصلی دولت توهمات دولت است اگر دولت در چارچوب قوانین موضوعه کار کند برخی از این هزینه‌ها و مشکلات به وجود نخواهد آمد."

آقای باهنر درباره بحران ارزی و سقوط ارزش ریال در روزهای گذشته گفته است دولت و بانک مرکزی ظرف یک ماه گذشته فقط به کالاهای اساسی و درمانی ارز اختصاص دادند امابه گفته او "نیازهای کشور در این یک تا دو اولویت خلاصه نمی‌شود، به همین دلیل فشار متقاضیان و کمبود عرضه ارز دولتی موجب افزایش نرخ ارز شد."

به گفته آقای باهنر طبق آخرین آماری که مقام های دولتی اعلام کرده اند، روز دوشنبه دهم مهر، ۱۰۰میلیون دلار در اتاق معاملات ارزی مبادله شده است.

آقا باهنر گفته دولت ایران "هیچ کمبودی در عرضه ارز ندارد و می‌تواند مدت‌ها ارز به بازار تزریق کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.