احمدی نژاد: اقدام وزیر ارشاد در توقیف روزنامه شرق 'اشتباه' بود

به روز شده:  13:21 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

روزنامه شرق به دلیل انتشار این طرح توقیف شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران گفته است که توقیف روزنامه شرق پیش از اثبات اتهامی که به این روزنامه وارد شد و اصرار وزیر ارشاد مبنی بر توقیف این روزنامه، اقدامی 'اشتباه' بوده است.

آقای احمدی نژاد در جریان یک نشست خبری در تهران گفته که اقدام وزیر ارشاد مبنی بر اصرار بر توقیف روزنامه شرق در هیات نظارت بر مطبوعات را اشتباه می داند.

او به بازداشت علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه های خود هم اشاره کرده و گفته است که در ایران هیچ کس به رهبر توهین نمی کند. اتهام آقای جوانفکر توهین به رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای است.

وزارت ارشاد ایران یکی از اعضای هیات نظارت بر مطبوعات است. رئیس جمهور ایران گفته که توقیف روزنامه شرق توسط هیات نظارت را هم اشتباه می داند چرا که هنوز اتهام این روزنامه اثبات نشده است.

او گفته که رئیس جمهور حق دخالت در تصمیم هیات نظارت را ندارد اما در عین حال یادآوری کرده که توقیف روزنامه شرق در زمان حضور او در نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل روی داده است.

هیات نظارت بر مطبوعات در ایران روزنامه شرق را روز چهارشنبه (پنجم مهرماه) به دلیل انتشار یک کاریکاتور توقیف و برای مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه قرار بازداشت صادر کرد. کاریکاتوریست این روزنامه هم تحت بازجویی قرار گرفته است.

انتشار کاریکاتوری در روزنامه شرق، که در آن صفی از افراد در حال بستن چشم یکدیگر هستند، انتقاد برخی مقامات حکومت ایران را برانگیخت.

به گفته آنها این کاریکاتور یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند و به همین دلیل این کاریکاتور توهین به آنان تلقی می شود.

روزنامه شرق دوم شهریور ۱۳۸۲ انتشار خود را در تهران آغاز کرد. این روزنامه تاکنون چهار بار توقیف شده است و گروه های مختلفی از روزنامه نگاران آن را منتشر کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.